76 / 100

Hava kargo taşımacılığı büyümeye devam ediyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Kasım 2021’de büyüme oranı düşüş gösteren küresel hava kargo pazarları için verileri yayınladı.

Sektör için elverişli ekonomik koşullara rağmen, tedarik zinciri aksaklıkları ve kapasite kısıtlamaları talebi etkiledi.

2021 ve 2020 aylık sonuçları arasındaki karşılaştırmalar, COVID-19’un olağanüstü etkisiyle gerçekleri yansıtmayacağından karşılaştırmalar pandemi öncesi 2019 yılı ve 2021 yılı arasında yapılmaktadır.

2021 Kasım ayı kargo ton-kilometresi olarak ölçülen küresel talep, Kasım 2019’a kıyasla %3,7 arttı. Bu, Ekim 2021’de ve önceki aylarda görülen %8.2’lik büyümenin ardından önemli ölçüde düşük kalmıştır.

Kasım 2021 kapasitesi Kasım 2019’un %7,6 gerisinde kaldı. Bu, Ekim 2021 ayına göre nispeten değişmedi. Kapasite, kilit merkezlerdeki darboğazlar nedeniyle kısıtlı kalmaya devam ediyor.

Ekonomik koşullar hava kargo büyümesini desteklemeye devam ediyor, ancak tedarik zincirindeki aksaklıklar büyümeyi yavaşlatıyor.

Kısmen çalışanların karantinada olması, bazı havalimanlarında yetersiz depolama alanı ve yıl sonlarında yaşanan kargo yığılmaları nedeniyle işgücü sıkıntısı, tedarik zinciri aksamalarına neden oldu. New York’taki JFK, Los Angeles ve Amsterdam Schiphol dahil olmak üzere birçok önemli havalimanı yığılmalardan kaynaklı problemler bildirildi.

ABD ve Çin’de perakende satışlar güçlü kalmaya devam ediyor. ABD’de perakende satışlar Kasım 2019 seviyelerinin %23,5 üzerinde gerçekleşti. Ve Çin’de Bekarlar Günü için onlie satışlar, 2019 seviyelerinin %60,8 üzerindeydi.

Küresel mal ticareti, Ekim ayında kriz öncesi seviyelere kıyasla %4,6 arttı ve Haziran’dan bu yana en iyi büyüme oranı oldu. Küresel sanayi üretimi aynı dönemde %2,9 arttı.

Envanter/satış oranı düşük kalmaya devam ediyor. Bu, üreticilerin talebi hızla karşılamak için hava kargoya yönelmesi nedeniyle hava kargo için olumlu görünüm çiziyor.

Son zamanlarda pek çok gelişmiş ekonomide COVID-19 vakalarındaki artış, genellikle hava yoluyla taşınan kişisel korunma gönderilerine yönelik güçlü bir talep yarattı.

Tedarik zincirindeki aksaklıklar nedeniyle hava kargo büyümesi Kasım ayında Ekim ayına göre yarı yarıya azaldı. Tüm ekonomik göstergeler, devam eden güçlü talebe işaret etti, ancak lojistik sistemdeki işgücü azlığı ve kısıtlamaları, beklenmedik bir şekilde, büyüme fırsatlarının kaybedilmesine neden oldu. Örneğin üreticiler, Kişisel Korunma ekipmaları dahil hayati malları ihtiyaç duyulan yerlere götüremediler.

hava kargo pazari
Hava kargo taşımacılığı

Kasım Bölgesel Performansı

Asya-Pasifik havayolları  , uluslararası hava kargo hacimlerinin Kasım 2021’de 2019’un aynı ayına göre %5,2 arttığını gördü. Bu, bir önceki ayın %5,9’luk genişlemesinin sadece biraz altındaydı. Bölgedeki uluslararası kapasite, Kasım ayında 2019’a göre %9,5 düşüşle hafifçe gevşedi.

Kuzey Amerika taşıyıcıları  Kasım 2021’de uluslararası kargo hacimlerinde Kasım 2019’a kıyasla %11,4’lük bir artış kaydetti. Bu, Ekim ayının performansının (%20,3) önemli ölçüde altındaydı. Birkaç önemli ABD kargo merkezindeki tedarik zinciri tıkanıklığı büyümeyi etkiledi. Uluslararası kapasite, Kasım 2019’a göre %0,1 azaldı.

Avrupalı ​​taşıyıcılar  , Kasım 2021’de uluslararası kargo hacimlerinde 2019’un aynı ayına göre %0,3’lük bir artış gördü, ancak bu, Ekim 2021’e kıyasla (%7,1) performansta önemli bir düşüş oldu. Avrupalı ​​taşıyıcılar, tedarik zinciri tıkanıklığından ve yerelleştirilmiş kapasite kısıtlamalarından etkilenmiştir. Uluslararası kapasite, Kasım 2021’de kriz öncesi seviyelere kıyasla %9,9 düştü ve aynı dönemde önemli Avrupa-Asya rotasındaki kapasite %7,3 azaldı.

Orta Doğulu taşıyıcılar  , Kasım 2021’de uluslararası kargo hacimlerinde %3,4’lük bir artış ve önceki aya göre (%9,7) performansta önemli bir düşüş yaşadı. Bunun nedeni, Orta Doğu-Asya ve Orta Doğu-Kuzey Amerika gibi birkaç önemli rotadaki trafikteki bozulmaydı. Uluslararası kapasite, Kasım 2019’a göre %9,7, önceki aya göre (%8,4) küçük bir düşüş yaşadı.

Latin Amerika taşıyıcıları  , Kasım ayında uluslararası kargo hacimlerinde 2019 dönemine göre %13,6 düşüş bildirdi. Bu, tüm bölgelerin en zayıf performansıydı ve önceki aya göre önemli bir bozulma (%-5,6) oldu. Kasım ayında kapasite, kriz öncesi seviyelere göre %20,1 düştü.  

Afrika havayolları  , uluslararası kargo hacimlerinin Kasım ayında %0,8 arttığını ve önceki aya göre (%9,8) önemli bir düşüş kaydetti. Uluslararası kapasite, kriz öncesi seviyelere göre %5,2 daha düşüktü.

Taşıyıcıların gerçekleşen kargo taşımaları açısından bölgelere göre toplam kargo trafiği pazar payı:

  • Asya-Pasifik %32,6,
  • Avrupa %22,3,
  • Kuzey Amerika %27,8,
  • Orta Doğu %13,0,
  • Latin Amerika %2,4
  • Afrika %2,0.