Latest Posts

TÜM SANIKLAR TAHLİYE EDİLDİ

Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’un, ev hapsinde tutulduğu Japonya’dan Lübnan’a kaçmasına ilişkin 4 pilot, bir şirket yöneticisi ve 2 hostesin bulunduğu 5’i tutuklu 7 sanığın yargılandığı davada, tüm tutuklu sanıklar hakkında tahliye kararı verildi.

Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn’un, özel bir kargo firmasına ait uçakla ev hapsinde tutulduğu Japonya’nın Osaka şehrinden İstanbul’a, buradan da Lübnan’ın başkenti Beyrut’a kaçmasına ilişkin, aralarında hostes ve pilotlar ile şirket yöneticisinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması görüldü.

Bakırköy 17. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Okan Kösemen, Bahri Kutlu Sömek, Noyan Pasin, Özgü Bilge Bayram, Serhat Kahvecioğlu ve tutuksuz sanıklar Nesrin Altunalan, Serpil Kurnaz Kuyumcu ile avukatları katıldı.

PİLOTLAR SAVUNMA YAPTI

Osaka’dan İstanbul’a gelen uçağın pilotu tutuklu sanık Noyan Pasin savunmasında, “Uygulamada manifestoyu yer hizmetleri düzenler. Bizim ve uçak personellerinin yolcuları manifestodaki kişiler olup olmadığını kontrol etme yetkimiz yoktur. İki küçük minibüsle bagajlar geldi. İkisi sığmadı, büyük olanı bagaja girdi. Küçüğü sığmadı, kabin bölümüne koydular. Sıradışı bir şey olmadı. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

GELEN UÇAKTA ESKİ CEO’NUN OLDUĞUNU BİLMEDİĞİNİ SÖYLEDİ

Nicholas Mezsaroz isimli kişiyle daha önceden tanıştığını ve uçakta Carlos Ghosn’un olduğunu bilmediğini söyleyen şirket yöneticisi sanık Okan Kösemen, “Benim şirketteki pozisyonum gereği uçağın uçuşu ve her şeyi takip ederim. Taşınan iki Amerikalı yolcuyu taşımam için Nicholas ile anlaştım” dedi.

“EŞİMİN NEREDE ÇALIŞTIĞINI SÖYLEDİ”

Sanık Kösemen, “Osaka’dan Türkiye uçak kalktıktan sonra Nicolas beni Whatsapp benzeri bir programdan aradı ve uçağın internet sisteminin çalışıp çalışmadığını sordu. İnternet geldikten sonra Nicholas beni yine aradı. ‘Amerikan vatandaşı olanların yanında Nissan CEO’su var Türkiye’ye getiriyoruz. Beyrut’a götüreceksiniz sıkıntısı yok. Yanında Amerikalı olacak. Legal pasaportu var’ dedi. Ben şaşırdım. Manifestoda iki yolcu vardı, üç yolcularmış. Nasıl olur dedim. ‘Ben böyle bir şeye ortak olmak istemiyorum’ dedim. Yanındaki kişiyle konuşmaya başladı. Eşimin nerede çalıştığını söyledi. Çocuğumun anaokulunun adını söyledi. Ben telaşlandım. ‘Tamam’ dedim, ‘seni arayacağım’. Düşünmeye çalıştım. Alana giderken eşimi, çocuğumu yanıma aldım” ifadelerini kullandı.

“SEN CARLOS’LA GİDECEKSİN DEDİLER”

Kösemen şöyle devam etti: “Uçak indikten sonra karşıladım. İki Amerikalı yolcuyla kabinin olduğu bölümde kutunun olduğu yerde konuştuk. Carlos’un arkada olduğunu söylediler. ‘Kim Beyrut’a gelecek’ dedim. Sen Carlos’la gideceksin dediler. Mecbur adamı uçağa koyduk bir şekilde teknisyenleri uçaktan uzaklaştırmaya çalıştım. Boşlukta Carlos’u alıp arabaya bindirip uçağa götürdüm. Uçak Beyrut’a inince 2 görevli geldi. Carlos yanına çağırınca gittim. Bu sırada Nicholas’ın uçağını gördüm. Kendisi bana ‘gidebilirsin’ anlamında işaret yaptı. Uçakla Nicholas ile görüştük. Kendisi bana bu olayın kimse tarafından bilinmeyeceğini söyledi. Para alışverişi olmadı. Aksine daha büyük kayıplarım oldu.”

“SADECE UÇUŞU GERÇEKLEŞTİRMEKLE YÜKÜMLÜYÜZ”

Osaka’dan İstanbul’a gelen uçağın pilotu sanık Bahri Kutlu Sömek, “Biz sadece uçuşu gerçekleştirmekle yükümlüyüz. Dubai’den yolcu alımı sırasında önce Dubai yer hizmetleri kutuları getirdi. Ufak kutu kabine, büyük kutu bagaja kondu. Osaka’ya uçuş sırasında yolcularla hiç görüşmedim. Osaka’da ise bütün yolcu taşıma ve bagaj taşıma işlemlerini yer hizmetleri gerçekleştirdi. İstanbul’a inince Okan bey uçağa geldi” diyerek üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

“BAGAJLARI BİZ KONTROL ETMEYİZ”

İstanbul’dan Beyrut’a giden uçağın pilotu tutuklu sanık Özgü Bilge Bayram, “Okan Kösemen ile uçuş bilgisi hakkında görüşmemiz oldu. Uçağa binen kişileri ve uçağa alınan bagajları biz kontrol etmeyiz bunu yer hizmetleri gerçekleştirir” diye konuştu.

Tutuklu sanık Serhat Kahvecioğlu da, uçuş boyunca kokpitte olduğunu, sadece uçuşu gerçekleştirdiğini belirtti.

HOSTESLER DE SAVUNMA YAPTI

Tutuksuz sanık Nesrin Altunalan, “Ne bir menfaatim oldu ne yardımım oldu. Suçlamaları kabul etmiyorum. Kesinlikle yasadışı ülkeye giriş çıkış yapan Carlos Ghosn’u uçurduğumuzu bilmiyordum” dedi. Tutuksuz sanıklardan Serpil Kurnaz Kuyumcu ise, kabine girmediğini, uçuş boyunca uçağın ön tarafında bulunduğunu söyledi.

Müşteki Can Şaşmaz da, olayları haberlerden ve sosyal medyadan duyduğunu söyleyerek, “Haberlerin çıkmasından sonra Okan Bey’in ifadelerini aldık. Suç unsuru olduğu için şikayette bulunduk” dedi.

TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Mahkeme, tutuklu tüm sanıklar hakkında tahliye kararı vererek duruşmayı erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 31 Aralık 2019’da Yörük Işık kullanıcı adlı kişinin Twitter hesabından, Carlos Ghosn’un, özel bir kargo firmasına ait uçakla, