86 / 100

Rezervasyon İptal Cezaları

01.06.2022 tarihinden itibaren geçerli olacak Rezervasyon İptal Bülteni ekteki gibidir.

Uçuşa kısıtlı süre kala yapılan rezervasyon iptalleri, pazara sunulan kapasitenin atıl kalmasına ve planlamada aksaklıklara neden olmaktadır. Yaşanan kayıpların minimize edilmesi ve telafilerinin mümkün hale getirilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle 01.06.2022 tarihi itibarıyla yüksek tonajlı rezervasyonların sefer saatine kalan son 48 saat içerisinde iptal edilmesi veya seferinden ötelenmesi durumunda iptal cezası uygulanacaktır.
Tüm iptallere ceza iletilmeyecek olup yalnızca kapsam dâhilinde tespit edilen tonajlı rezervasyonlar yayınlanacaktır. Uygulama kapsam detayları aşağıda paylaşılmaktadır.

Rezervasyon İptal Uygulaması Kapsamı; 2 ton ve/veya 12 m3 üzeri konfirme rezervasyonların seferine 48 saatten az süre kala. Ceza miktarı aşağıda belirtildiği gibi hesaplanmaktadır. Rezervasyonda belirtilen CW’ye göre kg/0,20$

Uygulama Bilgileri:

a) İlgili bülten Türkiye’den uluslararası gönderi kabul edilen, Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) haricindeki tüm gümrüklü istasyonlar için geçerlidir.


b) İlgili bülten SAW istasyonu için 500 kg / 3 m3 üzeri konfirme rezervasyonların seferine 36 sa kala şeklinde uygulanacaktır.


c) İlgili bülten Türk Hava Yolları’nın uçuş yaptığı tüm hatlarda taşınan tüm uluslararası awb’ler için uygulanacaktır.


d) Tüm rezervasyon iptal bildirimleri COMIS tarafından acentelerin sistemde kayıtlı e-posta adreslerine otomatik olarak iletilmektedir.


e) Son teslim saatine kadar teslimi yapılmadığı için otomatik iptal olan rezervasyonlar (Cancel due to LAT Miss) Rezervasyon İptal Bülteninde iletilmeyecektir. Bu iptaller No Show Bülteni ile izlenmeye devam edecektir.


f) Sefer saatine kalan son 24 saat içerisinde 2 ton ve üzeri rezervasyonlarda ileri sefere değişiklik yapılması durumunda mevcut seferinde iptal edildiği kabul edilecektir.


g) Sefer saatine kalan son 48 saat içerisinde ağırlık/hacim bilgilerinde azaltım yapılıp iptal edilen rezervasyonların azaltım yapılmamış haliyle iptal edildiği kabul edilecektir.


h) Kargo Satış temsilcileri ceza yansıtılması öncesinde cezaya konu tüm rezervasyonları liste şeklinde aylık olarak ilgili acentelere iletecektir.


i) Acente iletilen rezervasyonlarla ilgili tespite itirazda bulunmak isterse, açıklamalarını destekleyici bilgi ve evrakla sunması gerekmektedir. İtirazların Kargo Satış temsilcilerine iletilmesi sonrası yeniden inceleme yapılacaktır.


j) Rezervasyonların kontrolünde sistemdeki Chargeable Weight (CW) tonajları dikkate alınacaktır.


k) İlgili bülten ikinci bir işar’a kadar geçerli olacaktır.


l) Turkish Cargo bülten şart ve uygulama koşullarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Rezervasyon İptal, Turkish Cargo Fsc
Rezervasyon İptal Cezaları 2