Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Hava kargo talebi ekimde yüzde 3.8 arttı

70 / 100

Hava kargo talebi ekimde yüzde 3.8 arttı

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), ekim 2023 için küresel hava kargo pazarı verilerini açıkladı ve üst üste üçüncü ayda da güçlü bir yıllık talep artışı olduğunu belirtti.

Global talep, kargo ton-kilometre (CTKs*) cinsinden ölçülen, ekim 2022’ye kıyasla %3.8 arttı. Uluslararası operasyonlarda talep biraz daha düşük oranda, %3.5 arttı.

Kapasite, mevcut kargo ton-kilometre (ACTKs) cinsinden ölçülen, ekim 2022’ye kıyasla %13.1 arttı (%11.1 uluslararası operasyonlar için). Bu büyük ölçüde karnın kapasitesindeki artışla ilişkilidir. Örneğin, uluslararası yolcu uçağı kargo kapasitesi, yolcu pazarının gücü nedeniyle yıllık %30.5 arttı.

Önemli birkaç faktör belirtilmelidir:

  • Ekonomik faaliyetler ekim ayında yavaşladı. Üretim çıktısı için Satın Alma Yöneticileri Endeksi ve büyük ekonomilerde (ABD hariç) ihracat siparişleri, kritik 50 puanlık işaretin altında kaldığından, önümüzdeki ekonomik zorluklar için açık bir işaret vardır.
  • Büyük gelişmiş ekonomilerde Tüketici Fiyat Endeksi (CPI) açısından zirvesinden düşmeye devam etti ve ekim ayında ABD ve AB için sırasıyla %3 ila %4 arasında oldu. Bununla birlikte, Çin’in CPI’si, bu yılın ikinci kez deflasyonu göstererek ekonomik bir yavaşlama endişelerine neden oldu.
  • Küresel ticaret, Eylül ayında düşüş eğilimini tersine çevirdi ve istikrar kazandı. 2022 zirvesinin altında olmasına rağmen, küresel sınır ötesi ticaret, pandemi öncesi seviyelerin %5 üzerinde.
  • 17 aylık sürekli bir düşüşten sonra kargo getirileri Eylül ayında bir miktar arttı ve Ekim ayında aylık %2.6’lık bir artışla devam etti ve pandemi öncesi seviyelerin oldukça üzerinde kaldı.

IATA Genel Müdürü Willie Walsh şunları söyledi: “Ekim ayında hava kargo talebi %3.8 arttı. Bu, yıllık büyüme kaydedilen üçüncü aydır ve hava kargoyu yılı başladığından çok daha güçlü bir temel üzerinde tamamlayacaktır. Artan talep, biraz daha güçlü getiriler ve ticaretteki artış, hepsi güzel haberlerdir. Ancak talep hala pandemi öncesi seviyelerin %2.4 altında ve küresel ekonominin seyri konusundaki belirsizlikler göz önüne alındığında, iyimserlik dikkatle dengelemelidir. Bununla birlikte, devam eden güçlü bir yıl sonu sezonu, sektörün 2024’te küresel ekonominin alabileceği dönüşlere karşı nasıl başa çıkabileceğine kesinlikle yardımcı olacaktır.”

Hava Kargo Pazarı Detayları:

Hava kargo talebi ekimde yüzde 3.8 arttı 20 Nisan 2024

Ekim Ayında Bölgesel Performans:

  • Asya-Pasifik havayollarının hava kargo hacmi, 2022’nin aynı ayına kıyasla %7.6 arttı. Bu performans, önceki ay (%7.7) ile neredeyse aynıydı. Bölgedeki havayolları, Afrika-Asya (+16.7%, Mayıs ayından beri en büyük yıllık büyüme), Orta Doğu-Asya (+10.3%) ve Avrupa-Asya (+8.5%) olmak üzere üç büyük ticaret hattındaki uluslararası CTK’larında devam eden büyümeden faydalandı. Bölgenin havayollarının kullanılabilir kapasitesi, geçen yılın Ekim ayına kıyasla %30.0 arttı (Japonya ve Çin’in hala büyük ölçüde ciddi COVID-19 seyahat kısıtlamaları altında olduğu bir yıl önce).
  • Kuzey Amerika taşıyıcıları Ekim ayında kargo hacminde %1.8’lik bir düşüş yaşadı. Bu, Eylül’e göre (%2.2) hafif bir iyileşme oldu. Kuzey Amerika-Asya ticaret hattı, uluslararası CTK’larında bir artış kaydetti (-1.8% Eylül’den -0.9% Ekim’e), Kuzey Amerika-Avrupa pazarı ise uluslararası CTK’larında hafif bir iyileşme gördü (Eylül’deki -2.7%’den Ekim’deki -2.1%’e). Bölgedeki taşıyıcılar, Ekim 2022’ye kıyasla %2.4 artan bir kapasiteye sahipti.
  • Avrupa taşıyıcıları, ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre kargo hacimlerini %1.0 artırdı. Bu, Eylül ayındaki performanstan (%1.5) daha güçlü bir performanstı. Bölgedeki taşıyıcılar, 2022’nin Ocak ayından bu yana Avrupa içi pazarındaki ilk büyümenin tadını çıkardılar (Eylül’deki -4.2%’ye kıyasla Ekim’deki +3.4%). Orta Doğu-Avrupa ticaret hattındaki büyümeden elde edilen kazançlar da bölgedeki taşıyıcılara fayda sağladı. Kapasite, Ekim 2023’te 2022’ye kıyasla %7.0 arttı.
  • Orta Doğu taşıyıcıları Ekim 2023’te kargo hacminde yıllık %10.9 artışla en güçlü performansa sahipti. Bu, önceki ayın performansındaki (%2.5) önemli bir iyileşmeydi. Bölgedeki taşıyıcılar, Orta Doğu-Asya (+10.3%) ve Orta Doğu-Avrupa ticaret hatlarındaki büyümeden faydalandı. Kapasite, Ekim 2022’ye kıyasla %15 arttı.
  • Latin Amerika taşıyıcıları, ekim ayında kargo hacminde %4.0 artış yaşadı, bu da önceki ayın kazancıyla (%2.3) karşılaştırıldığında dikkate değer bir artıştı. Ekim ayındaki kapasite, 2022’nin aynı ayına göre %8.3 arttı.
  • Afrika havayolları, ekim 2023’te kargo hacminde %2.9 artış yaşadı ve bu, Eylül ayındaki performansın (%0.1) çok üzerindeydi. Bölgedeki taşıyıcılar, Mayıs ayından bu yana en büyük yıllık büyümeyi gösterdi (+16.7%). Kapasite, Ekim 2022’ye kıyasla %9.8 arttı.Hava kargo talebi ekimde yüzde 3.8 arttı 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu