Latest Posts

Türk Hava Yolları yılın dördüncü çeyreğini 225 milyon USD Net Kar ile tamamladı

83 / 100

Türk Hava Yolları talepteki güçlü toparlanma ile yılın dördüncü çeyreğini 225 milyon USD Net Kar ile tamamladı.

            Global havacılık sektörü, tarihinin en ağır krizini yaşadığı ve en ağır kayıplarını verdiği bir yıldan uzun bir süreyi geride bıraktı. Türk Hava Yolları, bu zorlu dönemde COVID-19 salgını kaynaklı krizin etkilerine rağmen 2021 yılının dördüncü çeyreğini 619 milyon USD Esas Faaliyet Karı ve 225 milyon USD Net Kar ile tamamladı.

            Ortaklığımızın 2021 yılının dördüncü çeyreğindeki toplam gelirleri, 3,3 Milyar USD ile 2019 yılının aynı dönemindeki toplam gelirleri aştı. Toplam gelirin %39’unu oluşturan kargo gelirleri söz konusu çeyrekte 2019 yılının aynı dönemine göre %172 artış gösterdi.

            Covid-19 salgını kaynaklı krizin talep üzerinde oluşturduğu tüm zorluklara rağmen Ortaklığımız maliyet azaltıcı tedbirler ile toplam gider kalemini 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 2019 yılının aynı dönemine göre %12 düşürerek net kar elde etmeyi başardı. Bunun sonucunda Ortaklığın nakit yaratma potansiyeline işaret eden FAVKÖK (Faiz, vergi, amortisman ve kira öncesi kar – EBITDAR) 2019 yılının aynı dönemine göre %39 artış göstererek 1.242 milyon USD; FAVKÖK marjı da 10,3 puan artarak %37,5 oldu.

türk hava yolları

Yolcu kapasitemizin 2019 yılının aynı döneminin %84’üne ulaştığı 2021 yılının dördüncü çeyreğinde, iç hatlarda %79, dış hatlarda ise %69 doluluk oranı ile toplam 13,7 milyon yolcu taşındı. Türk Hava Yolları, geniş uçuş ağı, kuvvetli tarife yapısı ve üstün hijyen standartları sayesinde küresel bir havayolu olma kimliğini bu zorlu günlerde daha da sağlamlaştırdı. Bu kimliği sayesinde bu süreçte kapatılan hatlar yerine diğer kârlı hatlara kapasite kaydırmaları başarı ile gerçekleşti. Dünyanın en genç ve modern filoları arasında bulunan filomuz Aralık sonu itibarıyla 246’sı dar gövde, 104’ü geniş gövde ve 20’si kargo uçağı olmak üzere toplam 370 uçaktan oluşmaktadır.

 2020 yılı boyunca Avrupa’nın en fazla uçan havayolu olan Türk Hava Yolları, 2021 yılında da Avrupalı network taşıyıcılar arasındaki liderliğini korudu. Salgın sürecinde kargo taşımacılığının katkısı ile kriz dönemini fırsata çevirmiş ve filosundaki geniş gövde yolcu uçaklarını da Turkish Cargo’nun hizmetine açtı. 2021 yılının verilerine göre Ortaklığımız kargo pazarında entegratörler hariç dünyanın en büyük 5. hava kargo taşıyıcısı oldu.

            İştirakleri ile birlikte yaklaşık 60 bin kişiye istihdam sağlayan Ortaklığımız, bugün eşsiz uçuş ağı, modern filosu, üstün kargo performansı ve başarılı kriz yönetimiyle sektörüne yön veren bir marka olarak hava taşımacılığının devleri arasında bayrağımızı gururla dalgalandırmaya devam etmektedir. Salgının sonra ermesi ile havacılığın yeniden yükseliş sürecinde Ortaklığımız sektörümüzün zirvesine olan yürüyüşünü daha da hızlandıracak, ülkemiz ve sektörümüz için katma değer üretmeyi her zamankinden daha büyük bir azimle sürdürecektir. 

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

Latest Posts

POPULER