Hava Kargo Hakkında Herşey
Güncel HaberlerHavaalanıHavacılıkHavayoluKargoTHYTurizm

Türk Hava Yolları , Bosna’da Büyümek İstiyor

Türk Hava Yolları, Bosnalı hükümeti ile işbirliği içinde ülkenin yeni ulusal taşıyıcısının kurulması ile ilgileniyor ve Mostar’a uçuşlar başlatmak istiyor.
Bosna-Hersek Türk Büyükelçisi Cihad Erginay, Türk Hava Yolları ayrıca Tuzla ve Banja Luka ‘ya hizmet verme planlarını açıkladı. Mostar Havaalanı’nın potansiyeli üzerine  Türk yetkililer geçen yıl görüşmelere başladı. Mostar Türk Başkonsolosu Ayşe Selcan Sinli “Bu havaalanı [Mostar] Türk Hava Yolları uçaklarına hizmet verebilecek durumda . Bu nedenle, işbirliği genişletmek ve nihayet İstanbul’u  Mostar’a bağlamak için hiçbir engel yoktur” dedi. Turkis Cargo’nun  Kasım ayı sonuna kadar devam edecek olan Airbus A330-200 kargo uçakları ile Tuzla – İstanbul arasında tarifeli kargo seferlerine başlandı. Bildiğiniz gibi Bosna’dan düzenli et ithalatı mevcut.
Bosna-Hersek’te Bosnalı pazara Körfez taşıyıcıları da talip ve THY’nin transit pazar payını etkiler. Flydubai Saraybosna uçuşları, Air Arabia uçuşlarını arttırdı  ve Katar havayolları kasım ayında uçuşlara başlayacak. Ayrıca Wizz Air Saraybosna’dan hizmet başlatmak için planları olduğunu açıkladı. Hırvatistan havayolları da  gelecek yıl Saraybosna Havaalanı’nda bir üs açmayı planladığını duyurdu ve Avrupa bağlantıları ile etkinliğini arttırmak istiyor.
Bosna-Hersek Federasyon Hükümeti Başbakanı, Fadıl Novalić , ülkenin bayrak taşıyıcısı olan B & H havayollarının geleceği ile ilgili olarak Türk Hava Yolları ve Etihad Airways ile görüşmeler yapıldığını söyledi.
2008 yılı sonlarında, Türk Hava Yolları, B & H havayollarının % 49 luk payını aldı. Ancak, hükümetler arası ilişkiler sekteye uğrayınca Türk Hava Yolları payından 2012 yılında feragat etmişti. Artan borç yükü sebebiyle havayolunun lisansının alınması ve 11 Haziran 2015 tarihinde tarifeli ve tarifesiz uçuşların askıya alınmasıyla sona gelindi.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu