Latest Posts

Türk Hava Yolları Atina’da 75. Yılını Kutluyor

87 / 100

Türk Hava Yolları Atina’da 75. Yılını Kutluyor

Beş ayrı kıtadaki 128 ülke ile en fazla uluslararası noktaya uçuş gerçekleştiren havayolu olan Türk Hava Yolları ilk uluslararası uçuş noktası Atina’da 75. yılını kutluyor. İlk kez 12 Şubat 1947 tarihinde Ankara – İstanbul- Atina rotasını takip ederek uluslararası gökyüzüyle tanışan Türk Hava Yolları için bu uçuş ay yıldızlı bayrağı yurtdışında ilk kez dalgalandırması nedeniyle ayrı bir anlam taşıyor.

TC-ABA kuyruk kodlu DC-3 tipi uçakla gerçekleştirilen ilk yurtdışı uçuş 12 Şubat 1947 günü saat 10.00’da Ankara’dan havalandı ve İstanbul’daki misafirlerini de alarak o dönem ismi Hassani Airport olan Atina Havalimanı’na hareket etti. Toplam 2 saat 40 dakika süren ilk yurtdışı uçuşunda dönemin Devlet Hava Yolları Genel Müdürü Osman Nuri Baykal da yer aldı.

atina, thy

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat Atina uçuşlarının yıldönümü ile ilgili ““Ay yıldızlı bayrağımızı ülkemiz sınırları dışına taşıma onurunu ilk kez bundan tam 75 yıl önce Atina’da yaşadık. 12 Şubat 1947’de yolcularımızı 30 koltuk kapasiteli uçağımız ile iki komşu ülke arasında taşırken bugün milyonlarca misafirimizi kıtaları aşarak sevdiklerine kavuşturuyoruz. Dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olarak misafirlerimizi gökyüzünde Türk misafirperverliği ile ağırlamaya, bayrağımızı gururla dalgalandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

atina, thy

Uçuşlarda Özel Anons Gerçekleştirildi

Atina uçuşlarının 75. yıl dönümü küresel taşıyıcının 12 Şubat tarihli İstanbul- Atina uçuşlarında özel bir anons ile kutlandı. Kabin ekibinin gerçekleştirdiği anonsta; “Dünyada en çok ülkeye uçan havayolu olarak bugün ilk yurtdışı uçuş noktamız olan Atina uçuşlarımızın 75. yılını kutluyoruz. Aradan geçen zamanda havacılıkta çok şey değişse de Türk Hava Yolları ailesinin sizinle gökyüzünde buluşmaktan duyduğu heyecan ve mutluluk hep ilk günkü gibi kaldı. Birlikte nice yıllar dünyayı keşfetmeye devam edelim…” denildi. Yolcular ise özel anonsa alkışlarla katıldı.

atina, thy

Yetmiş beş yıl önce 33 uçaktan oluşan filosuyla ilk yurtdışı uçuşunu gerçekleştiren Türk Hava Yolları bugün 371 uçaktan oluşan dünyanın en genç filolarından biriyle Atina’ya 4, Selanik’e ise 2 frekans haftalık uçuş gerçekleştiriyor ve bu şehirleri dünyanın diğer 127 ülkesine bağlıyor.

Selanik Uçuşlarında TK 1881 Detayı

Türk Hava Yolları’nın Yunanistan’daki ikinci uçuş noktası olan ve 2001 yılında ilk kez uçmaya başladığı Selanik seferlerinde ise uçuşlar Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk Hava Yolları’nın kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yılına ithafen TK 1881 uçuş koduyla gerçekleştiriliyor.

atina, thy

Türk Hava Yolları Hakkında:

1933 yılında 5 uçaktan oluşan mütevazı bir filo ile kurulan Star İttifakı üyesi Türk Hava Yolları, bugün 371 (yolcu ve kargo) uçaklık filosu ile 50 yurtiçi, 284 uluslararası olmak üzere dünyanın 128 ülkesindeki 334 noktaya uçan havayolu şirketidir. Türk Hava Yolları ile ilgili daha geniş bilgiye www.turkishairlines.com web adresinden veya Facebook, Twitter, YouTube, Linkedİn ve Instagram hesapları üzerinden ulaşılabilir.

Star İttifakı Hakkında:

Türk Hava Yolları, ilk küresel havayolu ittifakı olarak 1997 yılında kurulan ve uluslararası ölçekte seyahat edenler için dünya genelinde ulaşım, tanınırlık ve benzersiz hizmet sunan Star İttifakı (Star Alliance)’na üye havayolu şirketidir. Air Transport World tarafından “Market Leadership Award” ve Business Traveller Magazine ile Skytrax tarafından “Best Airline Alliance“ ödülleri gibi çok sayıda ödüle lâyık görülen Star İttifakı’na üye havayolu şirketleri; Adria Airways, Aegean Airlines, Air Canada, Air China, Air India, Air New Zealand, ANA, Asiana Airlines, Austrian, Avianca, Brussels Airlines, Copa Airlines, Croatia Airlines, EGYPTAIR, Ethiopian Airlines, EVA Air, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Shenzhen Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SWISS, TAP Air Portugal, THAI, Türk Hava Yolları ve United’dır. Star İttifakı hâlihazırda, 195 ülkedeki 1.250’den fazla havalimanına günlük 19.000’in üzerinde uçuş sağlamaktadır. Bununla birlikte, Star Alliance Bağlantı Ortağı (Connecting Partner) olan Juneyao Airlines tarafından da, yine bu kapsamda bağlantılı uçuşlar sunulmaktadır.

Latest Posts

POPULER