Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayoluTHY Haberleri

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Yeni Hedefleri Açıkladı: Tek Dev THY Olacak

83 / 100

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Yeni Hedefleri Açıkladı: Tek Dev THY Olacak

 

Türk Hava Yolları‘nın (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, şirketin önümüzdeki dönemdeki hedeflerini açıkladı. Bolat, THY’nin iştirakleriyle birlikte toplamda 950 uçağa ulaşmayı planladığını ve ABD ile Çin’deki üçer büyük havayolu şirketi dışında tek devin THY olacağını belirtti.

Detroit’te düzenlenen bir törende konuşan Ahmet Bolat, “ABD ve Çin dışında, tek dev havayolu şirketi olma hedefimiz var. United, American ve Delta gibi üç büyük ABD havayolu şirketi var, Asya’da da benzer bir yapı mevcut. Ancak bu bölgelerde ne kadar ilerleyebileceğini kestirmek zor. Bu nedenle THY, bu devlerin dışında kalarak tek dev olma yolunda ilerleyecek. Lufthansa ve Air France gibi rakiplerimiz zaten arkamızda kaldı. Emirates ise körfez havayolu ve bizimle doğrudan rekabet etmiyor. Bu nedenle geriye tek bir dev kalıyor, o da Türk Hava Yolları” dedi.

Bolat, Türk Hava Yolları’nın 2033 stratejisi kapsamında ABD ve diğer uzak ülkelerle ilgili önemli hedefleri olduğunu vurguladı. Şirketin geçtiğimiz hafta Airbus ile görüşmelere başladığını ve 355 uçak almayı planladığını açıklamıştı. Bu siparişlerin 2026 itibarıyla teslim edilmeye başlanacağını belirten Bolat, yeni kabin tasarımlarıyla birlikte uçak içi deneyimin de geliştirileceğini söyledi.

Türk Hava Yolları, ABD’deki seferlerine yeni bir destinasyon ekleyerek Detroit’e uçmaya başladı

Bolat, “ABD’deki 15 destinasyonumuza bir yenisini ekledik, Detroit. Bu yeni seferlerle Türkiye’yi ve çevre ülkeleri ABD’ye bağlamak istiyoruz. 2024’te ise Denver ve ardından Orlando’yu planlıyoruz” dedi.

Türkiye’ye olan turist sayısını artırmak için Türkiye’nin tanıtımına önem verdiklerini belirten Bolat, “Artık her gittiğimiz yerde Türk Hava Yolları’nın değil, Türkiye’nin reklamını yapıyoruz. Doğal güzellikler her yerde var, ancak tarihin ve medeniyetin başladığı yer Türkiye” diye ekledi.

Ahmet Bolat ayrıca, Türk Hava Yolları’nın ekonomiye olan katkısının bu yıl 53 milyar doları bulacağını ve ülkeye getirdiği döviz miktarının 16 milyar dolar olduğunu belirtti. Bolat, THY’nin ülkedeki 250-260 milyar dolarlık mal ihracatına katkı sağladığını ve hizmet ihracatıyla ülkede 8 milyar dolarlık bir fazla yarattığını söyledi.

Kaynak: Sabah

türk hava yolları

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu