Latest Posts

Eski günlere dönmek zor olacak

Havayolları, koronavirüs krizinin hızlı bir şekilde sona ermesini ummuştu, ancak 2020 hala sıkıntı yaratmaya devam ediyor. Bu problemler önümüzdeki yıl ve sonrasında da devam edebilir.

Havayolları, koronavirüs salgınının acısını diğer şirketlere göre daha fazla hissetti. Neredeyse bir gecede işlerinin büyük kısmı durdu. Ancak 2020’nin ortalarında, Covid-19’un ilk düşünüldüğü kadar öldürücü olmayabileceği konusunda en azından umut vardı; sıcak aylarda biraz mola verir, seyahat koridorları, yolcuların iki ülke arasında karantina olmadan uçmalarına izin veren anlaşmalar gibi uygulamalarla insanlar tekrar uçmaya başlayabilirlerdi.

Şimdi, pandeminin neredeyse sekiz ayında, şehirlerin yeniden kilitlenmeye başlaması ve bir aşıya erişimin muhtemelen aylarca uzak olmasıyla , havacılıkta hızlı bir geri dönüş olmayacağı artık aşikar.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği‘ne (IATA) göre, Temmuz ayında, uluslararası hava trafiği 2019 seviyelerinin % 92 altındaydı. Ağustos ayında çok az iyileşme belirtisi vardı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Şubat ayından bu yana 400.000’den fazla havayolu çalışanı işini kaybetti.

Yaygın olan kanı, aşı bulunana ve dağıtılana kadar insanlar eskisi gibi seyahat etmeyecekler.

British Airways CEO’su Alex Cruz, havayolunun “hayatta kalmak için savaştığını” söylüyor.

Cathay Pacific Airways’in , yeniden yapılandırıldığı ya da iflas ettiği söyleniyor.

Singapur Havayolları’nın patronu Goh Choon Phong, 4.300 kişiyi – işgücünün yaklaşık% 20’sini – çıkararak , şirketin tarihinde vermek zorunda olduğu “en zor ve en acı verici” kararı aldıklarını söyledi.

ABD’deki Coronavirus Yardım ve Ekonomik Güvenlik Yasası ( Cares Yasası ) 1 Ekim’de sona erdiğinde, havayollarının binlerce kişiyi işten çıkarması bekleniyor .

United Airlines günlük masrafı 25 milyon dolar.

Avrupa’da Temmuz ve Ağustos aylarında, tatilcilerin aylarca süren ev hapsinden sonra nefes almaya çalışması ve yeni karantina kısıtlamaları başlamadan önce eve dönmeye çalışmalarının hava trafiğinde bir artışa sebep olduğu görüldü.

Haziran ayı başlarında 9 milyar Euro (10,5 milyar dolar) destek paketini kabul eden Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa, filosundaki uçak sayısını azaltarak küçülürken, 2025 yılının ortasına kadar havayolu trafiğinde tam bir iyileşme görmeyi beklemiyor.

IATA’ya göre, havayolları, seyahat ve turizm ilişkili işletmelerde 25 milyon kişinin işi risk altında. Bu, 2008 mali krizinin yarattığı hasardan daha büyük bir zarar.

Daha fazla iş kaybı kapıda

American Airlines, Cares Yasası uyarınca 25 milyar dolarlık federal yardımına bağlı iş garantilerinin sona ermesinin ardından 1 Ekim’de 19.000 işçiyi işten çıkarmayı planlıyor .

United Airlines’ın en az 13.000 kişiyi çıkarması bekleniyor.

Delta Air Lines, büyük ölçekli işten çıkarmalardan kaçınmak için binlerce çalışanın gönüllü olarak ayrılması veya ücretsiz izin alması gibi seçenekleri devreye soktu.

Havayolu hisse senedi fiyatları düşerken, yeni yatırımcı çekmek de zorlaşıyor.

Dünyadaki 26.000 yolcu jetinin üçte birinin yerde olduğu , çöllere park edildiği veya havalimanlarında beklediği biliniyor.

IATA’ya göre, gökyüzündeki uçakların da sadece yarısı dolu.

Uçak üreticileri de zor durumda

Filo azaltımı uçak üreticilerini zorluyor. Airbus , Ağustos ayında yalnızca bir sipariş aldı. Boeing , iki ölümcül kazadan sonra yere indirilen 737 Max’in iptallerini durdurmak için mücadele ediyor.

Havayolları da önceden sipariş edilen uçakları ertelemeye çalışıyor.

Her yerde iş anlaşmalarının online olarak yapılabileceğinin ve toplantıların Zoom üzerinden ve hatta evden bile halledebileceğini fark eden iş adamları için kurumsal seyahatler asla eskisi gibi olmayabilir.

Etkili bir aşı bulunduğunda keyfi seyahatlerin başlaması bekleniyor, ancak turistler muhtemelen daha temkinli olacak. Tıbbi imkanların az olduğu , uzak yerlere yapılan geziler daha az çekici olabilir.

airport 2373727 640

Latest Posts

POPULER