Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Qatar Airways Cargo ve MASkargo Ortak Kargo Faaliyetleri için Kapsamlı Mutabakat Anlaşması İmzaladı

68 / 100

Qatar Airways Cargo ve MASkargo Ortak Kargo Faaliyetleri için Kapsamlı Mutabakat Anlaşması İmzaladı

İki kargo taşıyıcısı artık Hamad Uluslararası Havalimanı ve Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı gibi önemli merkezler aracılığıyla her iki havayolunun küresel ağları arasında gelişmiş bağlantı sunacak

DOHA, Katar-Qatar Airways Group ve Malaysia Aviation Group, kargo müşterilerine gelişmiş bir ürün sunmak ve operasyonel sinerji elde edilmesine yardımcı olmak amacıyla Qatar Airways Cargo ile Malaysia Aviation Group’un iştiraki olan kargo havayolu MASkargo arasında bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalayarak Oneworld ortakları olarak uzun süredir devam eden ilişkilerini daha da genişletti. Bu Mutabakat Anlaşması, 2022 yılında Qatar Airways ve Malaysia Airlines arasında yolcularına daha fazla bağlantı sunmak üzere imzalanan genişletilmiş kod paylaşımı anlaşmasını takip etmektedir.

Bu stratejik ortak kargo iş anlaşması ile her iki kargo havayolu da kargo tekliflerini artırmak için birbirlerinin ağ güçlerinden ve filo kapasitelerinden yararlanacak. MASkargo müşterileri geniş küresel Qatar Airways Kargo ağına erişebilirken, Qatar Airways Kargo müşterileri de yeni varış noktaları ve mevcut istasyonlardaki ek kapasite dahil olmak üzere büyüyen APAC pazarına erişebilecek.

Havayolları ayrıca her iki merkezden (Hamad Uluslararası Havalimanı (DOH) ve Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı (KUL)), birleşik ağa hizmet etmek için stratejik duraklar olarak yararlanabilecek. Bu ortaklık aynı zamanda Qatar Airways’in Doha’daki yeni ve genişletilmiş Kargo Terminali’ndeki kargo elleçleme kapasitesinin planlı büyümesi ile de mümkün olmaktadır.

Her iki havayolu da büyüme stratejilerinde aynı doğrultudadır. Boeing 777-8 kargo uçağının lansman müşterisi olan Qatar Airways Cargo, 34 uçak satın aldı ve 16 uçak için daha opsiyona sahip. Malezya Havayolları ise yolcu uçuşları operasyonları için 20 yeni A330neo uçağı satın aldı. Uçağın göbek kapasitesi kargo amaçlı olarak kullanılacak.

Qatar Airways Grup İcra Kurulu Başkanı, Engr. Badr Mohammed Al-Meer şunları söyledi: “Malaysia Aviation Group ile imzaladığımız yeni Mutabakat Zaptı, Malezya ve bütünsel APAC pazarı ile derinleşen ilişkilerimizin bir kanıtıdır. Oneworld ortağımızla gerçekleştirdiğimiz bu stratejik işbirliği, kargo ürün teklifimiz ve kapasitemizle yük gemisi ve belly-hold ağlarımızı birbirine bağlamaya hizmet edecek ve ilişkilerimizi daha da güçlendirmemize ve havayollarımız arasındaki yakın bağları geliştirmemize olanak sağlayacaktır.”

Malezya Havacılık Grubu Grup Genel Müdürü Kaptan Izham Ismail ise şunları söyledi: “Qatar Airways Cargo ile ortaklığımızı genişletmek MASkargo için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu işbirliği sadece ürün sunumumuzu ve operasyonel kabiliyetlerimizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda küresel kargo pazarındaki konumumuzu da sağlamlaştıracaktır. Birbirimizin güçlü yönlerinden yararlanarak, müşterilerimize benzersiz hizmet sunmaya ve birlikte kayda değer bir büyüme elde etmeye hazırız.”

Qatar Airways ve Malaysia Airlines ortak uçuş işbirliklerini 2004 yılında başlattılar ve son yıllarda önemli ölçüde genişleterek bugün Malezya, Güney Doğu Asya, Avustralya, Yeni Zelanda, Orta Doğu, Avrupa, Amerika ve Afrika’da 62 ortak uçuş noktasını kapsar hale getirdiler.

2022 yılında Qatar Airways ve Malaysia Airlines, yolcu havayolu ortaklığını daha da geliştirmek için stratejik bir Mutabakat Zaptı imzaladı. Anlaşma, uçuş seçeneklerinde artış, daha geniş destinasyonlar ve yolcular için daha fazla esneklik sağladı.

Qatar Airways Cargo ve MASkargo Ortak Kargo Faaliyetleri için Kapsamlı Mutabakat Anlaşması İmzaladı 20 Temmuz 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu