Latest Posts

Suudi Arabistan, Türk mallarının ithalat yasağını kaldırıyor mu?

79 / 100

Suudi Arabistan, Türk mallarının ithalat yasağını kaldırıyor mu?

Al-Khaleej Online haberine göre Suudi Arabistan‘ın dört yıl önce Türk mallarının ithalatına getirdiği resmi olmayan yasağı iptal ettiğini bildirdi.

Resmi açıklamaların Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın ziyareti sonrasında yapılacağını öngörüyoruz.

Arabistan milli havayolu Saudia‘nın Türkiye uçuşlarının da aynı tarihlerde başlatılması bekleniyor.

Yasak, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a ihracatını 2018’de 2,7 milyar dolardan 2021’de 189 milyon dolara düşürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şubat ayında Suudi Arabistan‘a yapmayı planladığı ziyaretin öncesinde geldi.

Aralık ayında Erdoğan, Suudi Arabistan’ı ziyaret etme planını açıklamıştı. Ziyareti sırasında Suudi yetkililerle Türkiye’nin krallığa ihracatını görüşeceğini söyledi. Bu arada Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ihracatı, Suudi Arabistan‘ın Türk malları üzerindeki yasağına rağmen 2021’in ilk 11 ayında 3 milyar dolara ulaştı.

Geçen hafta Türkiye, Al Arabiya TV kanalı ve Okaz gazetesi de dahil olmak üzere önde gelen Suudi ve BAE medya kuruluşlarına yönelik yasağını iptal etti.

Türkiye’nin, yeni ekonomi stratejisiyle yakın dönemde Suudi Arabistan, BAE, Mısır, İsrail ve Ermenistan gibi ülkelerle ticarette yeni bir sayfa açması bekleniyor.

Şubat ayında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır, İsrail, Suudi Arabistan ve Ermenistan ile diplomasi trafiğinin hız kazanması ve gerçekleştirilecek üst düzey temaslar sırasında yeni ekonomik anlaşmaların imzalanması öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şubat ayında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un ziyaretinin söz konusu olduğunu belirterek, bu ziyaretle Türkiye-İsrail ilişkilerinde yeni bir dönemin başlayabileceğini vurgulamıştı.

Erdoğan’ın BAE’ye şubat ayında ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Son dönemde Körfez ülkeleriyle ilişkilerde güzel bir ivme yakalandığını ifade eden Erdoğan, bölgede ortaya çıkan yeni dinamiklerin bunda önemli rol oynadığına dikkati çekmişti.

Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine uyguladığı ambargonun nedeni

Suudi Arabistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler, son birkaç yıldır diplomatik farklılıklar, Suriye’deki karışıklıklar ve Katar’a bazı körfez ülkelerinin uyguladığı ablukada Türkiye’nin Katar’a verdiği destek nedeniyle giderek gerginleşti.

ABD merkezli Suudi gazeteci Jamal Khashoggi’nin Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesiyle ilişkiler kopma noktasına geldi. Cinayetle ilgili aylarca süren soruşturmanın ve Suudi ajanların Kaşıkçı’yı Veliaht Prens Muhammed’in doğrudan komutası altında öldürdüğü sonucuna varan bir BM raporunun ardından gerginlik tavan yaptı.

Sonuç olarak krallıkta Türkiye’ye karşı, ürün alımı, gıda tüketimi, mülk satışı, Türk şirketleriyle ilişkiler ve özellikle ülkeye turizm konusunda resmi olmayan bir tavır ortaya kondu ve destek buldu.

Ağustos 2019’da Suudi Eğitim Bakanlığı tarih kitaplarında Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bir dizi değişikliğe gitti.

Suudi liderliğindeki Katar boykotu Ocak 2021’de sona erdi ve hem küçük Körfez devleti hem de müttefikleriyle ilişkiler o zamandan beri çözüldü.

Suudi Arabistan
Suudi Arabistan

Latest Posts

POPULER