2017 yılında UTİKAD tarafından denizyoluyla yapılan ithalat taşımalarında alıcıları tarafından teslim alınmayan ve çekilmeyen yükler için taşıma işleri organizatörü firmaların süreci takip edebilmelerini sağlamak amacıyla tavsiye niteliğindeki adımlardan ve örneklerden oluşan ”Çekilmeyen Yük Prosedürü” paylaşıldığı günden bu yana yeni gelişmeler doğrultusunda güncellenmektedir.

UTİKAD’ın üyesi olduğu FIATA tarafından 2020 yılında yayınlanan ”Best Practice Guide On Abandoned Goods” konulu uygulama rehberinde çekilmeyen yük süreçleri için gerekli kontrol kriterlerine yer verilmiş ve bu kriterlerden yola çıkarak UTİKAD Denizyolu Çalışma Grubu üyeleri tarafından ”Çekilmeyen Yük Süreçleri İle İlgili İşlem Kontrol Listesi” oluşturulmuştur.

”Çekilmeyen Yük Prosedürü” konulu dokümana eklenen listede yükleme öncesi sözleşme süreçleri, sözleşme hazırlık aşamaları, taşıma esnasındaki süreçler ile potansiyel ve gerçekleşen çekilmeyen yük durumunda yapılması gereken işlemlere yer verilmiştir.

UTİKAD tarafından hazırlanan, tavsiye niteliğindeki güncel Çekilmeyen Yük Prosedürü dokümanını ekte bilgilerinize sunar, işlerinizde başarılar dileriz.
UTİKAD
ULUSLARARASI TAŞIMACILIK VE
LOJİSTİK HİZMET ÜRETENLERİ DERNEĞİ

EK İNDİR

konteyner kargo liman

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here