77 / 100

+90 554 173 0000 Arayabilirsiniz

Covid-19 birlikte rekor seviyelere ulaşan kargo fiyatları, 2022’de de yüksek seyrine devam edecek. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde lojistik maliyetlerin 2022’de daha da önemli hale gelecek. Artan kargo ücretleri ile taşınan malların son kullanıcıya ulaştığındaki fiyatlarını da arttırmış olacak. Özellikle yoğun ithalat yapan ülkemiz için olumsuz yanları da olacaktır.

Pandemi ile birlikte , özellikle salgının ilk döneminde taşıma faaliyetlerinin durma noktasına gelmişti. Çin salgını kontrol edip hızlı bir toparlanma yaşayınca ve de tüm dünyada salgın en etkin olduğu sürece girince Çin çıkışlı tüm kargo ücretlerinde tarihi artışlar oldu. Dünya üzerindeki birçok ülkeden ekipmanların, hatlar tarafından Çin limanlarına pozisyonlandırılması nedeniyle, birçok ülke de ekipman sıkıntısı baş gösterdi. Uzakdoğu-Avrupa arası kargo fiyatları 10 kata yakın artarak tarihi rekor kırdı.

Havayolu taşımacılığının hacim olarak yüzde 80’i çok daha fazla destinasyona uçan yolcu uçaklarıın kargo bölümünde taşınırken yolcu seferlerinin durdurulması ve daha sonraki dönemde kademeli olarak kullanıma açılması da havayolundaki arz-talep dengesini bozdu, bu sorun yolcu uçaklarının kargo uçaklarına dönüştürülmesi ile aşılmaya çalışıldı. Ancak azalan kapasite navlunu artırdı. E-ticaretin ve kapanmanın tetiklediği talep artışı özellikle kargo uçaklarının erişilebilirliğini azalttı.

Karayolunda ise salgın nedeniyle sınır geçişlerinin yavaşlaması ve TIR şoförü sıkıntısının başlaması navlunu artıran ana etkenler oldu. Özellikle ülkemizden dolu giden tırlar dönüşte mal bulamadıkları için ihracat navlunları yükseldi.

Konteyner krizi nedeniyle mal ticareti yapanların denizyolundan karayolu ve havayoluna yönelmesi de bu modlarda taşıma fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Ancak salgın sebebiyle ertelenmiş küresel talepteki büyük artış, henüz toparlanmaya başlamış olan küresel tedarik zinciri üzerinde halen baskı yaratıyor. Kargo ücretlerindeki yüksek seviyelerin 2022 yılında da sürmesi bekleniyor.

2022 yılının ilk ayında bir çok ülke yine kapanmanın eşiğinde. Amerika kıtasında binlerce uçuş iptal oldu.

Salgın sebebiyle denizyoluna olan talep ve taşıma için kullanılan konteynerlerin dünyanın belli başlı limanlarında birikmiş olması ve bu konteynerlerin sisteme dahil edilmesi halen küresel tedarik zincirinin dengeye ulaşmasında engel teşkil ediyor.

Rekabetin gün geçtikçe arttığı günümüzde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde lojistik maliyetlerin 2022’de daha da önemli hale gelmesi bekleniyor.

Tüm dünyada etkisi halen devam etmekte olan pandemi sebebiyle, özellikle yeni varyantlar göz önünde bulundurulduğunda lojistik ve ulaştırma maliyetlerindeki artışın yeni yılda da başta karayolu ve havayolu olmak üzere sektörü olumsuz etkilemeye devam etmesi muhtemeldir ki, bu taşınan malların nihai tüketiciye ulaştığındaki fiyatlarını da etkileyecek.

Ülkemizin ihracatında önemli bir yeri olan konteyner taşımacılığındaki navlun zirve seviyelerinin 2022 boyunca da devam edeceğini tahmin ediyoruz.”

navlun fiyatları
navlun fiyatları