Hava Kargo Hakkında Herşey
Kargo

Ülkemizin Dayanışması ve Birlik Beraberliği

Taşınan Sadece Yük Değil, Ülkemizin Dayanışması ve Birlik Beraberliği

66 / 100

Taşınan Sadece Yük Değil, Ülkemizin Dayanışması ve Birlik Beraberliği

Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremin ardından UTİKAD’ın kurduğu Afet Koordinasyon Masası, sektörel STK ve paydaşların desteğiyle, ülkenin dört bir yanından gönderilen yardımların afet bölgesine ulaştırılması için yoğun çaba gösterdi.

6 Şubat Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, on şehirde yıkıma neden olurken yaklaşık on dört milyon insanın hayatını etkiledi. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) üyeleri, depremin ilk gününde hızla harekete geçerek Afet Koordinasyon Masası aracılığıyla yardım malzemelerinin afet bölgesine ulaştırılması için gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. “Afet Koordinasyon Masası ile ülkenin önemli lojistik STK’larını, kamu kurum ve kuruluşlarındaki görevliler, belediye çalışanları, lojistik sektöründe faaliyet gösteren yönetici ve çalışanlar bir araya getirilerek, büyük bir gönüllülük hareketinin ilk adımı atılmış oldu” diyen UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, Afet Lojistiği Koordinasyon Kurulu’nun kurulması çağrısında bulundu.

LOJİSTİK İMKÂNLAR SEFERBER EDİLDİ

Afet Koordinasyon Masası, depremin ilk haftasında oldukça kritik çalışmalara imza attı.
Araç ve şoför sunabilenlerle kurtarma çalışmalarında kullanılacak iş makinelerinin bölgeye sevk edilmesi için nakliye ihtiyaçlarını koordine ederek iş makinaları dahil olmak üzere yardım malzemelerinin yüklü olduğu yüzlerce TIR’ı kötü hava koşullarının etkili olduğu afet bölgesine ulaştırmak için UTİKAD gönüllüleri adeta zamanla yarıştı.
Hızla güncellenen bilgiler ve duyurular yoluyla komşu ülkelerden Türkiye’ye insani yardımın taşınmasına ilişkin prosedürler takip edildi, gümrük süreçleri, araç izinleri, vergi ve izin muafiyetleri, afet bölgesindeki karayolu durumu, işler durumdaki havalimanları, denizyolu ile ulaştırılacak yardımlar için limanlardan kalkan gemilerin hareket saatleri yardım ulaştırmak isteyen gönüllülerin bilgisine sunuldu.

UTİKAD tarafından; AFAD, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve AKOM yetkilileri ile yürütülen eşgüdümlü çalışmalar afet bölgesinde etkin bir iletişim ağının kurulmasını sağlayarak depremin yaşandığı ilk gün itibariyle güncellenen ihtiyaç malzemelerinin neler olduğunun tespit edilmesini sağladı. İlk yetmiş iki saatin kritik olduğu kurtarma çalışmaları için kullanılacak ağır iş makineleri bölgeye sevk edilirken bölgeden gelen bilgiler ışığında gıda, giyim, çadır, ısınma gibi güncellenen ihtiyaç malzemelerinin hızla organize edilmesine de katkı sundu.

UTİKAD, devlet yetkililerinin uluslararası yardım çağrısı sonrası kurtarma çalışmalarına katılmak için Türkiye’ye gelen yabancı kurtarma ekiplerinin afet bölgesine ulaştırılmasına da yardım etti. Fransa’dan Adana Havalimanı’na gelen Fransız kurtarma ekibi ve yanlarında getirdikleri ekipman için dakika dakika uçuş bilgileri güncellendi ve Fransız kurtarma ekibini afet bölgesine ulaştırmak için Dernek üyeleri tarafından hazırlanan otobüsler havalimanında hazır bekletildi.

