Latest Posts

Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en büyük hava kargo taşıyıcısı oldu

68 / 100

Türk Hava Yolları, Avrupa’nın en büyük hava kargo taşıyıcısı oldu

Global hava kargo şirketleri sıralamasında Türk Hava Yolları, uluslararası ve yurtiçi taşımaları dahil toplam taşıma performansı açısından ilk kez Avrupa’nın en büyük hava kargo şirketi konumuna geldi.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından her yıl yayınlanan Dünya Hava Taşımacılığı İstatistikleri verilerine göre Türk Hava Yolları, 2021 yılında 9,2 milyar ton kilometrelik taşıma performansı ile Avrupa’da birinci , küresel sıralamada altıncı sırada yer aldı.

Taşıyıcı, trafiği yüzde 32’den fazla artırdı ve bu başarısı ile bir önceki yıla göre iki sıra yükseldi. IATA sıralamada yalnızca tarifeli uçuşları dikkate alıryor ve charter bağlantılarını hesaba katmıyor.

Daha önce Avrupa’nın lider havayolu şirketi Cargolux, trafik performansını yaklaşık yüzde 17 artırarak yaklaşık 8,6 milyar ton kilometreye çıkararak Türk Hava Yolları’nın hemen arkasında dünya sıralamasında 7. sıraya yerleşti.

Önceki yıllarda olduğu gibi, açık ara bir numara Fedex. Taşıma performansını 2020’ye kıyasla yüzde 5’lik iyi bir artışla 20,6 milyar ton kilometreye çıkaran ABD’li entegratör Fedex Express zirvedeki yerini korudu.

En büyük klasik hava kargo şirketi Qatar Airways oldu. Taşıyıcı, toplamda 16,1 milyar ton kilometreyle (2020’ye kıyasla yüzde 17,2 artışla) UPS’in (15.5 milyar ton kilometre; yüzde 8 artış) önünde ikinci sırada yer alıyor.

2020 yılına kıyasla Lufthansa Cargo, sıralamada iki sıra gerileyerek 17. sırada yer alıyor.Taşıyıcı, yüzde 10,2 artışla 5,3 milyar ton kilometre trafik performansı elde etti.

Thy Kargo 1

 

Latest Posts

POPULER