Latest Posts

Türkiye’den Suudi Arabistan’a gönderilen ihraç mallarının engellendiğine dair iddialar

Bir süredir Türk mallarını gümrükte bekletme, işlemlerde zorlaştırma yaptığı ve 1 Ekim’den itibaren tamamen ambargo uygulamaya başlayacağı konuşulan Suudi Arabistan’la ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

RESMİ BİR AÇIKLAMA GELMEDİ

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) gibi sektör derneklerinin de en önemli gündemleri arasında. UTİKAD Başkanı Emre Eldener, henüz bu konuda resmi bir açıklama gelmediğini, ancak sorunların büyümesinden endişe ettiklerini dile getirdi. Öte yandan UTİKAD, Suudi Arabistan Odalar Birliği Ulusal Lojistik Komitesi Müdürü Faisal A.Alsaleh’a resmi bir yazı gönderdi.

TÜRKİYE’DEN YALANLAMA

Türkiye Cumhuriyeti Riyad Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Mehmet Mücahit Arvas, sosyal medya hesapları üzerinden ambargo iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak şu açıklamayı yaptı: “Son zamanlarda Suudi Arabistan tarafından Türk mallarına resmi ambargo uygulandığı yönünde kaynağı belirsiz talihsiz açıklamalar/ haberler yapılmaktadır. Gerek ulusal gerekse uluslararası hukuka uygun olduğu sürece ticaretin engellenmesi mümkün değildir. Suudi makamları tarafından da böyle bir şeyin olmadığı teyidi birçok kez alınmıştır. Oluşturulmak istenen olumsuz ve panik havasına itibar edilmemesi, dost ve kardeş halklar arasındaki ticaretin daha da derinleştirilmesine odaklanılması gerektiği düşünülmektedir”

suudia arabistan ambargo yazili aciklama

29 September 2020
Yükleri Suudi Arabistan’a Taşınan değerli müşterilerimizin dikkatine,

Suudi Arabistan’da tahliye olacak, Türkiye kaynaklı tüm yüklemeler çeşitli ithalat yasakları ve/veya gümrük işlemlerinde yavaşlatmaya maruz kalacaktır.
Bu bağlamda, birçok yükte terminallerde ciddi beklemeler yaşanabilir, veya ithalatçısı tarafından gecikmeli olarak teslim alınabilir veya bu yüklemeler tamamen gümrüğe terkedilebilir.

Kontrolümüz dışında gerçekleşen bu problemler dahilinde, Türk Ticaret Kanunu Madde 1207 uyarınca Gönderilen, eşyanın teslimini isteme hakkını kullanmazsa, taşıtan, navlun sözleşmesi gereğince navlunu ve diğer alacakları (demuraj, detention, varış yeri lokal ücretleri ve Türkiye’ye geri iade navlunu dahil, fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere) taşıyana ödemekle yükümlü olduğunu belirtmek isteriz.

Latest Posts

POPULER