Latest Posts

YENİ HAVALİMANI İÇİN TARİHİ GÜN YARIN

İTO BAŞKANI AVDAGİÇ: “TÜRKİYE’Yİ KÜRESEL TİCARETTE GELECEĞE UÇURACAK TARİHİ İPEK YOLU GÖKYÜZÜNDE HAYAT BULACAK “

Cumhuriyet’in 95. yılını bir başyapıt ile kutlamanın heyecanını yaşıyoruz.”

 

– “Artık havacılığın küresel ticaret üzerindeki çarpan etkisini çok daha fazla yaşayacağımız bir üssümüz var.”

 

– “Türkiye şimdi sadece doğu ile batıyı değil, tüm dünyayı birleştiren bir köprü oldu.”

 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yarın ilk fazı hizmete açılacak İstanbul Yeni Havalimanı için, “İstanbul Yeni Havalimanı ile Türkiye’yi küresel ticarette geleceğe uçuracak tarihi İpek Yolu gökyüzünde hayat bulacak. Cumhuriyet’in 95. yılını bir başyapıt ile kutlamanın heyecanını yaşıyoruz” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Avdagiç, “Yeni havalimanıyla e-ticaret kargosunda üs haline geleceğiz. Türkiye şimdi sadece doğu ile batıyı değil, tüm dünyayı birleştiren bir köprü oldu. 100. yıl gururunu yaşayacağımız 2023’e beş kala, adeta ‘yatırımların yatırımı’ olan yeni havalimanı ile bize bu heyecanı yaşatanları Türk Milleti daima hayırla anacak” diye konuştu.

Avdagiç, “Artık havacılığın küresel ticaret üzerindeki çarpan etkisini çok daha fazla yaşayacağımız bir üssümüz var. İstanbul yeni havalimanının yıllık 5.5 milyon tonluk hava kargo kapasitesi ile de öne çıkacak. Küresel ekonomik büyüme, artan sanayi üretimi ve dünya ticaretindeki her yükseliş, yeni havalimanını da bir üst lige ulaştıracaktır” diye konuştu.

5.5 milyon ton kargo kapasitesi

Küresel perakende e-ticaret pazarının bu yıl 2.8 trilyon dolara ulaşacağını kaydeden Şekib Avdagiç, şunları söyledi:

“Tahminlere göre 2021’de e-ticaret hacmi 4.9 trilyon dolara çıkacak. Uçaklarla taşınması zorunlu çabuk tüketilmesi gereken ve elektronik, ilaç gibi pahada bu yüksek ürünler, İstanbul’a ciddi bir ticaret akışı sağlayacak. Dünyada her yıl 6 trilyon dolar değerinde ürün hava kargo ile naklediliyor. Bu 6 trilyon dolar, küresel ticaretin de değer olarak yüzde 35’ini temsil ediyor. İnanıyoruz ki, dünyanın en büyük havalimanının İstanbul’da olması ticaret ve lojistikte Türkiye’nin stratejik konumunu çok daha nitelikli hale getirecek.”

Şekib Avdagiç, Türk Hava Yolları’nın (THY) yeni havalimanına 2 milyon ton kapasiteli bir kargo yatırımı planladığını belirtti. Avdagiç, yeni havalimanının dört etabı tamamlandığında, yıllık 5.5 milyon tonluk hava kargo kapasitesinde Türk girişimcisinin mallarının önemli bir yer alacağına inandıklarını söyledi. Avdagiç, “Türk malları bu sayede dünyada çok daha hızlı şekilde dolaşıma girecektir” dedi.

300’den fazla noktaya uçuş

Her gün 200 bin uçak yolcusunun yeni havalimanına ineceğini hatırlatan İTO Başkanı Avdagiç, 2028’de havalimanının tüm etaplarının tamamlanmasıyla 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşılmış olacağını ifade etti. Avdagiç, yeni havalimanına aynı anda 30 geniş gövdeli uçağın yanaşabileceğini ve yolcuların 100’ün üzerinde havayolu şirketi ile dünyada 300’den fazla güzergaha uçabileceğini kaydetti.

Avdagiç, “Bu, milyonlarca turistin, transit uçuşunda uğradığı İstanbul’da 20 dolara e-vize alıp, kentin tarih dolu sokaklarında dolaşması ve yüksek hızlı trenle tekrar havalimanına dönebilmesi demektir” ifadesini kullandı.

 

ito başkanı

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.