DENİZYOLU ve DEMİRYOLU DA DEVREYE ALINDI

Karayolu ile ulaştırılmaya çalışılan yardım malzemesi yüklü taşıtlar afet bölgesindeki yollarda trafik yoğunluğu yaşanmasına neden oldu. Karayolunda yaşanan olumsuzluklar lojistik sektörünün her modunda faaliyet gösteren UTİKAD üyelerini farklı alternatifler yaratmak için harekete geçirdi. Etkili çalışmalar sonucunda farklı ulaştırma yolları devreye alınarak bölgeye ulaştırılması gereken yardım malzemeleri hız kesmeden sevk edildi. Denizyolu alanında faaliyet gösteren dernek üyeleri Ro-Ro seferleri düzenleyerek yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılması için çaba sarf ettiler. Depremin ikinci günü itibarıyla İstanbul ve İzmir’den başlatılan Ro-Ro seferleri sayesinde İskenderun limanına ulaştırılan yardım malzemeleri afet bölgesinde görevli resmi kurumlara ulaştırıldı.
Ülkemizin Dayanışması ve Birlik Beraberliği 21 Nisan 2024

UTİKAD YARDIM TRENİ

UTİKAD ve Demiryolu Taşımacılığı Derneği’nin TCDD ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonrasında hız ve taşınabilecek yük kapasitesi açısından daha fazla imkan sunması nedeniyle demiryolu seferleri düzenlenmeye başladı. Kocaeli Köseköy’den gerçekleşen blok tren seferleri ile afet bölgesine mutfak, yaşam konteyneri ve seyyar tuvaletlerin ulaştırılması sağlandı. UTİKAD Yardım Treni de 13 Şubat 2023 Pazartesi gecesi ilk seferini düzenlemek üzere Halkalı’dan hareket etti..

BÖLGEDE LOJİSTİK KOORDİNASYON İHTİYACI DEVAM EDİYOR

Afet bölgesine çok sayıda yardım malzemesi ulaştırılmaya devam ederken bölgeye ulaştırılan malzemelerin depolanması ve dağıtımına yönelik lojistik koordinasyon, afet bölgesindeki yaraların sarılması sürecindeki önemini korumaya devam ediyor. Demiryolu ve denizyolu alternatiflerinden etkili bir şekilde yararlanılması ile birlikte karayolu üzerindeki baskı hafifletilerek depolama alanlarına getirilen malzemelerin uygun araçlar ile tam kapasite sevkinin sağlanması ve bölgeye ulaşan araçların planlı ve hızlı bir şekilde tahliye edilerek araçların yeni yük planlamalarına dahil edilmesi gerekiyor. Taşınacak malzemelerin türü, boyutu, aciliyeti ve taşınacağı bölgenin özellikleri gibi birçok etken lojistik koordinasyonda etkili olurken afet durumlarında ortaya çıkan ihtiyaca hızlı karşılık verilmesi gerekliliği kamu idaresi birimleri ile sivil toplum kuruluşları arasında etkin iş birliğinin önemini göstermektedir.

AFET LOJİSTİĞİ KOORDİNASYON KURULU HAYATİ ÖNEMDE

Depremden hemen sonra kurdukları Afet Koordinasyon Masası’nın kurtarma araçları ve yardım malzemelerinin bölgeye ulaştırılması noktasında önemli rol oynadığının altını çizen UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, “Depremden etkilenen bölgelerin yaralarının sarılmasında uzun soluklu düşünülmesi gerekiyor ve gelecekte benzer bir durumla karşılaşılması halinde etkin ve hızlı hareket kabiliyeti için Afet Lojistiği Koordinasyon Kurulunun kurulması hayati önem taşıyor.” dedi. Lojistik sektörünün gösterdiği çabalar için “taşınan sadece bir yük değil, ülkemizin dayanışması ve birlik beraberliği idi” diyen Ulusoy, tüm ülkenin bir araya geldiği bu büyük yardım hareketine duyduğu minnettarlığı dile getirdi. Lojistiğin öneminin hem pandemi döneminde hem de yaşadığımız büyük afetle acı şekilde tecrübe edildiğini hatırlatan Ayşem Ulusoy, bu nedenle Afet Lojistiği Koordinasyon Kurulunun kurulması için UTİKAD olarak çalışmalara başlayacaklarını açıkladı.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu