Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
AkademiKöşe Yazıları

SMS – Pandemide Sağlık ve Güvenlik Yazı 51

Pandemi tarihine baktığımızda şimdiye kadar insanlığı etkileyen yirminin üzerinde salgın hastalık meydana geldiğini görüyoruz. Çok sayıda insanın ölümü ile sonuçlanan ve dünyayı en çok etkileyen salgın hastalıklar arasında veba, grip, AIDS, SARS şimdi de COVID19 karşımızda…

Dünya geneline baktığımızda tüm devletler üzerinde etkili olmaya devam etmekte. Bazı ülkelerde bitti bitiyor derken ikinci dalga açıklaması yapıyorlar. Bazılarında ise henüz birinci dalgayı geçemediler. Bu şartlar altında şirketler her türlü zorluklara rağmen devamlılığını sürdürmekte. Şirketler önlemlerini almak isterlerken İş Sağlığı ve Güvenliği bölümleriyle pandemiye odaklanıyorlar. Ancak işverenler, çalışanlar ve organizasyonlar hatta devletler COVID19 pandemisi ile mücadele ve koruma çabalarında büyük zorluklarla karşı karşıya durumdadır.

Basit bir örnek vericek olursam; Müşteriler  hava yolculuğuna dönüş için hazırlanırken pratik olarak neler bilinmeli! Bununla beraber emniyetli ve güvenlikli olmayı sürdürürken, en üst düzeyde hizmet mükemmeliğini sunabilmek için hangi sorunların cevapları mutlaka bilinmeli?

İş sağlığı ve Güvenliği

Her işveren işe geri dönüş planlaması yaparken bir risk değerlendirmesi yapması gerekmektedir. Yapılan bu değerlendirmeyle yeni düzenlemelere yol açacak ancak takip etmeniz gerekiyor! Ne yapabileceğinizi ve kritik olarak artık ne yapmamanız gerektiğini bilmeniz için bu yeni düzenlemeleri tam olarak değerlendirdiğinizden de emin olun.

Fiziksel Mesafe

Dünyadaki bazı havacılık işletmeleri, pandemi ortasında müşteriler ile havaalanı ve havayolu çalışanları arasındaki teması en aza indirgemek için bizlere fiziksel mesafenin unsurlarını tanıttılar. Bunlar nelerdi? Koltuklar arasında boşluklar bırakılacak, kuyruk alanlarını genişleterek virüsün yayılmasını engelleme ayrıca uçak içi servislerini sınırlama  gibi kurallardı.

Gelelim uygulamaya;

Uçağa binen yolculardan alınan geri bildirimlerde malesef fiziksel mesafe kurallarına uyulmadığı anlaşılıyor. Pandemi başlangıcında uçak içerisinde fiziksel mesafeye uyulurken şimdilerdeki uygulama sanki pandemi bitmiş gibi….

Kişisel Koruyucu Donanım(PPE)

Birçok havaalanı ve havayolu, en azından öngörülebilir gelecek için PPE’leri nasıl tek tip standartlara dahil edebileceklerini araştırıyor. Yüz maskeleri ve koruyucu eldiven giymeyi içerebilir. Yolcuların da yüz maskesi ve / veya eldiven giymesini gerektirebilir.

Malzemeler

Birçok havayolu ve havaalanı hem çalışanlar hem de müşteri kullanımı için anti-bakteriyel mendiller ve el dezenfektanları gibi yeni malzemeleri koyuyor. Bu öğelerin nasıl ve kim tarafından kullanıldığı konusunda şirketinizin ne yaptığını ve iş yerinde yeni prosedürlerin neler olduğunu ve bildiğinizden emin olun.

Özel Hizmet Gerektiren Yolculara Yeni Prosedür

Havaalanında veya bir uçakta çalışan olarak, ek gereksinimleri olan, örneğin hareket kabiliyeti kısıtlı veya gizli engelli müşteriler için yardım sağlamanız gerekebilir. Rolünüzün bu kısmı için yeni prosedürler olup olmadığını, bu yardımı sağlarken ne yapmanız ve yapmamanız gerektiriyor.

Kendinizi ve Başkalarını Koruyun

Son olarak, normale dönmeye çalışırken kendinizi ve temas ettiğiniz kişileri korumak için elinizden geleni yapmak zorundasınız ki bu çok önemlidir. Virüs bulaşmış biriyle temasa geçtiğinizi düşünüyorsanız, bunun işiniz sırasında nasıl davranılması gerektiğini bilmelisiniz. İşde sorumluklarınızın tam olarak ne olduğunu ve nasıl davranılacağını bilmeli yani panik yapmadan kendi kendine karantina altına alma veya testde yaptırabilirsiniz.

Her ülke kendi halkının yapması gereken ilişkin yönergeleri hazırladı ve bu yönergeler yapılmaya başlandı. Bu yüzden bunları anladığınızdan emin olun, buna göre hareket edin.

Hepimiz gökyüzüne geri dönmeye hazırlanıyoruz veya bazılarımız döndü, bu yeni ortamda istenilen şekilde çalışmaya devam etsek de, hepimizin farklı şeyler yapıyor olacağız. Burada önemli hususlardan biride hem kendiniz hemde müşterileriniz için tüm yeni prosedürleri, planları, yönetmelikleri, ekipmanları ve yükümlülükleri anlamanız gerçekten önemlidir…

Kendi ve sevdiklerinizin sağlığı için kurallara uymaya devam edelim…

Mehmet Ali Ataman

30Temmuz2020

SMS - Pandemide Sağlık ve Güvenlik Yazı 51 29 Mart 2023

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu