Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkManşetTHY TeknikUçak Bakım

Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Tesisleri Nerede?

86 / 100

Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Tesisleri Nerede?

Uçak bakım operasyonlarını yürütmek için kapsamlı bakım tesisleri gereklidir.

Uçaklar, ömürleri boyunca çeşitli aralıklarla kusursuz şekilde bakım, onarım ve revizyon gerektiren karmaşık makinelerdir. Uçaklar, değişen çevresel ve operasyonel koşullar nedeniyle aşırı aşınmaya maruz kalır. İster motor revizyonu ister bir uçak ağır bakımı olsun, bu tür operasyonları gerçekleştirmek için kapsamlı bakım tesisleri gereklidir.

Binlerce parçadan oluşan uçak bakım operasyonları, yüzlerce süreçten oluşur. Uçak boyutundan bağımsız olarak, ağır bakım sırasında uçaktaki neredeyse her şey bileşen seviyesine kadar sıyrılır. İşi gerçekleştirmek için büyük bakım askıları, makine atölyeleri ve test tesisleri gereklidir.

dunyanin
Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Tesisleri Nerede?

 

American Airlines’ın Tulsa üssü

Oklahoma, Tulsa’daki American Airlines bakım üssü, dünyanın en büyük ticari havacılık tesisidir. Tesis, bakım askıları ve üç milyon fit kareyi (280.000 m2) kaplayan alanı ile 33 dönümün üzerinde bir alana yayılmıştır. American Airlines, tesisi küçük ve büyük uçaklarının bakım ve revizyonu için kullanıyor.

Tesis, 5.000’den fazla çalışanı ile şehir ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. American Airlines, 400 yeni çalışan işe alarak tesisteki operasyonlarını genişletmeyi planlıyor. 2022’de bakım tesisi 245’in üzerinde uçağı elden geçirdi.

HAECO Xiamen bakım tesisi

Çin’deki Hong Kong Uçak Mühendisliği Şirketi (HAECO) Xiamen Group, dünyanın en büyük tek açıklıklı uçak bakım tesisini inşa ediyor. Tesis, Çin’in Fujian Eyaletindeki Xiamen Xiang’an Uluslararası Havalimanı’nda (2025’te tamamlanacak) yer alacak.

HAECO Xiamen şu anda Gaoqi Uluslararası Havaalanı tesisi dışında faaliyet gösteriyor ve tamamlandığında yeni tesise taşınacak. Tesis yaklaşık 6 milyon fit karelik (540.000 m2) bir alanı kaplamaktadır, bunun yarısında bakım hangarları ve diğer yarısı apron alanı olacaktır. İnşa edilen alan, mühendislik, test alanları, hizmet tünelleri ve bir havacılık yakıtı tedarik merkezi dahil olmak üzere 18 binadan oluşacaktır.

dunyanin
Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Tesisleri Nerede?

HAECO Xiamen, yeni tesiste 6 dar gövdeli ve 12 geniş gövdeli bakım bölmesi inşa etmeyi planlıyor. Ayrıca, iki yepyeni boyama bölümü, ek uçaklar için ek kapasite ve esnek konaklama sağlayacaktır. HAECO Xiamen, bakım sırasında operasyonel verimliliği optimize ederken alan kullanımını en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.

HAECO Xiamen’in yeni tesise taşınmasıyla, müşterilerin taleplerini karşılarken bakım geri dönüş sürelerinin de düşmesi bekleniyor. 2025 yılında tamamlanmasıyla yeni tesis, dünyanın en büyük tek açıklıklı uçak bakım tesisi olacak.

dunyanin
Dünyanın En Büyük Uçak Bakım Tesisleri Nerede?

Bombardier’in Singapur Servis Merkezi

Seletar Aerospace Park’ta bulunan Bombardier’in Singapur Servis Merkezi, Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük uçak bakım tesisidir. Yakın zamanda yapılan genişlemeyle, servis merkezi yaklaşık 300.000 fit kare (28.000 m2) alana yayılmıştır. Tesis, Bombardier’in Learjet, Challenger ve Global uçak operatörlerine bakım sağlıyor.

İş jetleri için çeşitli Bileşen, Onarım ve Revizyon (CRO) süreçleri gerçekleşir. Çevre kontrollü bir boyahane de tesisi tamamlar ve müşteri taleplerinin karşılanmasına yardımcı olur. Tesis, yılda 2.000’den fazla iş jeti ziyaretini destekleyebilir.

dunyanin

Aeroman bakım merkezi

Aeroman Holding, Latin Amerika’daki en büyük uçak bakım merkezinin işletmecisi. Tesis, El Salvador’da 22.000 fit kare (2.000 m2) alana yayılmıştır. 2019 yılı Haziran ayında tamamlanan son teknoloji tesis 14 uçak kapasitelidir.

Tesis, Boeing 777X’e hizmet verme kabiliyetine sahip olacak. Tesis, ağır bakımın yanı sıra yolcu koltuklarını ve kabin mutfaklarını temizleyebilir ve boyayabilir.

dunyanin

Turkish Technic 

THY Teknik A.Ş.’nin İstanbul Havalimanı MRO (Bakım-Onarım) tesisleri tamamlandığında, 667.256 m² kapalı alan ile uçak bakım ve onarımında dünyanın en büyük beş MRO tesisi arasında yer alacaktır.

Bir havacılık kampüsü olarak konumlandırılan modern tesiste, depolama ve lojistik, ofis binaları, 6 adet bakım onarım hangar, 2 adet boya hangarı, eğitim akademisi ve hangarı, genel yönetim binası, ofis ve güvenlik binası, arıtma tesisi, sosyal bina, enerji merkezi yer almaktadır.

dunyanin

İçerik:simpleflying ve Turkish Technic

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu