82 / 100

Mısır’a gönderi yapanların dikkatine

Mısır Hükümeti‘nin yönlendirmeleri sonucunda, Mısır Merkez Bankasının 13 Şubat 2022’de yayımladığı ancak sayısı belirtilmeyen Karar kapsamında Mart ayının başlangıcından itibaren ithalatta vesaik mukabilinin ödeme yöntemi olarak kullanılamayacağı, akreditifin kabul edileceği belirtilmektedir. Sirküler detay için lütfen tıklayınız.

T.C. Ticaret Bakanlığından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’e gönderilen bir yazıda, Kahire Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıfla, Mısır Hükümeti’nin yönlendirmeleri sonucunda, Mısır Merkez Bankasının 13 Şubat 2022’de yayımladığı ancak sayısı belirtilmeyen Karar kapsamında Mart ayının başlangıcından itibaren ithalatta vesaik mukabilinin ödeme yöntemi olarak kullanılamayacağı, akreditifin kabul edileceği belirtilmektedir.


Yazıda devamla, başta Mısır Ticaret Odaları Birliği (FEDCOC) ve bazı meslek örgütlerinin itirazlarını bildirdiği, FEDCOC’un konuya ilişkin ayrıntılı görüşlerini bir mektup halinde yayınladığı, Kararın iş çevrelerine danışılmadan alındığı ifade edilmektedir. Ayrıca, Mısır Merkez Bankası tarafından Emirates NDB Bankasına gönderildiği iddia edilen ekteki mektupta sistemin Mart ayında başlayacağı bildirilmektedir.


Ayrıca, Mısır’ın en büyük holdinglerinden Triangle Group ile Müşavirliğimizde yapılan bir toplantıda bu konunun ele alındığı ve Triangle Group tarafından doğrulandığı, sistemin halihazırda nasıl işleyeceğine ilişkin detayların belirsiz olduğu, iş çevrelerince ertelenme olacağı görüşleri ön plana çıksa da hükümet tarafından şu ana kadar bir açıklama yapılmadığı belirtilmektedir.


Diğer taraftan yabancı yatırımların şube ve bağlı ortaklıklarının bu Karardan hariç tutulacağı belirtilse de bu uygulamanın nasıl gerçekleştirileceği açıklık kazanmamıştır. Konuya ilişkin çıkan bir haber ise (https://enterprise.press/stories/2022/02/15/importers-get-your-lettersof-credit-asap-64997/) bağlantısında mevcut olduğu belirtilmektedir.

Mısır'a gönderi
Mısır’a gönderi

mısır kargosu

Mısır kargosu son dönemde artış göstermetedir. Mısır’a kargo ister havayolu ister denizyolu ile taşımacılık opsiyonları vardır.


mısır kargo firmaları

Mısır’a kargo firması olarak Mısır uçak kargo firmalarını tanıtacağız. Mısır Hava kargo firmalarının başında THY Mısır kargo , Mısır Havayolları Kargo, Mısır Pegasus kargo ve Nile Air kargo gelmektedir.

Bu havayolları aktarmasız uçmaktadır.

THY Kargo geniş ve dar gövde uçuşları ile pazarın en büyük oyuncusudur. Mısır Havayolları kargo haftada getirdiği 2 kargo uçağı ve günlük uçuşlarla pazarda söz sahibidir. Aktarmasız uçan diğer havayolları dar gövde ile sınır kapasitede servis vermektedir.

Aktarmalı bir şekilde Emirates ve Katar hava kargo firmaları da Mısır’a kargo taşımaktadırlar.


mısıra kargo fiyatları

Mısır kargo fiyatları yoğun uçuşlardan dolayı oldukça rekabetçidir.