Latest Posts

Uçuş Güvenliği İçin De-IcIng Yapılıyor

84 / 100

Uçuş Güvenliği İçin De-ıcıng Yapılıyor

Türk Hava Yolları (THY), olumsuz hava koşullarına karşı uçuş güvenliğini sağlamak için filosundaki uçaklara ‘de-icing’ ve ‘anti-icing’ işlemleri uyguluyor.

Türk Hava Yolları, kış mevsiminin getirdiği olumsuz hava şartları sebebiyle uçuş güvenliğini riske atmamak adına çeşitli önlemler alıyor.

de-icing, uçuş güvenliği

Yolcularının uçuş emniyetini ve konforlu seyahatini öncelikli hedef edinen THY, zorlu hava koşullarında uçakların performansını korumak için uçaklara iniş-kalkış öncesi ve sonrasında çeşitli işlemler uyguluyor.

Bu işlemlerin en önemlileri ise ‘de-icing‘ ve ‘anti-icing‘ olarak biliniyor. ‘Uçağı buzlanma ve soğuğun olumsuz etkilerinden korumak’ olarak ifade edilen işlemlerle uçağın dış yüzeyinde bulunan buz, don ve kar buz çözücü bir sıvı yardımıyla temizleniyor. Yaklaşık 10 dakika süren işlemler, özellikle uçağın kanat ve kuyruk yüzeylerinde oluşan buzlanmanın giderilmesiyle uçuş emniyetini sağlamaya yarıyor.

de-icing

Yapılan açıklamaya göre şu ana kadar İstanbul Havalimanı’nda 91, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 36 THY uçağı de-icing desteği aldı.

de-icing

Latest Posts

POPULER