Hava Kargo Hakkında Herşey
Havaalanı

İstanbul Yeni Havalimanı Kule Mimarları Aeroportist’e Konuştu

Pininfarina ve AECOM tarafından tasarlanan İstanbul Yeni Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin temeli ; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından atıldı.

Projenin dünyaca ünlü mimarlık ofisi Pininfarina Grubu’nun Satış ve Pazarlama Başkanı  Francesca Bencini ;

“ Projeden sorumlu olduğunu ve bugün burada olmaktan ve projeyi yürütmekten çok mutlu olduğunu söyledi”

Proje Mimarlarından Gianni Giuffrida ise proje ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“İstanbul’a yakışan ikonik bir  sembol olacak bir kule tasarladık. Pininfarina Grubu olarak bu proje ile gurur duyuyoruz. İstanbul’u sembolize edecek ikonik bir figür olarak laleden esinlendik. Ancak günümüz teknoloji çağı ve bu yüzden daha maskulen hale getirdik. Uzun gövde ve lale şeklinde tasarlandı.”

Pininfarina mimarı Giuffrida‘ya daha önce benzer bir kule dizayn tecrübeleri olup olmadığını sorduğumuzda , kendisi daha önce kule tasarlamadıklarını ancak partner firma AECOM Yöneticisi Pavel Hladik ise

“Biz daha önce kuleler tasarladık , ancak hiç biri bu kadar büyük bir proje değildi. Bu tasarımımızla müthiş bir iş yaptığımızı düşünüyoruz” dedi.

Bizimle görüşlerini paylaştıkları ve zaman ayırdıkları için kendilerine tekrar teşekkür ederiz.

pininfarina_aecom

mimar_shgm_tai

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu