Latest Posts

Hareket’ten Türkiye’nin Enerji İhracatına Büyük Destek

81 / 100

Hareket’ten Türkiye’nin Enerji İhracatına Büyük Destek 

Hareket, Türkiye’nin enerji ihracatında önemli bir görev üstleniyor. Samsun’da bulunan 240 MW Doğalgaz Kombine Çevrim Enerji Santrali’ne ait ağırlıkları 90-172 ton arası değişen 8 ağır ve 10 gabari dışı parçayı yaklaşık 4 bin km mesafedeki Özbekistan Taşkent’e üç ay gibi kısa bir sürede ulaştıran Hareket, şimdi de İzmir Aliağa’daki 270 MW Doğalgaz Kombine Çevrim Enerji Santrali’nin Özbekistan Buhara’ya taşınması projesini üstlendi. 

60 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde başarılı projelere imzasını atan Hareket, gerçekleştirdiği projelerle Türkiye ekonomisine değer yaratmaya devam ediyor. Bu çerçevede Hareket, Özbekistan’da yılda 510 MW enerji üretimi sağlayacak iki enerji santralinin söküm, vinç ve taşıma hizmetlerini üstlendi. 

Santral üç ay gibi rekor bir sürede 4 bin kilometre taşındı

Hareket, 240 MW Doğalgaz Kombine Çevrim Enerji Santrali’ne ait en ağırı 172 ton olan tüm ekipmanları yaklaşık 4 bin km mesafedeki Özbekistan Taşkent’te bulunan Kirbay bölgesindeki yerine üç ay gibi çok kısa bir sürede ulaştırdı. Parçalar, Samsun Limanı’ndan kanal gemisine yüklenerek Karadeniz ve Don-Volga Kanalı üzerinden Hazar Denizi’nde Hareket’in hizmet verdiği Bautino Ağır Yük Terminali’nde tahliye edildi. Ardından da yol şartlarına uygun 144 akslık hidrolik araçlar ile Taşkent Kirbay bölgesine taşındı ve gantry kaldırma sistemi ile yerlerine monte edildi. Tesisin diğer aksamları ise Türkiye’den 272 adet gabarili ve standart araçlarla kara yolu üzerinden bölgeye taşındı. 

Özbekistan’a ikinci santral İzmir’den taşınıyor

Hareket, şimdi de İzmir Aliağa’da bulunan 270 MW Doğalgaz Kombine Çevrim Enerji Santrali’nin 3500 km uzaklıktaki Özbekistan Buhara’ya taşınması projesini gerçekleştiriyor. Taşıması devam eden projenin de üç ay içinde tamamlanması hedefleniyor.

Santrale ait ağırlıkları 116-180 ton arasında değişen 30 adet ekipman İzmir’deki fabrikadan alınarak hidrolik dorselerle önce Aliağa Limanı’na, sonrasında da limandan yüklenerek Karadeniz ve Don-Volga Kanalı üzerinden Hazar Denizi’nde Hareket’in hizmet verdiği Bautino Ağır Yük Terminali’nde tahliye ediliyor. Ağırlıkları 20-50 ton arasında değişen parçalar ise 560 adet tenteli&lowbed araçlarla Buhara’ya ulaştırılıyor. Bunların yanı sıra proje özelinde Türkiye içi 3 adet 125 ton trafo ve 23 adet sal kasalık yük taşıması gerçekleştirilmiştir.

hareket

Türki Cumhuriyetlerden enerji santrallerine yoğun talep var

Türkiye’nin son yıllarda enerji ihracatı konusunda çok önemli adımlar attığına dikkat çeken Hareket Genel Müdürü Abdullah Altunkum, şunları söyledi: “Ülkemizde son yıllarda faaliyet göstermeyen fakat çalışır durumdaki doğalgaz kombine çevrim enerji santralleri özellikle Türki Cumhuriyetlerden talep görüyor. Bu santrallerin ihracatı ülke ekonomisine çok ciddi bir katkı sağlıyor. Ancak bir enerji santralinin başka bir ülkeye taşınması çok zorlu bir süreçtir. Hareket olarak uzman kadromuz ve güçlü ekipmanlarımızla söküm, vinç ve taşıma hizmetlerini başarıyla gerçekleştirerek santral ihracatında önemli bir rol üstleniyoruz.’’

Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği Hakkında:

Temelleri 1957 yılında atılan Hareket Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği, sektöre tahmil tahliye ve deniz taşımacılığı alanlarıyla giriş yaptı. 1974’te vinç kiralamayı da hizmetlerine ekleyen Hareket, hızlı büyümesini sürdürerek sektörün lider şirketleri arasına adını yazdırdı. Alanında uzman ve tecrübeli ekibi ve yenilikçi mühendislik çözümleriyle Hareket, bugün proje taşımacılığı, ağır ve standart dışı yük taşımacılığı, vinç ve platform kiralama, ağır kaldırma, indirme ve montaj faaliyetlerini uluslararası standartlara ve son teknolojiye uygun ekipmanlarla gerçekleştiriyor.

“Küresel arenada, yük mühendisliği çözümleri ile sınırsız hareket özgürlüğü sunma” vizyonuyla çalışmalarını sürdüren Hareket, Türkiye’nin yanı sıra Türkmenistan, B.A.E, Umman, Ukrayna, Cezayir, Kazakistan, Özbekistan, Gürcistan, Romanya ve Azerbaycan gibi 20’yi aşkın ülkede; nükleer enerji, petrokimya, petrol-gaz ve yenilenebilir enerji sektörü ile tesis taşıma, açık deniz işlerinde ve inşaat-altyapı alanlarında gerçekleştirilen birçok önemli projede yer alıyor. Hareket, Türkiye’de İstanbul, İzmir, Ankara ve Mersin’de bulunan bölge müdürlükleri, yurtdışında ise Dubai, Abu Dabi, Umman, Ukrayna, Özbekistan, Kazakistan ve İspanya ülke müdürlüklerinin yanı sıra Azerbaycan, Cezayir ve Güney Kore’de bulunan acenteleri vasıtasıyla çalışmalarını sürdürüyor.

hareket

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.