83 / 100

TÜRK HAVA KARGO PAZARI

Türk hava kargo pazarı pandemi sürecinde bir çok sıkıntıya rağmen olumlu bir şekilde genişlemeye devam ediyor.

Yıl sonu yaklaşırken ithalat rakamlarında düşüş ve ihracat rakamlarında artış gözlemleniyor. Özellikle bazı destinasyonlarında uçaklarda yer bulmak mümkün değil.

Çin Hava Kargo İTHALAT

Türk Hava kargo ithalat olarak ele aldığımızda Uzak Doğu çıkışlı kargolara yer bulmak zor olduğu gibi navlun rakamları da artış trendinde. Sadece Turkish Cargo ve Sichuan Havayolları Çin’den direk servise sahip. Turkish Cargo, Şangay (PVG), Guangzhou (CAN), Pekin (PEK), Hong Kong (HKG), Shenzhen ( SZX ) hatlarında direk uçuş gerçekleştirirken Sichuan Havayolları Çin’de Chendu ( CTU ) havalimanına direk uçarak diğer noktalara aktarmalı servis veriyor. Hal böyle olunca Çin’den direk uçuşlar hem pahalı hem de kapasite sorunu sebebiyle gecikmeler yaşanabiliyor.

Alternatif servisler fiyat performans oran doğrultusunda hava kargo pazarında önemli bir rol alıyor. Silkway kargo , Qatar Cargo, Singapore Cargo, Kuwait Cargo ve Mahan kargo en çok kullanılan servisler.

Çin HAVA KARGO İHRACAT

Hava kargo ihracat olarak ele aldığımızda Uzak Doğu varışlı kargolara zazen yer bulmak güçleşmişti. Özellikle geçtiğimiz haftalarda Çin havalimanlarındaki covid-19 vakalarının artışı sonucundaki doğan kısıtlamlarla yer bulamama ve ciddi fiyat artışları yaşandı.

Çin’e ihracatta direk uçuş hararicince aktarmalı servis olarak Silkway Kargo dikkat çekiyor.

AVRUPA HAVA KARGO

Avrupa Türk hava kargo ithalatı zayıf olduğu için ihracat konusuna geçeceğiz.

Avrupa Hava kargo ihracat olarak ele aldığımızda Avrupa bölgesinde kapasiteler müsait ve fiyatlar dengeli devam etmektedir. Kolili yükler için uygun fiyat ve kapasite sunulabilmektedir. Almanya ve Birleşik Krallık destinasyonlarına fiyat artışları gözlemlenmektedir.

Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS) ve Frankfurt Uluslararası Havalimanı’nda (FRA) yaşanan kargo birikme yoğunluğu nedeniyle, kargoların teslimatlarında normal sürelere göre gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu gecikmelerden dolayı ardiye artışı olacaktır.

Minivanlarla yapılan taşımalar hava kargoya alternatif olabilnektedir.

AMERİKA HAVA KARGO

Kuzey Amerika hava kargo ithalatı bölgesinde sınırlı sayıda havayolu operasyon yaptığı için alternatif havayolları ile de servis bulunmaktadır.

Kuzey Amerika hava kargo ihracatı bölgesinde sınırlı sayıda havayolu operasyon yaptığı için yoğun talebi karşılayacak kapasite bulunmamaktadır. Bu nedenle fiyatlar günlük olarak değişiklik göstermektedir. Şikago Havalimanı (ORD), New York John F. Kenedy (JFK) ve Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nda (LAX) yaşanan kargo birikme yoğunluğu devam etmekte olup, kargoların teslimatlarında normal sürelere göre gecikmeler yaşanabilmektedir.

Güney Amerika Türk hava kargo ithalatı bölgesinde sınırlı sayıda havayolu operasyon yaptığı için alternatif havayolları ile de servis bulunmaktadır.

Güney Amerika Kıta’sında Meksika (MEX), Bogota (BOG), Sao Paulo (GRU), Buenos Aires (EZE) destinasyonlarında büyük kapasite daralması yaşanmaktadır. Fiyatlar yukarı yönde artış göstermektedir. Bütün Latin Amerika destinasyonlarına Miami üzerinden alternatif serviler ve piyasaya göre uygun fiyatlı servis ve kapasite sunulmaktadır.

ORTA DOĞU HAVA KARGO

Orta Doğu hava kargo ithalatı bulunan destinasyonlarda genel olarak herhangi bir yoğunluk gözlenmemektedir. Dubai’de gerçekleşen EXPO 2020 sebebiyle terminallerde yoğunluk olabilmektedir.

Orta Doğu hava kargo ihracatı bulunan destinasyonlarda genel olarak herhangi bir yoğunluk gözlenmemektedir. Kapasiteler müsait ve fiyatlar dengeli devam etmektedir. Dubai’de gerçekleşen EXPO 2020 sebebi ile terminallerde yoğunluk yaşanabilmektedir.

AFRİKA HAVA KARGO

Afrika hava kargo ithalatı zayıf olduğu için ihracat konusuna geçeceğiz.

