Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

HAVA-İŞ’ten GÜNDEME DAİR AÇIKLAMA

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası Hava-İş ücret zammı ve son dönemde maaşlar hakkında basında yazılanlar hakkına sert bir açıklama yayınladı.

HAVA-İş açıklamasında Haziran 2020 tarihindeki ücretlere 01.07.2020 tarihinden itibaren %7.25 oranında  ücret zammı yapılacağı bildirilirken, son dönemde maaşların konu alındığı haber ve yazılara ilişkinde çok sert bir açıklama yayınlandı.

İşte Hava-İş’ten yapılan o açıklama:

Değerli üyelerimiz,

26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi 32. Maddeye göre ikinci yıl, ikinci altı ay ücret zammı TÜİK Tüketici Fiyat Endeksi (2003=100 ) Haziran 2020 indeks sayısının Aralık 2019 indeks sayısına göre değişim oranına ilave olarak %1.5 eklenerek yapılacaktır.

Bu kapsamda Haziran 2020 tarihindeki ücretlere 01.07.2020 tarihinden itibaren %7.25 oranında  ücret zammı yapılacaktır.

Ayrıca son günlerde bazı medya organlarında üyelerimizin maaşları hakkında algı yaratan yorumlar ve köşe yazıları bulunmaktadır. Havacılık sektörü hakkındaki bilgisi sadece ücretsiz bir şekilde uçtuğu uçuşlarda, yediği yemeklerden ve özel sipariş üzerine uçaklara yüklenen yüzlerce dolarlık şaraplardan ibaret olan kişiler salgın süresince hayatını riske atarak kargo taşıyan, tahliye uçuşu gerçekleştiren kabin ve kokpit ekibi, kargo çalışanı, loadmaster, yer operasyonunda görev alan emekçi üyelerimizin maaşları hakkında en ufak bir yorum hakkına sahip değildir.

Üyelerimizin aldıkları her kuruş, alın terinin emeğin ve mücadelenin karşılığıdır. Covid-19 sonrası için THY A.O. ile değerli üyelerimizin menfaatine olacak çözümlerin görüşüleceği bu dönemde bu tür haberlerin provoke ve algı yaratma amacı taşıdığı hedef konumunda olan değerli üyelerimiz tarafından da bilinmektedir. Bu süreçte tüm üyelerimiz elini taşın altına koymuş, hayatlarını riske atarak milletimize hizmet namına başarılı operasyonlar yürütmüş ve yürütmeye devam etmektedir.

Buradan bir kez daha duyuruyoruz ki; üyelerimizin emekleriyle aldıkları maaşlar üzerinden algı yaratıp içinden geçtiğimiz şu zor günlerde çalışanları tek taraflı ve keyfi uygulamalara zorlayan yöneticilerin çözüm arayacağı yerler gazete köşelerinde dillendirilen yalan teklifler değil çalışanların bizzat kendileri ve onların yetkili sendikaları olan Hava-İş’tir.

Sayın Genel Başkanımızın basına yansıyan açıklamalarında da belirttiği gibi yapılacak olan herhangi bir anlaşma ya da protokol siz değerli üyelerin görüşleri alınmadan ilgili meslek örgütleriyle görüşülmeden imzalanmayacaktır.

Saygılarımızla,

Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş)

HAVA-İŞ'ten GÜNDEME DAİR AÇIKLAMA 20 Nisan 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu