13 / 100

Rusya’nın e-ticaret devi Ozon, Türk markaları Rusya pazarına davet etmek için WORLDEF’in desteğiyle İstanbul’a geliyor. Şirket, lojistik, depolama ve teslimat gibi konularda Türk firmalara destek verecek. Ozon, Rusya’dan ayrılan Batılı şirketlerin yerini Türk firmaların almasını ve Türkiye’den Rusya’ya e-ihracatı artırmayı hedefliyor.

Rusya merkezli dev online pazaryeri Ozon.ru, WORLDEF’in desteği ile Türk satıcılar için İstanbul’da lansman ve tanışma toplantısı düzenliyor.

Ozon, Türk markalarının platformda satış yapabilmesi için bir tanışma etkinliği düzenliyor. Rus pazaryeri, bu sayede Türkiye pazarına adım atacak. Ozon’un etkinliğine; tekstilden ayakkabıya, mobilyadan teknolojiye, üreticilerden tedarikçilere kadar 250 firmanın katılımı bekleniyor.

Türk firmaları Rus e-ticaret pazarına girebilir mi? Türk tedarikçiler Rus tüketiciler ile nasıl buluşacak? E-ticaret Global Direktörü Stepan Gusamov ve WORLDEF Başkanı Ömer Nart, TGRT Haber’de yayınlanan “Celal Toprak ile İş Dünyası” programında değerlendirdi.

 

Ozon, 2021’de 6 milyar dolar ciro elde etti

Global pazaryeri Ozon, pazarın önde gelen e-ticaret şirketlerinden biri olarak, Rus pazarının geniş kaynaklarına erişim imkanı sunuyor. Rus e-ticaret pazarından daha hızlı büyüyen Ozon, 2021 yılında 6 milyar dolarlık ciro elde etti. Platformun 2022 yılının ilk çeyreğinin sonundaki cirosu, bir önceki yıla göre yüzde 139 artarak, 2.5 milyar dolara ulaştı. 2022 yılı sonuna kadar cironun yüzde 80 oranında daha arttırılması hedefleniyor.

Platformu her ay 48.6 milyondan fazla kullanıcı ziyaret ediyor. Bu rakam, Rusya’da internet penetrasyonunun neredeyse yarısına denk geliyor. 2021 yılında Rus müşteriler 2.6 milyardan fazla online sipariş verdi. Pozisyonunu güçlendirmeyi planlayan platformda 120 binden fazla aktif satıcı bulunuyor. Mağaza vitrininde 20 farklı kategoride 100 milyondan fazla ürün listeleniyor. Ayrıca, satıcılara, toplam 1 milyon metrekarelik depolama alanı sunuluyor.

Ozon, satıcılardan kategoriye göre yüzde 3 ila 20 arasında komisyon alıyor. Ürünleri herhangi bir depoya göndermeden doğrudan müşteriye teslim eden Ozon’da lojistik süreçlerde tasarruf imkanı bulunuyor.

Ozon Ru