Latest Posts

HAVAALANLARI NASIL PARA KAZANIYOR?

85 / 100

Havaalanları çok yol kat etti

Yıllar önce havaalanları, kısıtlı olanakları olan, karanlık, sıkışık yerlerdi. Ancak günümüzde büyük havaalanlarının çoğu, restoranları, otelleri, görülecek ve satın alınacak pek çok şey olan, binlerce çalışanıyla, küçük şehirler gibi.

Havaalanlarının nasıl para kazandığını hiç merak ettiniz mi? Havaalanlarının içinde bulunan havayollarını veya işletmeleri kastetmiyoruz. Havaalanlarının kendisini kastediyoruz.

ABD’li Global İnvest’e göre, 2020’de bir havalimanının işletme maliyeti kişi başına yaklaşık 13,55 dolar. Bu miktar, havaalanının büyüklüğü ve konumuna göre değişiyor.

Havalimanı gelirlerinin yaklaşık %56’sı havayollarından ve yolcularından gelmektedir. Özellikle havayolları tarafından ödenen terminal, iniş ücretleri ve yolcu ücretleri bu gelirin büyük kısmını oluşturur.

Havalimanlarının gelirlerinin %50’sinden biraz daha azı havacılık dışı faaliyetlerden geliyor. Bu, otel, dinlenme salonları, restoranlar, perakende kuruluşları, araç kiralama şirketleri vb.’den alınan kira ve diğer ödemelerin yanı sıra, tesis bünyesindeki otoparklardan elde edilen gelirler oluyor.

%4,6’sı havalimanı çevresinde gördüğünüz reklamlar, sponsorlu alanlar ve özel etkinlikler gibi şeyleri içeriyor.

havaalanları

Simple Flying, 2018’de tüm bunların bir araya gelerek bir havalimanının kâr etmesini nasıl sağladığını mükemmel bir örnekle açıklamıştı :

Burada, uçağın her iniş ve kalkışında Heathrow’un aldıklarının bir özetini sunalım.

İnen her uçak ortalama 9.500 dolar öder. Bu ücret, uçağın boyutuna göre değişir, daha büyük olanlar, pistte kalma süresi, kapı alanı, check-in alanı ücretlerini de kapsayan daha yüksek ücretler öderler. 76 yolcu kapasiteli küçük bir Bombardier Dash 8, sadece 999 dolar öderken, Boeing 747 11.600 dolar öder.


Kalkış yapan uçaklar, yolcu sayısına ve gideceği yere göre ücretlendirilir. Avrupa dışından uçan bir yolcunun havayoluna maliyeti 58 dolardır. Yolcunun Heathrow üzerinden bağlanması durumunda ücret 44$’a düşer. Uçak bir kapıda değil de açıkta park edilmişse bu ücret yolcu başına 39$’a düşer.
Kabaca bir hesap yaparsak, iç hatlarda uçan küçük bir Dash 8’in hem geliş hem de gidiş için toplam 2.400$ ücret ödeyeceğini, uzun mesafeli bir rotada uçan büyük bir 747’nin ise havalimanına 31.700$ getireceğini göreceğiz. Doğal olarak, Heathrow’dan sık uçan havayollarının indirimli fiyatlarla özel sözleşmeleri de vardır.

Günün sonunda, havaalanı her yolcu biletinden, yaklaşık 29 doları kendisine alıyor…”

Havalimanlarının gelen yolculardan daha çok giden yolculardan para kazandığını görmek de ilginç. Yolculuğa çıkarken bir süre havaalanında mahsur kalırsınız. Havaalanına iniş yaptığınızda bagajınızda bir sorun yoksa eşyalarınızı alıp çıkarsınız. Bu yüzden bagaj teslim bölgesinden daha çok, uçağa biniş kapıların yakınında yiyecek ve satış alanları görüyorsunuz.  Duty free alanları ise genellikle hem gidişte hem gelişte bulunur.

Bu arada, havaalanlarının ne kadar para kazandığını bilmek ister misiniz? International Airport Review’a göre, Mart 2019 itibariyle küresel havalimanı gelirleri %6,2 artarak 172,2 milyar dolara ulaşmış.

İçerik:https://yourmileagemayvary.net/

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.