Latest Posts

UTED: Gençlerimizin umutları karartılmasın

Uçak Bakım Mühendisliği bölümü mezunlarına verilen ‘Eleman’ unvanına itiraz eden Uçak Teknisyenleri Derneği (UTED), Yök’ün ‘Lisansiyer’ unvan kararına tepki gösterdi.

UTED, bir açıklama yaptı:

YÖK “Eleman” unvanına yapılan itirazı yerinde buldu ve yine akıllara durgunluk veren yeni bir unvan üretti.

Yeni unvan “Lisansiyer”

“Eleman” itirazını kabul eden ve “Lisansiyer” unvanını mesleki bir kavram olarak, aynı aklı evvellerin ürettiği görülmektedir.

Bu aklı evveller okkalı bir tebriği hak ediyor.

“Uçak Bakım Mühendisliği” için yapılan itirazı anlamayan ve hala başvuruyu “Uçak Mühendisliği” müfredatı ile karşılaştıranlar ya bunu kasten yaparak suç işliyor ya da anlama kıtlığı çekiyor.

“Lisansiyer” olarak verilen yeni unvanı iyi niyetimizle değerlendirirsek; yapılan başvuruyu anlamakta sorun yaşayan ve üniversitelerimizde görev yapan akademisyenlerimizle küresel ölçekte neden katma değer sağlayan bilim üretemediğimizi anlayabiliriz.

Bu yaklaşımda olanların kafalarını kumdan çıkarmalarını ve havacılık alanında gelişmiş ülkelerdeki havacılık insan kaynağı yapısını, onların mevzuatını ve bu ülkelerdeki havacılık bakım uygulamaları alanındaki mesleklerin müfredatlarını takip etmelerini öneririz.

Bu ülkede “unvan” konusunda yapılan itirazın içeriğini anlamayan veya kavrayamayan “Akademisyen”lerin nitelik olarak yeniden değerlendirilmesini yapacak akademik kurumlarımızın olması ülkemizin gelişebilmesi için de önem arz etmektedir. 

Küresel ölçekte “Endüstri 4.0 Toplum 5.0” gibi yenilikçi yaklaşımlarla toplumsal ve sektörel gelişmeler hedeflenirken, biz hala “12 Eylül ve 28 Şubat” darbe kalıntıları ile tüm dünyada en değerli kaynak olarak kabul edilen “insan kaynağımızı”, geleceğimiz, gençliğimizi ve enerjimizi tüketiyoruz.

Ya bu gençlere hak ettikleri unvan verilsin ya da hepimizin vergileri ile maddi kaynak sağlanan bu okullar kapatılsın.  Gençlerimizin umutları karartılmasın. Bu okullar 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu statülerine geri getirilsin.

“Unvan” sorunu beklenen nitelikte çözülmezse, üniversite sınavlarına girecek gençlerin yeni öğretim yılında YÖK’e bağlı havacılık bakım alanında eğitim verilen 4 yıllık okulları tercih etmemesi yönünde “kampanya” başlatılması dahil her aksiyonu değerlendireceğiz.

Kamuoyuna önemle duyurulur…

UTED LOGO

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.