Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel HaberlerHavacılıkHavayoluHavayolu Şirketleri

Pakistan Havayolları’nda Bir İlk

Pakistan Uluslararası Havayolu pilotu iki kız kardeş aynı anda birden fazla rotada bir Boeing uçağını uçurarak tarih yazdı

Kardeşler, ulusal taşıyıcı Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA)’ya, Boeing uçağıyla üst üste birkaç uçuş yaparak ün sağlayan iki kadın oldular.
Ekspres Haber’in bildirdiğine göre, Maryam Mesud ve Erum Mesud  kardeşler,  yerel ve uluslararası noktalara bir Boeing-777 uçağını uçurarak Salı günü bir tarih yazdılar.
İki kız kardeş Lahor- Karaçi,ardından Manchester, New York ve Londra seferlerini gerçekleştirdiler.
İkili’den Erum’un geçenlerde lisansını almasıyla, kendisinden büyük kardeşiyle bir seyahat yapabilme hayallerini gerçeğe çevirmesi mümkün oldu.
Bu iki kızkardeşin birlikte, birkaç seferlerde Boeing gibi bir uçak kaptanlığını yapması, ülkenin, hatta Güney Asya’nın tarihinde bir ilk oldu .
Ancak bu Pakistanlı kadınların ülke havacılık tarihindeki ilk onurları değil.

Geçen yılın Kasım ayında ,Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) uçuş görevlisi 24 yaşındaki Marium Muhtar,  eğitim uçağının Mianvali yakınlarında düşmesiyle şehit olmuştu.
Ordunun belki de en prestijli ve 60 yıl boyunca kadınlara kapalı olan bölümü olan savaş pilotluğuna – 2006 yılında, yedi kadın savaş pilotu mezun olarak girdi ve ülkenin en seçkin erkek kulüplerinden birinin üyeleri oldular.

pia pilots

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu