Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkAirbus HaberleriManşet

Airbus ve Neste SAF geliştirme konusunda güçlerini birleştiriyor

82 / 100

Airbus ve Neste SAF geliştirme konusunda güçlerini birleştiriyor

Airbus ve Neste, havacılığı karbondan arındırmak için SAF geliştirme konusunda güçlerini birleştiriyor

Airbus ile dünyanın önde gelen yenilenebilir yakıt üreticisi Neste, Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) üretimini ve kullanımını ortaklaşa ilerletmek için bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. SAF’in hava yolculuğunun sera gazı emisyonlarını azaltmaya yardımcı olan önemli bir çözüm olduğu vizyonunu paylaşan her iki şirket, bu işbirliğiyle, havacılık sektörünün SAF’a geçişini hızlandırmayı hedefliyor.

SAF kullanımını hızlandırmanın en büyük zorluklarından birinin SAF üretiminin artırılması olduğunun bilincinde olan Neste ve Airbus, hayata geçirdikleri işbirliğiyle her iki şirketin küresel havacılık endüstrisinde SAF gelişimini yönlendirmesi için temel oluşturuyor. Ortakların iş fırsatlarını birlikte keşfetmelerine ve sürdürülebilir havacılık yakıtının üretimini ve kullanımını ortaklaşa teşvik etmelerine olanak tanıyacak olan işbirliğinin odak noktası; SAF’in teknik gelişimi, yakıt onayı ile mevcut ve gelecekteki üretim teknolojilerinin test edilmesi ve “%100 SAF” kullanımının nasıl etkinleştirilebileceğinin araştırılması olacak.

SAF geliştirme
SAF geliştirme

Konuyla ilgili bilgi veren Airbus İletişim ve Kurumsal İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Julie Kitcher şöyle dedi: “SAF, hem hizmet içi uçak filolarında hem de yarının filolarında kullanılabilen, havacılık sektörünün en umut verici dekarbonizasyon çözümlerinden biridir. Yenilenebilir havacılık yakıtları için ticari olarak uygun bir pazarın yaratılmasını teşvik etmek amacıyla SAF’nin gelişimini ve benimsenmesini ilerletmek için Neste ile ortaklık yapmaktan onur duyuyoruz. Tüm Airbus uçakları halihazırda %50’ye kadar SAF kullanarak uçmak için onaylanmıştır ve bu ortaklık, on yılın sonundan önce, %100’e varan SAF kullanımı sertifikasına ulaşmakta etkili olacaktır.”

Neste Yenilenebilir Havacılık Başkan Yardımcısı Thorsten Lange ise şöyle konuştu: “Neste olarak, havacılık sektörünün daha sürdürülebilir bir geleceğe giden yolculuğunu hızlandırmada ön saflarda yer alıyoruz. Bu yolculuk aynı zamanda endüstrinin değer zinciri genelinde işbirlikleri gerektiriyor. Airbus ile hayata geçirdiğimiz bu işbirliği; havacılık ve uzay endüstrisindeki bir öncü ile yenilenebilir yakıtlar alanıdaki bir lideri bir araya getiriyor. Şirketlerin birleşik bilgi ve uzmanlığı, havacılığı sürdürülebilir enerji kaynaklarına daha fazla yöneltirken ve havacılığın iklim üzerindeki etkisini azaltmanın bir aracı olarak SAF’in kullanımını ve kullanılabilirliğini geliştirmeye yardımcı olacaktır.”

Bu işbirliği, Alman araştırma merkezi DLR ile SAF üzerinde “Alternatif Yakıtların Emisyon ve İklim Etkisi” (ECLIF3) keşfinden sonra, Airbus ile enerji sağlayıcısı Neste arasındaki ikinci iş birliği olma özelliğine sahip. Bu Mutabakat Zaptı ile Airbus ve Neste, %100 SAF sertifikasına ulaşma süreçlerinin teknik yönleri üzerinde daha fazla çalışacak.

SAF’nin kullanımının artmasını sağlamak için tüm ekosistemin önemli bir rol oynaması sebebiyle Neste ve Airbus, teknik yönler üzerinde çalışmanın yanı sıra, havayolları ve diğer paydaşlarla birlikte dünya çapında somut SAF projelerini ve iş fırsatlarını araştıracak.

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu