Hava Kargo Hakkında Herşey
HavacılıkHavayoluKargoKargo Haberleri

Turkish Cargo IATA CEIV Pharma Sertifikasi İle Ödüllendirildi

Dünyada en çok noktaya uçan havayolu unvanına sahip Türk Hava Yolları, Turkish Cargo markası altında gerçekleştirdiği kargo operasyonlarında, sağlık ürünlerinin hava yolu ile taşınmasındaki tüm süreçlerde gösterdiği başarısını, “Bağımsız Denetçilerin Mükemmeliyet Merkezi” olarak adlandırılan, IATA CEIV (Center of Excellence for Independent Validators) Pharma sertifikalarının IATA tarafından alarak taçlandırdı.

Turkish Cargo, her yıl artan ilaç ve benzeri sağlık ürünleri pazarında, sadece pazar payını arttırmak için değil, insan sağlığının öneminin bilinci ve üreticilerin kaygılarını anlayarak hareket etmekte ve bu gönderilerin hava yoluna ait tüm süreçlerinde bu yaklaşımı benimsemektedir. Tüm personele, bu tip taşımalarda oluşacak problemlerin, insan sağlığı açısından önemi ve bilinci aktarılmaktadır. Isı ve zaman hassasiyeti yüksek öneme sahip; ilaçlar, aşılar, biyoteknoloji ürünleri, teşhis numuneleri, hassas medikal cihazlar, organlar, dokular vs. gibi sağlık açısından son derece önemli olan gönderilerin taşıma sürecinde, Turkish Cargo; soğuk zincirin ver ürünlerin bütünlüğünün korunmasında hassas ve öncelikli hareket etmektedir. Bu bağlamda; yaptığı operasyonlarını, IATA CEIV Pharma sertifikasının yeterlilik kriterleri olan; uluslararası GDP kılavuzları (EU ve WHO), IATA PCR (Perishable Cargo Regulations) Bölüm 17 ve TCR (Temperature Control Regulations) gerekliliklerinde icra etmektedir. Sonuç olarak hava yolu kargo taşıyıcısı ve kargo elleçleme hizmetlerinde, mükemmeli hedefleyen Turkish Cargo, İstanbul merkezinde hem taşıma hem de elleçleme hizmetlerinde, IATA CEIV Pharma sertifikalarını almaya hak kazanmıştır.

sertifika

Turkish Cargo, 71.000 m² alan üzerinde, 43.000 m² kapalı alanda bulunan dört farklı ısı aralığında (-20 °C den +25 °C’ye kadar) toplam 3000 m² özel depolama alanına sahiptir. Sağlık ürünlerinin muhafazası bu ürünlere dedike 1030 m² alanda yapılmaktadır. Tüm depolama ve elleçleme süreçleri yönetmeliklerde belirtildiği gibi gerçekleştirilir. Sıcaklık takipleri telemetri sistemi, kargoların tüm hareketleri ise Turkish Cargo IT yazılımı olan, COMIS ile gerçek zamanlı olarak yapılır. Özel kargo operasyonlarında bu iş için tahsis edilmiş bir ekip görev alarak sürecin sorunsuz bir şekilde yürümesini sağlamaktadır. Isı ve zaman hassasiyetli gönderiler, en son hazırlığa alınıp ilk olarak uçağa yüklenerek dış ortamdan etkilenmesi minimum seviyeye çekilir. Turkish Cargo verdiği termal battaniye ve aktif konteyner hizmetleri ile de yüksek hassasiyete haiz sağlık ürünlerinde riski minimize etmeyi amaçlamaktadır. Turkish Cargo bu tip taşımalara verdiği önemin neticesi olarak yakın zamanda, “Termal Dolly” hizmetini de devreye alıp ısı ve zaman hassasiyetli gönderilerde kullanmayı planlamaktadır. Tesis, ekipman ve taşıma süreçlerinde yüksek kalite standartları ile hizmet veren Turkish Cargo, tedarikçi iş ortakları ile yaptığı anlaşmalar sayesinde yüksek standartlarda hizmet almakta ve müşterilerine sağlık ürünü taşımalarında en iyi hizmeti sunmanın gururunu yaşamaktadır. Isı ve zaman hassasiyetli sağlık ürünü taşımalarında özel hazırlanmış standart operasyonel prosedürler (SOP) ve özel anlaşmalar ile de iş ortaklarının, göndericilerin ve üreticilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

IATA’nın, İlaç ve sağlık ürünleri için benimsediği yaklaşım; “Yıllık bir trilyon dolarlık hacme sahip olan sağlık ürünleri pazarında sıcaklık değişimlerinin bu hassas ürünlerin bütünlüğünde ciddi tehlikeler oluşturması, hava yolu ile taşımalarda daha karmaşık ve güvenilir lojistik yöntemlerinin kurulmasını gerektirmiştir. Bunun için; özel ekipmanlar, depolama tesisleri, birbiri ile uyumlu elleçleme prosedürleri ve hepsinden önemlisi, tüm soğuk zincir içerisindeki unsurların birbirleri ile güçlü bir işbirliği halinde olmaları önem arz etmektedir.” Turkish Cargo için de bu tip taşımalar da temel yaklaşım olmuştur. Bu sayede Turkish Cargo, soğuk zincirin ve hava yolu taşıma sektörünün önemli bir unsuru olmaktan ve bunu IATA CEIV Pharma sertifikaları ile belgelemekten mutluluk duymaktadır.

Turkish_Cargo1

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu