63 / 100

AVM’LER 10 YIL İÇİNDE YENİ NESİL GRİ DEPOLALARA DÖNÜŞECEK…

TIRPORT Founder, Chairman Akin Arslan‘ın sosyal medyada paylaştığı bir tespiti beğendiğimizi ve bu doğrultuda bu değerli yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Akın Bey’e çok teşekkür ederiz.

“Dijitalleşme perakendeyi ve alışık olduğumuz alışverişi kökten dönüştürürken, e-ticaret rüzgarı Tsunami etkisiyle bilinen her şeyi yıkarak yol alıyor. Pandemi süreci e-ticaret dönüşümümü sadece 3 yılda 10 kattan fazla hızlandırdı.

Morgan Stanley’nin yayımladığı veriler, günümüzde 3,3 trilyon dolar değerinde olan e-ticaret pazarının, 2026’da 5,4 trilyon dolar sınırına dayanacağına ve global perakende satışlarının %27’sini oluşturacağına işaret ediyor. E-Ticaret oranı Çin’de %60’lara dayandı, ABD ve AB’de %35’leri geçti, Türkiye’de %20’lere geldi.

Sadece Amazon, tüm ABD’nin e-ticaret pazarının tek başına %37,8’ine hükmediyor.

2021 yılında Türkiye’de e-ticaret hacmi 381,5 milyar TL olarak gerçekleşti. Sipariş sayısı ise bir önceki yıla göre %46 artışla 3 milyar 347 milyon adede ulaştı. 2022 sonunda 500 Milyar TL’yi geçmesi, sipariş adedinin ise 4,5 milyarı bulması bekleniyor.

Dikkat edin! Türkiye’de günde yaklaşık 9 milyon e-ticaret paketi Kargo ve diğer dağıtıcı şirketler tarafından alıcılarına ulaştırılıyor.

E-ticaretin gelişimi açısından önemli bir kriter olan e-ticaretin genel ticarete oranı ise 2022 ortasında % 22’leri geçti.

Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla e-ticaret faaliyetinde bulunan 484 bin 347 işletmenin 26 bin 442 adedi kendi sitesinde satış yaparken, 472 bin 604’ü pazaryerlerinde (Hepsiburada, N11, Trendyol, Teknosa vb) faaliyet gösterdi.

Gelelim asıl çarpıcı duruma:

2022 yılı birinci yarıyıl sonu itibarıyla Türkiye’de tam 457 adet AVM var ve buralarda yaklaşık 14 milyon m2 kiralanabilir alan mevcut.

Türkiye’de 1.000 kişi başına ort. 165 m2 kiralanabilir alan düşüyor. Türkiye’deki her 3 AVM’nin birisinin yer aldığı İstanbul’da kişi başına 325 m2 AVM düşüyor. İstanbul bu oran ile Avrupa ortalamasının %50 üzerinde.

Türkiye’de 100 milyar doların üzerinde bir rakam AVM yatırımlarına gömüldü. Gelişen e-ticaret ile önümüzdeki 10 yıl içinde bu AVM’lerin büyük kısmı iş yapamaz hale gelecek.

Türkiye’deki ticari depolama alanı sadece 13,5 milyon m2 civarındayken AVM’lerdeki kiralanabilir alanın Türkiye’nin toplam depolama alanının üzerinde olması bu işte gelinen tehlikeli noktayı ifade ediyor. AB’de ticari depolama alanı hacmi AVM’lerdeki kiralanabilir alannın 6 katından fazla.

Şehir içindeki AVM’ler, e-ticarette gün içi sadece birkaç saatte teslimatın yeni nesil gri depolalarına dönüşecek. Last Mile Warehousing modelinin en önemli enstrumanlarından birisi artık atıl hale gelen şehir içindeki AVM’ler olacak. Müşteriler satın aldıkları ürünleri 2 saat içinde teslim almak isteyecekler. Bu ürünler AVM’lere gidilerek değil, AVM içlerinde aynı anda birçok marka ve satıcıya hizmet veren mikro depolardan sağlanacak.

Bekleyiniz, TIRPORT know how’ı ile güçlendirilmiş devrimsel bir teknolojik çözümle, sevgili Oruç Kaya ile birlikte yakında geliyoruz! Türkiye’yi ve Avrupa’yı Last Mile Warehousing ile tanıştıracağız.”

 

TIRPORT Founder, Chairman Akin Arslan

Shopping Mall G1Acf6D7C5 640