Latest Posts

Türk Hava Yolları ve Air Serbia ortak uçuş iş birliğini genişletiyor

88 / 100

Türk Hava Yolları ve Air Serbia ortak uçuş iş birliğini genişletiyor

Türk Hava Yolları ve Air Serbia mevcut kod paylaşımı (codeshare) anlaşmalarını uçuş ağlarındaki ilâve destinasyonlarla genişleterek, ticari iş birliklerini artırıyorlar.

Genişletilmiş kod paylaşımı anlaşması, Türk Hava Yolları’nın İstanbul’daki Genel Yönetim Merkezi’nde her iki havayolu şirketinin CEO’ları Bilal Ekşi ve Jiri Marek tarafından imzalandı.

Hâlihazırda Belgrad-İstanbul rotalarında ortak uçuş yapan taşıyıcılardan Air Serbia’nın, AnadoluJet’in iki ülke başkenti Ankara ve Belgrad arasındaki uçuşlarına JU pazarlama kodunu eklemesi ve yine Türk Hava Yolları’nın da Air Serbia’nın Niş-İstanbul ve Kraljevo-İstanbul seferlerine TK pazarlama kodunu eklemesi sonucunda ortak uçuşlar genişletilerek, bu hatlardaki yolcuların Türk Hava Yolları’nın kapsamlı uçuş ağına erişimleri sağlandı.

Her iki havayolunun kod paylaşımı yaptığı uçuşlar;

  • Belgrad’dan: Banja Luka, Tivat, Ankara,
  • İstanbul’dan da: Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Dalaman, Gaziantep, Kayseri, Konya, Trabzon, Gazipaşa, Bodrum, Odessa, Kiev, Amman, Kahire, Tel Aviv, Niş, Kraljevo.

Tarafların tarifelerinin birbirini tamamlayıcı yapısı ve karşılıklı işleyen anlaşma ile her iki şirket yolcularının sorunsuz bağlantı olanaklarından yararlanmaları sağlanıyor.

Ortak uçuşlar, Türkiye’nin en büyük şehri ve bölgenin önemli bir uçuş merkezi olan İstanbul’dan Belgrad ve ötesine giden yolcuların yanı sıra, Sırbistan başkenti Belgrad’dan İstanbul ve ötesine seyahat eden yolcular için hızlı ve uygun bağlantılar sunuyor.

air serbia,codeshare

Genişletilmiş iş birliği ile ilgili görüş bildiren Türk Hava Yolları CEO’su Bilal Ekşi; “Türk Hava Yolları olarak, kapsamı genişleyen kod paylaşımı anlaşması sayesinde Air Serbia ile olan mevcut iş birliğimizi geliştirmekten mutluluk duyuyoruz. Sırbistan, Türkiye ve Balkanlar’daki birçok destinasyonda yeni ortak uçuşların devreye girmesiyle birlikte yolcularımız daha alternatifli bir ulaşım imkanından yararlanmaya başladılar. Önümüzdeki dönemde karşılıklı hakların artırılması suretiyle yolcularımıza daha fazla uçuş alternatifi sunmayı umuyoruz. Anlaşmanın genişlemesine sağladıkları katkıdan ötürü Sayın Marek ve ekibine de bu vesileyle teşekkür etmek isterim. Bu gelişme hiç şüphesiz, ülkelerimizin ikili ilişkilerinde de önemli bir katma değer olacaktır.” dedi.

Air Serbia CEO’su Jiri Marek ise yaptığı değerlendirmede;Türk Hava Yolları ile ticari iş birliğimizin gelişimi, 2020 yılı ortalarında, hava trafiğini tamamen değiştiren Koronavirüs pandemisinden sadece birkaç ay sonra başladı. Süreci uzaktan koordine etmek zorunda kalmamıza rağmen, uçuş noktalarımız arasında son derece başarılı bir iş birliğine, devamında yeni noktaları da ilâve ederek imza atmayı başardık. İki havayolu arasındaki kod paylaşımı iş birliğinin gelişmesine bugün burada bizzat imza atıyor olmaktan onur duyuyorum. İki CEO olarak bir arada oluşumuz, gelecek aylar ve yıllar için, umuyorum ki pandeminin zayıflaması ve hava trafiğinin küresel olarak toparlanması ile daha da muntazam bir iş birliğinin şekillenmesini sağlayacaktır.” dedi.

Dünyanın en fazla ülke ve uluslararası noktasına uçan havayolu şirketi Türk Hava Yolları, 128 ülkede 300’den fazla yolcu ve kargo destinasyonuna sefer düzenlemektedir. 1927 yılındaki kuruluşundan bu yana Güneydoğu Avrupa bölgesinin hava ulaşımında lider konumda olan Air Serbia, 2022 itibariyle Avrupa ve Ortadoğu’da 12 yeni noktada sefer icra edecektir. 

air serbia,codeshare

Türk Hava Yolları Hakkında:

1933 yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 372 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 284 uluslararası, 50 yurtiçi olmak üzere dünyada 128 ülke ve 334 noktaya uçmaktadır. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya Facebook, Twitter, Youtube, Linkedin ve Instagram sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Air Serbia Hakkında:

Air Serbia, Ekim 2013’te Sırbistan Cumhuriyeti’nin ulusal havayolu olarak bu isim altında faaliyete geçti. Sırbistan’daki üç havaalanından (Belgrad, Niš, Kraljevo) uçmakta olup Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Afrika’da yolcu ve kargo trafiğinde 60 noktaya uçmayı planlamaktadır. Havayolu ayrıca, Codeshare iş birlikleri aracılığıyla Asya, Avustralya, Kuzey Amerika ve Afrika gibi uluslararası uzun ve uluslararası hatlar da uçuş imkanı sunmaktadır. Air Serbia’nın filosunda bir adet geniş gövdeli, 10 adet dar gövdeli ve 6 adet turboprop(pervaneli) uçak bulunmaktadır.

Star İttifakı Hakkında:

Star İttifakı (Star Alliance) ağı, küresel erişim, dünya çapında tanınma ve kusursuz hizmet gibi bir müşteri değer önermesine dayanan ilk gerçek küresel havayolu ittifakı olarak 1997 yılında kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana, İttifak (Alliance) yolculuğu boyunca müşteri deneyimini iyileştirmeye odaklanarak, en büyük ve en kapsamlı havayolu ağını sunmaktadır. Üye havayolları; Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Air Portugal, THAI, Turkish Airlines ve United’dır. Genel olarak, Star İttifakı ağı hâlihazırda 197 ülkedeki yaklaşık 1.300 havalimanına 12.000’den fazla günlük uçuş sunmaktadır. Bununla birlikte, Star İttifakı Bağlantı Ortakları (Star Airlines Connecting Partners) olan Juneyao Airlines ve THAI Smile Airways tarafından da bağlantılı uçuşlar sağlanmaktadır.

WhatsApp Image 2022 03 03 at 11.14.13

Latest Posts

POPULER