Latest Posts

KONTEYNERDE MALLARINIZ TEHLİKE DE Mİ?

83 / 100

KONTEYNERDE MALLARINIZ TEHLİKE DE Mİ?


Konteyner yağmurunun kargonuza zarar verebileceğini biliyor muydunuz?

Tüm konteynerler yükleme sırasında içlerinde nem içerir. Nem, yolculuk sırasında konteynerin içinde ve dışında hareket eder ve bu da eşyalarınıza zarar verebilir. Ayrıca hava durumu gibi kargonuzu nakliye sırasında etkileyebilecek bazı kontrol edilemeyen olaylar da var.

Ürünlerinizi “konteyner yağmurundan” korumak için gerekli önlemleri alırsanız bu zararın önüne geçilebilir.

Önce, “konteyner yağmuru” nun ne olduğuna ve uluslararası nakliye sırasında mallarınıza zarar verebilecek farklı faktörlere bir göz atalım.

konteyner

“Konteyner yağmuru” teriminin anlamı:

Konteyner yağmuru, konteynerin iç yüzeylerinde yoğunlaşan ve oluşan nemdir.

Su birikir, giderek daha büyük damlalar halinde yoğunlaşır ve ardından ağırlıkları nedeniyle düşer. Böylece konteyner yağmuru doğar ve bu damlalar doğrudan kargonun üzerine düşer.

Gördüğünüz gibi, konteyner yağmurundan kaçınmak karmaşıktır.

konteyner, euro palet

İşte uluslararası nakliye sırasında mallarınıza zarar verebilecek 3 ana faktör:

  1. Yükleme ve hava koşulları

Mallarınızı bir nehir veya deniz limanından yüklüyorsanız, konteynerinizde zaten yüksek nem vardır.

Ayrıca yağmurlu havalarda, yağışta bir konteyner doldurulduğunda, mallar üzerinde biriken su buharlaşır. Bu, konteyner ısındığında olur, ancak yolculuk sırasında soğudukça tekrar yoğunlaşır. Bunun nedeni gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkıdır.

Kontrol sizde değil… Adresinizi değiştiremezsiniz, hava durumuna da müdahale edemezsiniz.

  1. Ambalaj malzemeleri, doğal nem içeriği ve nem emme oranları

Ahşap, kağıt ve karton gibi bazı ambalaj malzemeleri higroskopik özelliklere sahiptir, yani ortam havasındaki nemi emer veya salıverirler. Bu, konteyner içindeki nem içeriğine katkıda bulunur ve yoğuşma sorunları riskini artırır.

Burada yine fazla çareniz yok, karton ambalajlar veya ahşap paletler olmadan olmaz!

konteyner
  1. Ürününüzde nem var! Havalandırma eksikliği de cabası

Kahve, tahıl gevrekleri ve un gibi gıda ürünlerinin çok fazla ortam nemi yaydığını biliyor muydunuz? Ürünün doğasına, nem içeriğine ve onu serbest bırakma kabiliyetine bağlı olarak nem miktarı farklılık gösterir.

Ve tahmin edebileceğiniz gibi, bir konteyner özünde neredeyse tamamen kapalı bir alandır. Sonuç olarak, havalandırma eksikliği hava sirkülasyonunu engeller ve bu da nem birikmesine neden olur.

Artık farklı hasar faktörlerini gördüğümüze göre, nem hasarını önlemek için işte üç çözüm.

  1. Havalandırma, mekanik nem gidericiler veya yoğunlaşma önleyici spreyler

Konteynerinizdeki fazla nemi serbest bırakın! Konteynerinizin içindeki hava akışını artırmak için bir havalandırma sistemi kullanın.

Bir konteynerde ne kadar fazla hava dolaşırsa, iç ve dış sıcaklık arasında o kadar az kontrast olur ve bu da yoğuşma riskini azaltır.

Havadaki nemi gidermek için konteyner içindeki nem gidericiler de iş görür. Bu ünitelerden bazılarında, havadaki nem miktarına tepki veren ve enerji tasarrufu sağlayan otomatik açma/kapama anahtarı bulunur.

Tavana ve konteynerin altı iç tarafına uygulanan yoğuşma önleyici kaplamalar da vardır. Bu aynı zamanda yoğuşmanın etkilerini de sınırlar.

konteyner, euro palet
  1. Torba, kutu veya termal konteyner kaplamasında nem emici kullanmak.

Nemi emen çanta veya kutulara aşina mısınız? Bunlar, konteynerin oluklu yan duvarına uyan mekanik olmayan cihazlardır. İçindeki tuzlar havadaki nemi emer ve onu bir rezervuar oluşturan jele bırakır. Ancak bu aksesuarların ürünlerin üzerine yerleştirilmemesine veya ürünlerle temas etmemesine özen gösterilmelidir.

Ayrıca, konteyner içindeki sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olabilecek termal konteyner kılıfları kullanma seçeneğiniz de var.

Anladığınız gibi, standart sevkiyat için yoğuşmayı önlemek neredeyse imkansızdır. Yapabileceğiniz en iyi şey, nem miktarını azaltarak yoğuşmayı azaltmaktır, ancak bunu organize etmek de kolay değildir.

Uluslararası gönderilerinizde uygun maliyetli çözümle fiziksel hasarı önlemek istiyorsanız, aşağıdaki paketleme araçlarını göz önünde bulundurmalısınız.

  1. Hidrofobik paletleme ekleri

Ahşap paletlerden kılcal hareketle yükselen suyu bloke ederler.

Plastik palet ızgaralarından nemin yükselmesini engellerler.

Tek başına, ürün katmanları arasında paletin dibinde veya diğer nem önleyici cihazların tamamlayıcısı olarak kullanıldığında, büyük su hasarlarını önlerler.

Ahşap bir paletin 15 litreye kadar su çekebileceğini biliyor muydunuz?

İçerik:www.blog.cgp-coating.com

Latest Posts

POPULER