Qatar Airways, Boeing 777X’in Kargo Versiyonunu İstiyor

0
547

Dünyanın en büyük 777F operatörlerinden biri olan Qatar Airways, yakında çıkacak Boeing 777X’in bir kargo uçağı varyantını görmek istiyor. Bir etkinlikte konuşan CEO Akbar Al Baker, başarılı kargo uçağı modelinin yeni bir versiyonu ile ilgilenebileceklerini  Önce yolcu modelini onaylamaya odaklanan Boeing, 777X kargo uçağı planlarını açıklamadı.

Qatar Airways Cargo, 24 adet B777F’lik (-200LR versiyonuna dayalı) bir filo işletiyor. Bu filo Qatar Airways Cargo’yu FedEx’in (45) ardından ikinci sıraya yerleştiriyor. Havayolu , filosunu yalnızca iki Boeing modeline dönüştürerek son A330F’sini kısa süre önce emekli etti . Son dört A330 kargo uçağı , yılın başında üçlü 777F teslimatndan sonra filodan çıktı.

Kargo, Qatar Airways’in gelirinin ve operasyonlarının kritik bir parçası. Son birkaç yılda ciddi bir büyüme kaydetti. 2019’da Katar, UPS’i gecerek ve FedEx’in arkasından ikinci en büyük kargo havayolu oldu. Salgın, yalnızca kargo uçağına olan talebi artırarak havayolunu daha da güçlendirdi.

Boeing, 777X kargo versiyonu üzerinde kafa yorarken , Airbus kendi A350F modelini düşünüyor olabilir . Avrupalı ​​üretici, kargo tekliflerinde tarihsel olarak Amerikan muadilinin gerisinde kaldı . Bununla birlikte, bir A350F , verimliliği ve kapasitesi sayesinde başarıya ulaşabilir. Boeing, kargo pazarında önde kalmak istiyorsa, muhtemelen bir 777X-F’ye veya muhtemelen bir 787F’ye ciddi bir şekilde şans tanıyacaktır.

qatar cargo

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here