Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

Turkish Cargo Bursa’yı Dünyaya Bağlıyor

Yenişehir Havalimanı’nı hava kargo merkezi haline getirmek üzere çalışmalarını sürdüren BTSO Lojistik AŞ ile Turkish Cargo arasında iş birliği anlaşması imzalandı.

Anlaşma kapsamında, ilk etapta Yenişehir Havalimanı’nda gümrüklü kargo kabulüne başlanacak, talebin sürekli ve yüksek olması halinde Yenişehir’den direkt uçuşlar gerçekleştirilecek.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iştiraki Lojistik AŞ ve Türk Hava Yolları’nın (THY) lojistik markası Turkish Cargo arasında yapılan anlaşma ile Bursa’daki şirketler, dış ticaret operasyonlarını uygun maliyetlerle Yenişehir Havalimanı’ndan gerçekleştirebilecek. BTSO Lojistik A.Ş Turkish Cargo’nun Antalya , izmir veya İstanbul’daki antrepolarındaki standartlarda mal kabulü gerçekleştirilecek.

Asıl avantajlı operasyonlar hava ithalat kısmında yaşanacak. İstanbul’a gelen ithalat kargoları son varış noktası olan Bursa Yenişehir Havalimanı geçici depolama alanına karayolu ile teslim edilecek. Hızlı bir şekilde gümrük işlemleri gerçekleştirilecek. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, gerekirse ürünler firmaların kapısından alınacak, gelen kargolar kapılarına kadar BTSO tarafından teslim edilecek dedi.

İthalat kargoları için tse gibi özel ihtisas gümrük uygulamaları da yapılacak.

Geçici depolama alanındaki ardiye ücretleri İstanbul gibi metropollerdeki ardiye ücretleri ile kıyaslanamayacak kadar düşük olacak. İç nakliye için İstanbul’da yaşanan kooperatif durumu Bursa’da yaşanmayacağı gibi BTSO gerektiğinde kapı teslimi yapacaktır.

Anlaşmanın duyurulması için 09 Haziran 2021 Salı günü acenteler, Turkish Cargo ve BTSO yetkilileri Double F restaurantta bir araya gelerek basın açıklamasında bulundu.

Anlamaya ilişkin açıklama yapan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin sanayi başkenti Bursa’nın 26 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu belirtti. Dünyada zorlaşan rekabet koşullarının iş birliklerinin önemini artırdığını aktaran Burkay, “Mevcut rekabet ortamında lojistik, verimliliği artıracak en önemli konuların başında geliyor. Bursa’da ihracatın yüzde 78’i kara yoluyla gerçekleşiyor. Toplum ve tüketim kültürleri hızla değişiyor. Önceden tekstil sektöründe yılda 2-3 koleksiyon hazırlanırken, artık 15 günde bir rafların yenilenmesi bekleniyor. Yine otomotiv firmaları, ‘just in time’ sistemi kullanıyor. Hava kargo, değişen tüketim kültürüne uyum sağlamak için çok önemli. Bu yüzden Yenişehir Havalimanı’nı aktif hale getirmeliyiz. Bursa’nın dünyadaki söz sahibi şehirler arasında kalmasının tek yolu, lojistikte yaşanan problemleri çözmek. BTSO olarak, bu doğrultuda Turkish Cargo işbirliğiyle stratejik bir adım atıyoruz. Bu çalışmayla hem ihracat hem de ithalatta İstanbul’un yoğunluğundan kurtulmuş olacağız. Bu, firmalar için çok büyük bir fırsat.” şeklinde konuştu.

Turkish Cargo Pazarlama Başkanı Fatih Cığal da kentin ekonomik kapasitesi ile Turkish Cargo için de önemli bir hizmet noktası olacağını belirtti. Ürünlerin gönderim sürecini anlatan Cığal, “İlk etapta Yenişehir’den ürünleri gümrüklü olarak alacağız ve 3 saat içinde İstanbul Havalimanı’ndaki merkezimize getireceğiz. Buradan da 127 ülkedeki 329 havalimanına ürünlerin gönderimini sağlayacağız. Talebin yüksek olması, her saat diliminde yaptığımız uçuşlara kolayca bağlantı imkanı sağlayacak.” dedi.

Turkish Cargo Bursa'yı Dünyaya Bağlıyor 3 Mart 2024

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu