Latest Posts

IATA’dan COVID-19’a karşı havacılığı destekleme çağrısı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA); Suudi Arabistan Krallığı hükümetinden, COVID-19 krizinin hava taşımacılığı sektörü üzerindeki ciddi etkilerini ele almak için havacılığa özgü finansal yardım tedbirlerini uygulamaya koyması çağrısında bulunuyor.

IATA, Suudi pazarındaki havayolları tarafından elde edilen gelirlerin 2020 yılında 7,2 milyar dolar azalacağını ve 2019 seviyelerinin % 35’in altına düşeceğini de tahmin ediyor. Bu, doğrudan havacılık ve havacılık ile ilgili turizm sektörleri tarafından üretilen yaklaşık 287.500 Suudi işçisinin işini ve de Suudi Arabistan’ın 17.9 milyar dolarlık GSYİH’sını riske sokuyor.

COVID-19’un etkisine cevaben Suudi hükümeti, özel sektöre (toplam değeri 32 milyar doları aşan) geniş ekonomik yardım önlemleri uygulamaya koydu. Ayrıca; yaz sezonu için havaalanı uçak slotu kullanım kurallarını askıya alarak ve mürettebat, eğitmenler ile sınav görevlileri için lisans ve sertifikaları genişleterek hava taşımacılığına ek destek sağlamıştır.

IATA; ”hükümeti, bunun üzerine inşa etmeye ve sektörün toparlanmayı sağlayabileceğinden emin olmak için havacılık için belirli finansal yardım tedbirleri uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

Hükümet aşağıdaki mali yardım tedbirlerini dikkate almalıdır:

-Yolcu ve kargo taşıyıcılarına doğrudan mali destek
-Havaalanı ve hava trafik kontrol (ATC) ücretleri ve vergilerinde mali rahatlama
-Devlet tarafından uygulanan vergi ve harçlarda indirime gidilmesi, feragat edilmesi veya ertelenmesi

IATA’nın Afrika ve Ortadoğu Bölge Başkan Yardımcısı Muhammad Albakri ; “Suudi Arabistan, COVID-19’dan etkilenen sektörler için finansal yardım tedbirleri açıkladı. Sektörün, sosyal ve ekonomik kalkınmadaki rolü ve Krallık Vizyonu 2030’a ulaşmaya çalışması göz önüne alındığında, hükümetin havacılığa öncelik vermesi ve acil finansal rahatlama sağlaması önemlidir “diyor.

Airlinehaber

iata 1

Latest Posts

POPULER