Afrika hava kargo ihracatı Sudan’da devam eden siyasi olaylar sebebiyle Khartoum (Hartum / KRT) havalimanında kargo kabulü yapılamıyor. Lagos (LOS), Addis Ababa (ADD), Johannesburg (JNB) ve Alger (ALG) destinasyonlarında bir yoğunluk mevcut. Kapasite yoğunluğundan dolayı fiyat artışı bekleniyor.

ASYA HAVA KARGO

Asya hava kargo ithalatı zayıf olduğu için ihracat konusuna geçeceğiz.

Asya hava kargo ihracatı, Asya bölgesinde Hanoi (HAN) ve Ho Chi Minh (SGN) destinasyonlarında Covid – 19 sebebiyle kısıtlı kapasite ve yoğunluk yaşanmaktadır. Yılın son çeyreği itibari ile yüksek sezona girilmiş olup kapasite ve navlun rakamları güncellenmiş ilgili bölgede direkt ve aktarmalı alternatiflerle yüklemeleriniz için alternatif çözümler bulabilirsiniz. MAA (Chennai) destinasyonunda hava şartları sebebiyle bazı uçuşlarda iptaller ve bunun sonucunda operasyonel gecikmelerin olması beklenmektedir.

HAVA KARGO FİRMALARI

Türk Hava Yolları Turkish Cargo: Istanbul Yeni Havalimanı, Istanbul Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen, Ankara Esenboğa, Izmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Havalimanı ve Adana Şakirpaşa
Havalimanı çıkışlarına yolcu uçağı ve kargo uçağı olarak devam etmektedir. Ayrıca Samsun ve Konya’dan da talep olması durumunda İstanbul aktarmalı yurtdışı çıkışları yapılabilmektedir.

Pegasus Hava Yolları Pegasus Kargo: Istanbul Yeni Havalimanı, Sabiha Gökçen, Adana Şakirpaşa, İzmir Adnan Menderes, Anltalya Uluslararası Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı çıkışlı olacak şekilde yolcu seferlerine devam etmektedir.

Lufthansa Kargo: Yolcu seferleri günlük olarak Istanbul Yeni Havalimanı, Ankara EsenboğaHavalimanı, Izmir Adnan Menderes Havalimanı ve Antalya Havalimanı çıkışlı devam etmektedir. Lufthansa kargo Sunexpress bağlantılı kargo taşımaları da yapmaktadır.

Qatar Hava Yolları Katar Kargo: Günlük yolcu ucakları ve haftada iki kargo ucağı olarak Doha uçuşları devam etmektedir.Çıkışlar Istanbul Yeni Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Izmir Adnan Menderes Havalimani, Antalya Havalimanı ve Adana Şakirpaşa Havalimanı’dır.

Emirates Hava Yolları Emirates Kargo: Dubai (DXB) varışlı günlük uçuşlarına devam etmektedir. Günde 2 adet Boeing 777 ve 1 adet A380 tipi uçaklarla hizmet vermektedir.


MNG Havayolları MNG Kargo: Günlük olarak İstanbul Yeni Havalının’dan kargo uçuşlarına devam etmektedir. MNG Hava Yolları charter hizmeti de vermektedir. Ayrıca MNG’nin satışını yapan Airmark GSA şirketinin hizmet verdiği hava kargo taşıyıcıları ile interline hizmeti de vermektedir. Ayrıca MNG Amerika kıtasına alternatif servisler vermektedir.

MNG Kargo, Airbus A300, Airbus A330 uçak tiplerine sahiptir. Uçaklarının kapasiteleri, 40 – 43 ton – 61 – 65 ton şeklindedir.


EGYPT AIR Mısır Kargo: Istanbul Yeni Havalimanı çıkış Kahire (CAI) varışlı operasyonlarına 3 ve 6. Günlerde kargo uçaklarıyla devam etmektedir. Aynı zaman her gün dar gövde yolcu uçakları ile tarifeli seferler yapmaktadırlar.


OMAN AIR Umman Kargo: Geniş gövde seferleriyle Istanbul Yeni Havalimanı çıkışlarına başlayacaktır. Çıkış günleri Çarşamba ve Pazar olarak planlanmaktadır.

Air France Fransız Havayolları Air France Kargo : Istanbul Yeni Havalimanı çıkışları 1, 2, 4 ve 5. Günlerde kargo uçaklarıyla devam
etmektedir.

Air Canada Kanada Kargo: Istanbul Yeni Havalimanı çıkış Toronto (YYZ) varışlı operasyonlarına 1. Ve 5. Gün kargo uçaklarıyla devam etmektedir.


Silkway Kargo: Istanbul Yeni Havalimanı çıkışlarına 3 ve 7. Günlerde kargo uçaklarıyla devam etmektedir.

Etihad Hava Yolları Etihad Kargo: Abu Dhabi (AUH) varışlı günlük uçuşlarına devam etmektedir.

Singapore Hava Yolları Singapor Kargo: Istanbul Yeni Havalimanı çıkışlı olarak 4 ve 5. Günlerde uçuşlarına devam
etmektedir.

Royal Jordan Hava Yolları Ürdün Kargo; Istanbul Yeni Havalimanı çıkışlı olarak hergün uçuşlarına uçuşlarına devam etmektedir. Cumartesi günleri kargo uçuşları olabilmektedir.

türk hava kargo
türk hava kargo

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here