Latest Posts

Aşı pasaportunun hayata geçmesi üç ay ertelendi

Yunanistan, Güney Kıbrıs, İspanya ile Bulgaristan, “Türkiye’yi bu yaz turizmde devre dışı bırakmak için” AB onaylı aşı içerikli Aşı Pasaportu istedi. Merkel ile Fransa direndi. Merkel, “Çocukların aşı takvimi belli değil. İnsanlar çocuksuz mu tatile gidecek” diyerek üç ay erteletti. Bu durum Türkiye’ye zaman kazandırdı.

Avrupa Birliği’nin, “AB‘den onaylı aşıları içeren aşı pasaportu” kararı gündemden düşmüyor. AB’den onay almamış olan Çin aşısı, bu pasaportta yer almayacak ve bunu yaptırmış olanlar da, AB’ye giremeyecek. Otel, tatil yerleri, restoranlar, yüzme havuzları, fitness stüdyoları, spor salonları, düğün salonları da Aşı Pasaportu şartına bağlandı.

Bu kararın perde arkasını, Almanya Başbakanı Merkel’in, bu yıl Türkiye’yi turizmde devre dışı bırakmak isteyenlere karşı bulduğu “üç aylık formülü” tutanaklara da geçti. İşte o tutanaklardan satır başları:

ALMANYA İLE FRANSA KURTARDI

25 Şubat Perşembe akşamı 4.5 saat süren liderler zirvesinin gündemi aşı pasaportuydu. “Aşı pasaportu”nu gündeme getiren ve bununla “turizmde corona yasaklarının kalkacağını bilen” Yunanistan, bir an önce hayata geçmesi için yanına diğer ülkeleri aldı.

Ancak karşısına Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa dikildi. Onların, “Daha çocukların aşı takvimi belli değil. Onlar pasaporta işlenemeyecek. Üç ay, PCR testi ve bağışıklık kanıtı da geçerli olmalı” ısrarı sonuç getirdi.

Aşı pasaportunun tüm AB’de hayata geçmesi üç ay ertelendi. Böylece Türkiye’ye, AB Ortak Aşı Platformu’na girebilmek için üç aylık zaman kazandırıldı.

ALMANYA VE FRANSA: 27 üye ülke arasındaki, bu iki büyük ülke acil uygulamaya karşı çıktı. Almanya Başbakanı Merkel, ancak yeterli aşı olunursa aşılanmış kişilere ayrıcalık tanınabileceğinde ısrar etti. Aşı yaptıranların bulaştırıp bulaştırmadığının net olmadığını belirten Merkel, özellikle çocukların aşı takviminin bilinmediğini, onların aşı pasaportuna giremeyeceğini, bu nedenle uygulamanın üç ay ertelenmesini istedi. Bu geçiş sürecinde insanların negatif sonuçlu PCR testleri ve bağışıklık raporu ile seyahat edebilmelerini talep etti. Bunu Fransa da destekledi ve aşı pasaportuna üç aylık süre biçildi.

TÜRKİYE’NİN DURUMU: AB’nin aşı pasaportunda, “AB’den onay alan aşı bilgileri” yer alacak. Çin aşısı yaptıran Türklerin bu bilgileri buraya girmeyecek. Bu durumda Türkiye, AB ile olan özel ilişkisini kullanarak, AB Ortak Dijital Aşı Platformuna katılmak zorunda. Aksi halde, bu yaz Türkiye yine riskli ve “seyahat uyarısı” yapılan ülke olarak kalacak.

Geçen yıl, riskli ülke statüsü yüzünden Türkiye, Almanya ile özel olarak görüşmek zorunda kalmış ve sadece 5 kente seyahat uyarısını kaldırtabilmişti

TUI: Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne başlatıyoruz

AB’nin “Ortak Dijital Aşı pasaportu” kararından sonra Alman turizm devleri, 2021 yaz turizminin kurtarılabileceği umudu doğduğu için sevindi.

TUI’den yapılan açıklamada, “Bu yaz, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi ve İspanya’yı başlatabileceğiz. Diğer Akdeniz havzası ülkeleri artık daha sonra” açıklaması yaptı.

TUI’nin CEO’su, “Aşı pasaportu ile 2021 yazında turizm mümkün olacaktır. Bu güvenli ve sorumluluk bilinciyle yapılmış bir iş olacak” diye konuştu.

Alman Restoranlar Derneği Başkanı Ingrid Hartges, “Bir an önce aşı yaptırma fırsatına herkes sahip olmalı. Bunu yaptıranların yaz boyunca özgürlüklerine sahip olabileceğine ve temel haklarına alabileceğine inanıyoruz. Oteller ve restoranlara sadece aşı yaptırmış olanların girebilmesi mantıklı” açıklaması yaptı.

Eğlence sektörünün önde gelen ismi Eventim de, aşı yaptıranların yeniden konserlere, tüm etkinliklere katılabileceğini duyurdu. Aşılanmış kişilerin yeniden stadyumlara doluşup maçları izleyebileceği de belirtiliyor. Birçok kulüp bununla ilgili olumlu görüş bildirdi.

Sözcü (Ali GÜLEN)

Avrupa Parlamentosu

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.