Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Havacılık

Suudi Arabistan’ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air

Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var Riyadh Air

79 / 100

Suudi Arabistan’ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var Riyadh Air

Suudi Arabistan, CEO’su Tony Douglas tarafından yönetilecek yeni ulusal havayolunu Riyadh Air’i duyurdu,

Riyad, şirketin operasyonel merkezi olacak ve Suudi başkentini dünya çapında 100’den fazla varış noktasına bağlayacak

Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Salman, Suudi Arabistan 2023 Visyonu ve ideal hedefler doğrultusunda, ülkede mali açdan daha sürdürülebilir bir havacılık endüstrisi yaratmayı amaçlayan Riyadh Air adlı yeni bir ulusal havayolunu resmen kurdu.

Neden Şimdi? Neden Saudia büyütülmedi? Riyadh Havalimanı yeterli mi?

Bir süredir Suudi yönetimi, havacılık ve turizm endüstrisine çok ciddi yatırımlar yapıyorlar. Petrol gelirlerine bağımlı kalmamak ve dünya genelinde oyun kurucular arasına katılmak amacıyla yeni Suudi Arabistan 2030 vizyonu nu ortaya koydu.

Her şey değişiyor. Kurallar değişiyor. Yeni havayolu , yeni havalimanı , yeni kurallar, bu çerçevede bakarsanız daha iyi göreceksiniz.

Rusya, Çin ve İran ile yakınlaşmalar ayrı bir konu.

 

Suudi PIF servet fonu tarafından finanse edilen yepyeni ulusal havayolu, krallığı önde gelen bir küresel havacılık merkezi olarak konumlandırmak ve Emirates, Katar , Etihad Havayolları’na rakip rakip olmak amacıyla ülkenin havacılık sektörüne önümüzdeki sekiz yıl içinde planlanan 100 milyar dolarlık bir yatırımın parçası olarak kuruldu.

Merkez olarak Riyad’dan faaliyet gösteren PIF’in sahibi olduğu Riyadh Air’in, krallığın petrol dışı GSYİH büyümesine 20 milyar dolar eklemesi ve 200.000’den fazla doğrudan ve dolaylı iş yaratması bekleniyor.

Yeni ulusal havayolu, yakın zamanda duyurulan King Salman Uluslararası Havalimanı ana planıyla birlikte PIF’in sektördeki en son yatırımını temsil ediyor.

Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023

Riyadh Air Yönetimi

Riyadh Air’e PIF valisi Yasir Al-Rumayyan başkanlık edecek.

Havacılık, taşımacılık ve lojistik sektörlerinde 40 yılı aşkın deneyime sahip olan Tony Douglas, CEO olarak atandı.

Havayolunun üst düzey yönetiminde Suudi ve uluslararası uzmanlar da yer alacak.

Yayınlanan bir açıklamaya göre, “Riyadh Air ayrıca hava taşımacılığı seçeneklerini artırarak, kargo kapasitesini yükselterek ve dolayısıyla uluslararası yolcu trafiğini artırarak Suudi Ulusal Taşımacılık ve Lojistik Stratejisi ve Ulusal Turizm Stratejisi için bir katalizör görevi görecek”.

PIF’in çeşitlendirme stratejisinin bir parçası
Riyadh Air’in kurulması, PIF’in yerel ekonominin çeşitlendirilmesine yardımcı olabilecek gelecek vaat eden sektörlerin yeteneklerini ortaya çıkarma stratejisinin bir parçasıdır.

Vizyon 2030 ile uyumlu olarak sektörün küresel rekabet gücünü destekleyen Suudi Arabistan’da mali açıdan daha dirençli bir havacılık ekosistemi sağlayacaktır.

PIF, Suudi Arabistan’da ve dünya çapında 13 stratejik sektörde cazip ve uzun vadeli yatırım fırsatlarına girerek çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturuyor.

PIF’in stratejisi, Vizyon 2030 gerçekleştirme programlarından biri olan PIF Programı 2021-2025’te belirtildiği gibi, gelecek vaat eden birçok sektöre olanak sağlamayı ve özel sektörle ortaklıklar kurarak yerel içeriğin artmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Ayrıca yerel ekonomiye yılda en az 150 milyar SAR enjekte etmeyi hedefliyor.

PIF, 2017’den bu yana 71 şirket kurdu ve 2021 itibarıyla doğrudan ve dolaylı olarak 500.000’den fazla istihdam yarattı.

Turizmle ilgili diğer gelişmelerde PIF, Diriyah Projesi’ni fonun beşinci giga projesi olarak duyurdu.

Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023

Suudi Arabistan’ın, yıl sonuna kadar faaliyete geçecek olan yeni ulusal havayolu RIA için 40 adet A350 uçağı satın almak üzere Avrupalı ​​uçak üreticisi Airbus ile görüşmelerde bulunduğu bildiriliyor.

Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023

Douglas hakkında

Douglas , dizginleri eski TAP Havayolları şefi Antonoaldo Neves’e devretmeden önce , Ocak 2018 ile Ekim 2022 arasında Etihad’ın başarılı geçişine öncülük etti .

Etihad’ın CEO’su olarak göreve başlamadan önce Douglas, Abu Dhabi Airports Company’nin CEO’su, Abu Dhabi Ports Group’un (AD Ports) CEO’su ve Etihad’ın CEO’su dahil olmak üzere havacılık, ulaşım, altyapı ve devlet sektörlerinde çeşitli üst düzey görevlerde bulundu. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’nda Savunma Ekipmanı ve Destek Departmanı ve ayrıca Birleşik Krallık’ın en işlek uluslararası havaalanı Londra Heathrow’un CEO’su da dahil olmak üzere İngiliz havaalanı işletmecisi BAA’da çok sayıda üst düzey pozisyon.

Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023

RIA HAKKINDA

30 milyar dolarlık yeni havayolu, krallığın 2030 yılına kadar 30 milyon uluslararası transit yolcuyu ağırlamaya yönelik iddialı stratejisinin bir parçası olarak, Emirates Havayolu, Qatar Airways ve eşdeğerleri dahil olmak üzere pazardaki kilit oyuncularla rekabet etmeye hazırlanıyor.

 

 

 

Suudi Arabistan, Kral Salman Uluslararası Havalimanı master planını açıkladı, Riyadh’ta 6 paralel pist ile 2050 yılına kadar 185 milyon yolcu ve 3,5 milyon ton kargo elleçlemesi bekleniyor. RIA’nın merkezi olacak.

Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023 Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023 Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023 Suudi Arabistan'ın Havacılık Endüstrisi için büyük hedefleri var; Riyadh Air 2 Nisan 2023

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu