Latest Posts

Türk Hava Yolları 27 Avrupa Güzergahına Geniş Gövde ile Uçuyor

90 / 100

Türk Hava Yolları 27 Avrupa Güzergahına Geniş Gövde ile Uçuyor

Türk Hava Yolları, Avrupa genelindeki güzergahlarda İstanbul Havalimanı merkezinden geniş gövdeli uçuşlar yapmasıyla ünlü. Ocak ayında 27 destinasyonla yeni yılda da hayal kırıklığına uğratmıyor. Beş geniş gövde tipi ve varyasyonu kullanılan uçuşlarda Amsterdam, diğer tüm havalimanlarından daha fazla geniş gövde hizmetine sahip.

türk hava yolları

Avrupa’ya günde 32’ye kadar geniş gövdeli uçuş


Türk Hava Yolları’nın OAG’a sunduğu tarifelere göre, Ocak ayında İstanbul Havalimanı’ndan Avrupa’daki noktalara yaklaşık 4.300 sefer gerçekleşti. Buna iç hat uçuşları ve bazen eklenen Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan gibi Kafkas ülkelerine yapılan uçuşlar dahil değil.

Geniş gövdelerde bu 4300’den yaklaşık 736’sı veya her beş giden uçuşta yaklaşık bir tanesi bulunur. Kulağa çok fazla gelmeyebilir, ancak Avrupa’ya her gün 32’ye kadar çift koridorlu uçuş hizmet veriyor. Bunun da ötesinde, A330-300, Türk Hava Yolları‘nın Avrupa’da A321ceo/neo’nun ardından en çok kullanılan ikinci uçağı. Geniş gövdelerin dağılımı aşağıdaki gibidir.

A330-300: Türk Hava Yolları’nın Ocak ayında Avrupa’ya yaptığı tüm uçuşların %11,8’i
A330-200: %2,0
B787-9: %2.0
B777-300ER: %1.0
A350-900: %0,3

türk hava yolları

Amsterdam en çok geniş gövdeye sahip şehir

İstanbul-Amsterdam arasındaki 1.359 millik (2.188km) bağlantı, Türk Hava Yolları’nın diğer tüm destinasyonlardan daha fazla çift koridorlu uçuşuna sahip. Gatwick dahil edildiğinde Londra Heathrow’u ve hatta Londra’yı şehir düzeyinde geride bırakıyor.

Amsterdam
Londra Heathrow
Paris CDG’si
Kiev Borispil
Madrid
Moskova Vnukovo
Düsseldorf
Berlin
Frankfurt
Dublin
Amsterdam’ın Ocak ayında %82’si geniş gövdeli olmak üzere günde dört ila beş uçuşu vardı. Çoğu gün A321 ile gerçekleşti.

Ocak ayında hiçbir Avrupa destinasyonunda yalnızca geniş gövde hizmeti yoktu. Hepsi, değişen oranlarda dar gövdeler de gördü. On uçuşta dokuzu ile Madrid, diğer tüm rotalardan daha yüksek bir çift koridor payına sahip ve onu Amsterdam (%82), Dublin (%72), Heathrow (%70) ve Kyiv Boryspil (%66) takip etmekte.

türk hava yolları

Buna karşılık Hamburg, Hannover, London Gatwick, Rome Fiumicino, Stuttgart ve Viyana, geniş gövdeyi %5’ten daha az gördü. Ayda sadece bir veya iki uçuşları oldu. Örneğin, Hamburg’un 76 aylık kalkışından sadece ikisi, 5 ve 7 Ocak’ta geniş gövdeli uçuştan oluşuyordu.

Bu arada, Hannover, Stuttgart ve Viyana, 2 Ocak (Stuttgart) ve 9 Ocak’ta (Viyana ve Hannover) sadece bir kez çift koridor gördü. İki Alman havalimanı onları her yıl düzensiz olarak görse de, Viyana’ya daha sık kullanılıyor.

İçerik:simpleflying.com

Latest Posts

POPULER