Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kargo

ŞANGAY’DAKİ KAPANMA KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİNİ ETKİLEYEBİLİR

80 / 100

ŞANGAY’DAKİ KAPANMA KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİNİ ETKİLEYEBİLİR

Çin’in Şangay şehrinde tam kapanma sonrası Şanghay’daki limandan gelen görüntüler çarpıcı. Hammadde taşıyan gemilerin kuyrukları, Şanghay’ın Covid-19 ile mücadele için geçen ayın sonunda şehir çapında bir tam kapanma başlatmasının ardından arttı.

Yüzlerce yük gemisinin Şanghay açıklarında demirlendiği görülüyor. Çin limanlarında denizi süsleyen 477 dökme yük gemisi, ülkeye metal cevherinden tahıla kadar kaynak teslim etmeyi bekliyor.

Şanghaydaki kapanma

İki haftadan uzun bir süre sonra, gemi sahipleri Şanghay’daki kamyon şoförü sıkıntısı ve depo kapanışlarından dolayı gemileri ülkedeki diğer limanlara yönlendirdikçe tıkanıklık yakındaki Ningbo-Zhoushan’a yayıldı.

Bloomberg nakliye verilerine göre, Şanghay’da bekleyen 222 dökme yük gemisi bir önceki aya göre %15 daha yüksekti. Ningbo-Zhoushan’da geçen aya göre %1 artışla 134 taşıyıcı bulunurken, daha kuzeyde, Rizhao, Dongjiakou ve Qingdao birleşik limanları %33 artışla 121 gemiye ulaştı.

Şanghay’daki liman işçileri sıkıntısı, gemilerin yükleri boşaltması için gereken belgelerin teslimatını yavaşlatıyor. Bu arada, bakır ve demir cevheri gibi metalleri taşıyan gemiler, kamyonların limandan işleme tesislerine mal gönderememesi nedeniyle açıkta mahsur kaldılar.

Gemilerin bekleyişinin arz-talep dengesini bozacağı ve bunun güçlü enflasyonist baskıları daha da derinleştireceği ifade ediliyor.

Tedarik krizi tırmanıyor. Chiplerin üretim sıkıntısı ile başlayan kriz tüm ürün gruplarında tedarik edilememe olarak yayılacak. Üretimi olan ürünler, o ürünleri talep edenlere ulaştırılamayacak.

cin limanlari, ŞANGAY'DAKİ KAPANMA

by Koray KINAY

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu