Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Kargo

IATA KARGO ACENTESİ NASIL OLUNUR?

IATA KARGO ACENTESİ NASIL OLUNUR?

72 / 100

IATA KARGO ACENTESİ NASIL OLUNUR?

Iata, Türkiye kargo ve bilet hizmetlerini İspanya’daki Madrid ofisinden sunmaktadır. Başvurular IATA müşteri portalı üzerinden yapılmaktadır.

IATA kargo acentesi olmanın faydaları

IATA kargo acentesi olmanın birkaç faydası vardır. Bunlar şunlardır:

 • Dünya çapında geçerli ve güvenilir acenteler ağına katılım: IATA (Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği) üyesi olan kargo acenteleri, dünya çapındaki diğer acentelerle bağlantı kurmalarında avantaj yaratır. Müşterilerinizin malzemelerinin dünya genelinde hızlı ve güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamada avantaj sağlar. Ayrıca bazı global anlaşmalarda aranılan bir özelliktir.
 • Hava kargo taşımacılığına erişim: IATA kargo acenteleri, hava yolu şirketleriyle doğrudan ilişki kurarlar. Bu sayede müşterilerinizin malzemelerinin hızlı, güvenli ve ucuz bir şekilde taşınmasını sağlarlar.
 • Hava kargo bilgi akışına erişim: Hava kargo sektöründeki bilgi akışında tüm IATA , Havayolu ve IATA kargo acenteleri aeasında olmaktadır. Güncel bilgiler ilk elden IATA üyeleri ile paylaşılır.
 • Tehlikeli maddelerin taşınması: IATA kargo acenteleri, tehlikeli maddelerin taşınması konusunda uzmanlaşmışlardır. Bu nedenle, müşterilerinizin tehlikeli maddelerini güvenli bir şekilde taşımak için gereken tüm belgeleri hazırlayabilirler.
 • Maliyet tasarrufu: IATA kargo acenteleri, hava yolu şirketleriyle doğrudan ilişki kurduklarından, müşterilerine maliyet tasarrufu sağlayabilirler. Bu sayede müşterileriniz daha uygun fiyatlarla malzemelerini taşıyabilirler. Özel anlaşmalar ve özel fiyat listelerine erişebilirler.
 • Lojistik yönetimi: IATA kargo acenteleri, müşterilerinin malzemelerinin taşınması için gereken tüm lojistik işlemleri yönetebilirler. Bu sayede müşterilerinizin kargo taşımacılığı sürecindeki iş yükü azaltılır ve zaman tasarrufu sağlanır.
 • IATA logosunu yazışmalarınızda kullanma imkanı: IATA logosunu kullanmanın bir itibarı vardır.
 • Havayollarının kendi kriterlerine göre özel indirimlerinden ve teşviklerinden yararlanma. Pass veya indirimli uçak bileti talep etme.
 • Dünya genelinde geçerli IATA eğitimleri alma
 • 25 bin USD ‘den başlayan teminatlar istenmektedir.
 • Tahmini istenecek teminat 2 aylık cironuzu karşılayacak rakamdır.

IATA kargo acentesi nasıl olunur?

Aşağıda IATA Cargo akreditasyonu için genel bilgileri aktarıyorum. Yeni başvuru ile ilgili tüm işlemler IATA Customer Portal üzerinden yapılmaktadır.

Başvuru bölümüne ve formuna Customer Portal’a giriş yaptığınızda “Servislerim” altında bulunan “IATA Accreditation & Changes” kısmından ulaşabilirsiniz. Aynı bölümde bulunan online başvuru formunu doldurup belgelerinizi yükledikten sonra son sayfada IATA’ya gönder butonuna basarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Akabinde Akreditasyon departmanımız sizlerle iletişime geçiyor olacak. Başvurunun şirketinizde imza yetkisi bulunan bir kişi adına açılan Customer Portal hesabıyla yapılması gerektiğini not olarak eklemek isterim.

Iata kargo acentesi olma şartları

Şartlar :

Firmanizin IATA basvurusundan once en az 6 ay ticari faaliyette bulunmasi gerekmektedir.
(IATA Resolution 801, Section 1-Qualifications for Registration and Retention , 1.1.1.2, page 52)

İstenen belgeler

* Başvuru Formu ( formdaki butun bilgilerin forma imzali kaseli olarak yazilmis olmasi sarttir.)

* Isletme belgesi (Official certificate of company trade registration) – Bagli bulundugunuz ticaret odasindan sirketinizin kayitli olduguna dair resmi yazi.

* Ticari Sicil Gazetesi (Articles of Incorporation/Association/Organisation)

* Guncellenmis Kar/Zarar Hesabi ve Bilanco ( butun sayfalar vergi dairesi
tarafindan damgali olmali)

* 2 ser tane gecerli Tehlikeli Madde Tasima Sertifikasi (Dangerous Goods Handling) ve Hava Kargo Tasima baslangic kurs Sertifikasi (Air Cargo Introductory Course).

* Uyelik basvuru odemesi:
– Geri odemesiz basvuru fiyati: CHF 1550
– Kayit fiyati: CHF 385
– Yillik IATA uyelik fiyati: CHF 465
– Ombudsman komisyonu: CHF 95

Toplam basvuru ucreti 2.495,00 CHF Isvicre Frankidir. Istenilen belgelerin elimize ulasmasindan sonra fatura size gonderilecektir.

Teminat mektubu miktari basvuru yapildiktan sonra akreditasyon departmani tarafindan size bildirilecektir.

IATA Cargo Agent başvurusunun tamamlanma süresi yaklaşık 50 iş günüdür.

Herşey yolundaysa IATA size yazılı IATA numaranızı ve yetkinizi gönderir. Orjinal evrağın gelmesi biraz zaman alır. IATA nın eposta ile verdiği onay sivil havacılık için yeterlidir.

IATA kargo acentası olmak için SHGM başvurusu

Kargo Acentalarına verilecek yetki belgesi 5 yıl için geçerlidir ve en son 5000tl idi.

 • Tehlikeli maddeler konusunda eğitim görmüş, sertifikalandırılmış ve sertifikası güncel en az bir uzman personel ve bu personelin güvenlik eğitimi almış olması.
 • Kargo taşımacılığı konusunda eğitim görmüş ve sertifikalandırılmış en az bir uzman personel,
 • Kargo acentaları merkezleri dahil, hizmet vermeyi planladığı her havaalanında yukarıda özellikleri belirtilen tehlikeli maddeler ve kargo taşımacılığı konusunda en az iki ayrı uzman personel istihdam etmek zorundadır.

Ayrıca, şirket merkezlerinde güvenlikten sorumlu bir personel görevlendirerek merkezde ve şubelerde görev yapan uzman personelin “sivil havacılık güvenliği” veya “kargo güvenliği” konularında eğitim almalarını sağlar. Bu personel, mevcut personelden birisi olabilir.

Kargo Acentaları yetki belgesi almak için aşağıda istenen bilgi ve belgeleri Ulaştırma Bakanlığı (SHGM)’na sunmak zorundadır:

 1. Hizmet verilmesi planlanan havaalanları,
 2. Bu talimat gereğince bulundurulması gereken tehlikeli maddeler ve kargo konusunda eğitim görmüş uzman personelin noter tasdikli veya ilgili kuruluşca onaylı sertifikası, özgeçmişi, maaş bordrosu, ikametgah ilmühaberi ve SSK tarafından onaylanmış Aylık Prim ve Hizmet Belgesi,
 3. Kargo taşımacılığında kullanılan araçların ruhsat örnekleri (Kiralık ise kira sözleşmeleri),
 4. İşletmenin organizasyon şeması ile kargo taşımacılığı ve tehlikeli maddeler konusunda verilen/verilecek olan hizmetiçi eğitim programı,
 5. İşletmenin ticari ünvanını, en son ortak yapısı/hisse dağılımı ile iştigal alanını gösteren ticaret sicil gazetesi,
 6. Ticaret Odası Faaliyet Belgesi,
 7. İşletmenin ortaklarının/hissedarlarının isim listesi,
 8. Kuruluşu temsil ve ilzam yetkisi bulunan şahısların isim listesi ve imza sirküleri,
 9. Şirket ile (g) ve (h) bentlerindeki şahısların noter tasdikli tebligat adresleri,
 10. Özel hukuk tüzel kişiliklerin kurucu ortakları/hissedarların ve tüzel kişiliği temsile yetkili yöneticilerinin, 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 18. Maddesinde belirtilen suçlardan dolayı hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile hükümlü bulunmadığına ilişkin adli sicil kayıtları,
 11. Kuruluşun veya ortaklarının ticari faaliyetlerinden dolayı devlete vergi ve sigorta prim borcunun olmadığını gösteren resmi belgeler,
 12. Kurucu ortakların başka ticari kuruluşlardaki ticari bağlantıları ve bu kuruluşların ticari faaliyetleri hakkında detaylı bilgi,
 13. IATA üyeliğinin geçerli olduğuna dair belge,
 14. Kargo Acentası Kargo Güvenliği Beyan Formu,
 15. SHGM Hizmet tarifesinde belirtilen ücretin yatırıldığına dair resmi belge,
 16. SHGM, kargo acentalarının faaliyetlerini ICAO, ECAC ve IATA’nın belirlediği uluslararası standartlarda ve sağlıklı olarak kamu yararına yürütülebilmesini teminen, ilave bilgi ve belgeler isteyebilir.

Ayrıca, şirket merkezinin bulunduğu havaalanında, yetki belgesi alan ruhsatlı acentalar, şubelerinin bulunduğu diğer hava alanlarında yetki belgesi talebinde bulunur ise,  sadece yukarıda (a), (b), (c) ve (o) bentlerindeki, uzman olarak gösterilen personel yetkili yönetici ise ilave olarak (i) ve (j) bentlerinde  istenen bilgi ve belgeleri Bakanlığa sunmak zorundadır.

Uzman olarak gösterilen personel şirket hissedarlarından  ise, (b) bendinde belirtilen bilgi ve belgelerden sadece noter tasdikli veya ilgili kuruluşca onaylı sertifikası ile özgeçmişi istenir.

Sormak istediğiniz bir konu olursa [email protected] adresinden yazabilir veya 0 542 2362361 nolu telefondan arayabilirsiniz.

Mehmet Kali

IATA KARGO ACENTESİ NASIL OLUNUR? 1 Nisan 2023

IATA KARGO ACENTESİ NASIL OLUNUR? 1 Nisan 2023

Check List for Turkey – IATA Cargo Agent
Guidance for applying
While completing your application, please refer to:
Registration guide
In order to become an IATA Cargo Agent we encourage you to read the IATA Cargo Agent’s Handbook (IATA Resolution 801).
Application form
Completed in STEP C
Official certificate of company trade registration
Please upload copies of the Official certificate of company trade registration
Certified current financial statement and balance sheet
Please upload copies of the Current financial statement and balance sheet certified by chartered accountant, certified public accountant or certified general accountant, independently produced and prepared in accordance with local accounting practices. It may be required to furnish a valid bank guarantee if the result of the financial assessment is unsatisfactory.
Evidence of courses completed by staff members DGR (Dangerous Goods Regulations)
Please upload two (2) valid certificates in Dangerous Goods Acceptance with not less than 6 months validity. DGR certificates should be renewed every 2 years.
Accepted trainings are for functions defined as Processing Dangerous Goods Consignments (former Category 3) OR functions defined as Accepting Dangerous Goods Consignments (former Category 6)
Evidence of courses completed by staff members
Please upload two (2) certificates/diplomas of Air Cargo Introductory Course (or equivalent). If such diplomas are not available, 2 CV’s and confirmation letters on company’s letter head need to be provided with proof of two (2) persons, currently employed, with two (2) years or more experience in handling Air cargo.
**Important!
Please note that IATA may request any additional document during the Application/Change process that might be considered as necessary to meet the qualifications.
**Uploading documentation
For documents with multiple pages please make sure to scan all pages into one document before uploading it.
Copy of the Article of incorporation
Copy of the Passport/ID-card for every shareholder/owner
Insurance Policy Document covering All Risks
Please upload a copy of the Insurance Policy Document covering all Risks.
Photos of the interior and exterior of the premises
Please add photos of the interior and the exterior of the premises.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu