Latest Posts

Mikro ihracat kargo fiyatları 2022

83 / 100

Mikro ihracat kargo fiyatları 2022

Kişisel olarak yapılan yurtdışı gönderileri zaten bir çoğumuz kurye veya express kargo olarak biliyoruz. Mikro ihracatı da mini ihracat , kolay ihracat , hızlı ihracat veya etgb olarak biliyoruz.

Yurtdışı kargo gönderimi, Mikro ihracat ya da etgb taşıma, 15 bin eur ( avro ) değeri ve 300 kilogram ağırlığı geçmeyen, ticari amaçla gönderilen , her hangi bir kısıtlaması olmayan ve farklı bir gümrük rejimi gerektirmeyen ihracat işlemlerinin, Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yapılmasıdır.

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) Nedir?
İhracatta Posta ve Hızlı Kargo Taşıyıcılar yani kurye firmaları tarafından elektronik ortamda düzenlenen bir beyandır. Kolay ihracatın faydalı ise gümrük müşaviri, mal kabul, ardiye ve konşimento ücreti yoktur. Kimseye vekalet vermek zorunda değilsiniz. İş yükü daha hafiftir ve zamanınızı almaz. Yine ihracat gibi kdv iadesi alabilirsiniz. Birlik onayı gerektirmediği için birlik masrafı da olmaz.

Mini ihracat için gerekli olan şeyler ise maliye onaylı Türkçe fatura
varış ülkelerindeki beyanda kullanılmak üzere İngilizce ya da Almanca fatura yeterlidir. Hatta kargo için atr – menşe – eur1 gibi belgelerde eklenirse varış noktasından yine muafiyetlerden yararlanılır.

Kolay ihracat olarak sadece kat-i ve satış amaçlı ihracatlarınızı yollayabilirsiniz. Farklı rejim gerektiren; tamire giden eşya, hariçte işleme, fuara geçici çıkış gibi ihracatlarınız kapsam dışındadır. Bu gümrük rejimleri ile çıkacak eşyaların Gümrük Müşavirliği firmaları aracılığı ile detaylı beyan ile çıkış yapması gerekmektedir.

Mikro İhracat Faturası Hazırlama, Mikro ihracat kapsamında yurt dışına gönderilecek ürünler için E-Arşiv Fatura veya Maliye Onaylı Fatura düzenlenmesi gerekir.

Zorunlu bilgiler ise gönderici firmanın tam unvanı, adresi, vergi dairesi, vergi numarası. Alıcı firmanın tam unvanı, adresi, vergi dairesi, vergi numarası. İmza ve kaşe, Fatura tarihi,Fatura numarası ,Fatura tipi ,Düzenlenme tarihi ve zamanı Gönderinin teslim şekli (DAP gibi). Ürünün menşei. Ürünlerin menşei farklı ülkeler ise her ürün için ayrı ayrı belirtilmeli

Mikro ihracat kargo fiyatları

2021 yılı sonu yaklaşırken kurdaki artışla beraber talepteki artış ve yetersiz kapasite hava kargo fiyatlarıında ciddi artışa sebep olmuştu. Hatta kurye fiyatları hava kargo fiyatlarının altında kalmıştı. Özellikle Kuzey Amerika fiyatları hava kargo fiyatlarının neredeyse yarısı kadardı. 2022 de mikro ihracat kargo fiyatları için ciddi bir yükseliş bekleniyordu.

Yılbaşı öncesi talep patladı ve hizmetler ciddi anlamda yavaşladı. Hatta bazı kurye firmaları kargo alımını durdurdu.

Ocak 2022 sonunda Şubat 2022 için kurye mikro kargo fiyatları belirlendi. Özellikle Kuzey Amerika fiyatları inanılmaz artmıştı. Başta e-ticaret ile uğraşanlar olmak üzere küçük ve orta ölçekli ihracatçılarda bu durumdan olumsuz etkilendi.

Şu bir gerçek ki kargo gönderi maliyeti satılan ürünün değerinden daha fazla bir değere dayandı.

Pandemi ile birlikte lojistik masrafları inanılmaz arttı. Bu arada bekletilen taleplerin temini aşamasında arz talep dengesi de bozuldu. Herkes ucuz bir servis aramakta ama maalesef artık geçen senelerdeki fiyatları temin etmek imkansız.

Ara formuller yaratılmaya çalışılıyor fakat gerçek anlamda kaliteli bir servis ağı yaratmak kolay değil.

Mikro ihracat kargo fiyatları
Mikro ihracat kargo fiyatları

Latest Posts

POPULER