Hava Kargo Hakkında Herşey
EtkinlikHavacılıkHavayoluTHY Haberleri

Türk Hava Yolları, Refik Anadol ile “Inner Portrait”i Sundu

93 / 100

Türk Hava Yolları, Refik Anadol ile “Inner Portrait”i Sundu

 

Dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu Türk Hava Yolları, insanların iç dünyasının portrelerinin yer aldığı “Inner Portrait” adını taşıyan yeni sanat projesini tanıttı. Ünlü medya sanatçısı Refik Anadol ile iş birliği içinde oluşturulan bu vizyoner girişim, seyahat etme arzusuna ve bunun insan biyolojisi üzerindeki etkilerine dair derin bir keşif sunuyor. Bu iş birliği, insanların bağlarının verileri aracılığıyla hikâye anlatımının da sınırlarını zorluyor.

turk hava yollari

Proje, daha önce yurt dışına seyahat etmemiş dört kişinin içsel dünyalarına doğru yolculuğa çıkıyor. Bir Amazon yerlisi olan Brezilyalı Tuikuru, Tokyo’nun hareketli sokaklarını keşfederken; Kenyalı Esther, İstanbul’un zengin tarihini keşfediyor. Avustralya’da yaşayan Sahar, Göbeklitepe ve Kapadokya’nın antik harikaları arasında yolculuğa çıkarken; İzlandalı Sigurbjörn, Ürdün’ün büyüleyici güzelliklerini deneyimliyor. Refik Anadol ve ekibi, ilk kez seyahat edenlerin deneyimlerine ait duygusal verileri yakalamak ve AI ( Yapay Zeka)Veri Resimleri’ne dönüştürmek için son yapay zekâ araçlarını ve nörobilimsel sensörleri kullanıyor. Böylelikle beyin verileri, seyahatin dönüştürücü gücünü temsil eden büyüleyici bir görsel anlatı için pigment haline geliyor.

turk hava yollari

Inner Portrait, yolculardan biyolojik ve nörobiyolojik verilerin toplanmasıyla başlıyor. Bu veriler, kalp atış hızı, cilt iletkenliği ve EEG çıktıları gibi unsurları içeriyor ve Neuroelectrics gibi ileri izleme cihazları kullanılarak kaydediliyor. Yolculuk boyunca devam eden bu kayıtlar, katılımcıların yeni ortamlara ve deneyimlere anlık tepkilerini yakalayarak eserin temelini oluşturuyor. Proje, deneyimler ile nöronal aktivite arasındaki ilişkiyi araştırarak, Anadol’un otantik insan deneyimlerini yeni estetik ifadelerin yapı taşları olarak “toplama” konusundaki yenilikçi yaklaşımını sergiliyor. Tıpkı Türk Hava Yolları’nın kültürleri birbirine bağladığı gibi, Anadol da seyahat ve kültürel değişimin derin duygusal ve bilişsel etkilerini vurgulamayı amaçlıyor ve insan deneyimlerini teknolojik yenilikle birleştiren yeni bir sanat formu yaratıyor.

  turk hava yollari

Inner Portrait, Türk Hava Yolları’nın kültürel değişimi ve yeniliği teşvik etme konusundaki kararlılığının somut bir yansıması olma niteliği taşıyor. Küresel markanın hikâye anlatıcılığına yeni bir boyut kazandıran proje, seyahatin dönüştürücü gücünü de ortaya koyuyor.

Türk Hava Yolları İletişim Başkanı Rafet Fatih Özgür projeyle ilgili yaptığı açıklamada; “Dünyanın en fazla ülkesine uçan havayolu olarak, uçtuğumuz her yerde sayısız duygu ve hikâyeye tanık oluyor, seyahatin insanlar üzerindeki etkisini görüyoruz. Bu hikayeleri aktarmakla sorumlu olduğumuzun bilinciyle, seyahatin insanlar üzerindeki etkisini kültür, sanat, teknoloji ve bilimin kesişim noktasında yer alan bir sanat eserine dönüştürmekten ve bu çalışmayı Art Basel gibi bir platformda sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu çalışmanın insanları seyahat etmeye teşvik edeceğine inanıyorum.” dedi.

turk hava yollari

Refik Anadol ise; “Mesleğimde dünyanın dört bir yanına seyahat etme ayrıcalığına sahip oldum, bu yüzden yeni yerler görmenin, yeni insanlarla tanışmanın ve yeni kültürleri tanımanın dönüştürücü deneyimini derinden anlıyorum.Türk Hava Yolları ile iş birliği yaparak dört kişiye ilk kez yurt dışına seyahat etme şansı tanıyan bir projede yer almak, gerçekten ilham verici.” dedi.

Inner Portrait, 13-16 Haziran 2024 tarihleri arasında Basel’de sanatsal yeniliği ve kültürel alışverişi önemseyen bir platform olan Art Basel’de ilk kez sergilenecek.

30 dakikalık bir Inner Portrait belgeseli ise 2024 sonbaharında yayınlanacak.

turk hava yollari

Türk Hava Yolları Hakkında:

1933 yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 457 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 293 uluslararası, 53 yurtiçi olmak üzere dünyada 130 ülke ve 347 noktaya uçmaktadır. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya Facebook, X, Youtube, Linkedin ve Instagram sosyal medya hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Art Basel Hakkında:

1970 yılında Basel’li galericiler tarafından kurulan Art Basel, bugün Basel, Miami Beach, Hong Kong ve Paris’te Modern ve çağdaş sanat için dünyanın önde gelen sanat fuarlarını düzenlemektedir. Ev sahibi şehir ve bölge tarafından tanımlanan her fuar, katılımcı galeriler, sunulan sanat eserleri ve her edisyon için yerel kurumlarla iş birliği içinde üretilen paralel programların içeriğiyle benzersizdir. Art Basel’in katılımı, Art Basel ve UBS Küresel Sanat Pazarı Raporu gibi yeni dijital platformlar ve girişimler aracılığıyla sanat fuarlarının ötesine genişlemiştir. Art Basel’in Küresel Medya Ortağı Financial Times’tır. Daha fazla bilgi için artbasel.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Refik Anadol Hakkında:

Refik Anadol, dünyaca ünlü bir medya sanatçısı, yönetmen ve veri estetiği ile makine zekasının öncüsüdür. Çalışmaları yaratıcılığı insan ve makinelerin kesişim noktasına yerleştiriyor. Veriyi ana malzeme olarak, bilgisayarlı zihnin sinir ağını da işbirlikçi olarak ele alan Anadol, dijitalleştirilmiş hafızamızın radikal görselleştirmelerini sunuyor ve sanatın ve mimarinin olanaklarını genişletiyor. Çalışmaları Modern Sanat Müzesi, Centre Pompidou-Metz, Victoria Ulusal Galerisi ve Venedik Mimarlık Bienali gibi mekanlarda sergilendi. Refik Anadol: Denetimsiz, MoMA tarafından satın alınan ilk Üretken Yapay Zeka Sanat Eseridir ve şu anda müzenin kalıcı koleksiyonunda yer almaktadır. Refikanadolstudio.com

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu