Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (Hafta 22)

77 / 100

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (Hafta 22)

📅 5 Haziran 2024 | WorldACD Market Data‘nın son haftalık rakamları ve analizlerine göre, Orta Doğu ve Güney Asya (MESA) çıkışlı hava kargo oranları Mayıs ayı boyunca yükselmeye devam etti. MESA çıkışlı Avrupa’ya yapılan spot taşıma ücretleri, geçen yıl Mayıs ayındaki seviyesinin iki katından fazlasına ulaşarak ortalama fiyatları geçti.

Mayıs Ayı Hava Kargo Oranlarındaki Artış

Orta Doğu ve Güney Asya’dan dünya genelindeki varış noktalarına ortalama hava kargo oranları, Mayıs ayında kilogram başına 2.78 ABD Doları olarak kaydedildi. Bu oran, geçen yıla göre %47 artış gösterirken, tonajlarda %17 artış oldu. MESA çıkışlı Avrupa’ya yapılan spot oranlar ise Mayıs ayında kilogram başına 3.35 ABD Doları civarındaydı, bu da geçen yılın aynı ayına göre %128 oranında artışa işaret ediyor.

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (Hafta 22) 22 Haziran 2024

Hindistan’dan Yüksek Spot Fiyatlar

Bu ortalama oranlar, Hindistan’dan Avrupa’ya yapılan spot fiyatların kilogram başına 3.78 ABD Doları (%160) ve Bangladeş’ten Avrupa’ya yapılan spot fiyatların kilogram başına 4.38 ABD Doları (%189) gibi yüksek seviyelerde olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca, Sri Lanka ve Dubai’den yapılan spot oranlar da yıl boyunca yükselişte olup, hafta 22’de (27 Mayıs – 2 Haziran) sırasıyla kilogram başına 2.95 ABD Doları ve 2.28 ABD Doları olarak kaydedildi. Bu oranlar, geçen yılın aynı dönemine göre neredeyse iki kat daha fazla. Sözleşme oranları da dahil olmak üzere, MESA çıkışlı Avrupa’ya yapılan ortalama oranlar Mayıs ayında geçen yıla göre %77 artış gösterdi.

Asya Pasifik Kaynaklı Tonaj ve Oran Artışı

Bu arada, Asya Pasifik çıkışlı tonajlar, Mayıs ayında geçen yıla göre %21 artış gösterdi ve bu, Ocak ayından bu yana en yüksek yıllık artış oldu. Asya Pasifik çıkışlı oranlar da bu yılın ilk önemli yıllık artışını göstererek neredeyse %12 oranında arttı.

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (Hafta 22) 22 Haziran 2024

Küresel Talep Toparlanması

Diğer bölgelerden gelen oranlardaki düşüşe rağmen, Asya Pasifik ve MESA çıkışlı trafiklerdeki bu güçlenme, hafta 22’de dünya genelindeki ortalama hava kargo oranlarının kilogram başına 2.51 ABD Doları ile sabit kalmasını sağladı. Bu oran, hafta bazında %1 ve yıllık bazda %7 artış gösterdi; bu da pandemi öncesi seviyelerin %42 üzerinde. Mayıs ayında küresel ortalama genel oranların yıllık %3 artış gösterdiği ve faturalandırılabilir ağırlığın yıllık %13 arttığı öngörülüyor.

WorldACD Haftalık Hava Kargo Trendleri (Hafta 22) 22 Haziran 2024

Son İki Hafta İncelemesi

Son iki tam hafta (hafta 21 ve 22) boyunca, küresel bazda tonajlar önceki iki haftaya göre (2Wo2W) sabit kaldı, Asya Pasifik (%2), Avrupa (%1) ve MESA (%1) çıkışlı artışlar, Kuzey Amerika (-%5), Afrika (-%3) ve Orta & Güney Amerika (-%3) çıkışlı düşüşler nedeniyle dengelendi. Ancak, hafta 21 ve 22’de tonajlar, Asya Pasifik çıkışlı %16 artışla küresel ortalama artışı %9’a yükseltti.

Küresel olarak, hafta 21 ve 22’de fiyatlandırma tarafında karışık bir tablo görüldü; Asya Pasifik ve MESA çıkışlı artışlar, önceki iki haftaya göre %1 artış ve yıllık bazda %5 artış sağladı.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu