Latest Posts

Sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışan tek koridorlu uçağın ilk uçuşu gerçekleşti

77 / 100

Sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) ile çalışan tek koridorlu uçağın ilk uçuşu gerçekleşti

Bu olayla, havacılık endüstrisi, 2030 yılına kadar ticari kullanım için %100, harmanlanmamış SAF sertifikasını almaya bir adım daha yaklaştı.


İlk A320neo Eylül 2014’te ilk kez gökyüzüne çıktığında, şimdiye kadar yapılmış en verimli uçaklardan biri olarak dünyaca ün kazandı. Bunun nedenini anlamak zor değil: A320 Ailesi en yeni motorlar ve geniş kanat ucu cihazlarıyla, öncekilerden %20’ye kadar daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyordu.

SAF, airbus

Şimdi, yedi yıl sonra, A320neo Ailesi zaten etkileyici olan çevresel referans listesine bir yenisini ekliyor: A319neo, çalışmanın parçası olarak, harmanlanmamış SAF ile uçuş gerçekleştiren ilk tek koridorlu uçak oldu.

Her şey Ekim ayının hoş bir sonbahar gününde oldu. A319neo test uçağı, üç saat süren ilk izin test uçuşu için %100 SAF ile çalışan CFM LEAP-1A motorlarından biri ile Toulouse’un Blagnac havaalanından ayrıldı. İzin testleri, başka test uçuşları gerçekleştirilmeden önce uçağın tüm geçerli güvenlik ve performans gereksinimlerini karşıladığından emin olmak için yapılır.

Airbus Baş Uçuş Test Mühendisi ve Pilotu David O’Nions, “Uçuş sorunsuz geçti” dedi. “Motor davranışında hiçbir fark yoktu, bu da bize %100 SAF’ın geleneksel jet yakıtlarıyla karşılaştırılabilir performans sağladığına dair güven veriyor.”

VOLCAN (“VOL avec Carburants Alternatifs Nouveaux”) olarak bilinen çalışma, Airbus, Safran, Dassault Aviation, ONERA ve Fransa Ulaştırma Bakanlığı arasında ortak bir proje. Bu işbirliği sayesinde ortaklar, harmanlanmamış SAF’ın tek koridorlu uçaklar ve ticari uçak motor ve yakıt sistemleriyle uyumluluğunu analiz etmeyi hedefliyor – havacılık endüstrisini 2030 yılına kadar ticari kullanım için %100 SAF’ı sertifikalandırmaya bir adım daha yaklaştıran önemli bir kilometre taşı.

İçerik:Airbus

SAF

Latest Posts

POPULER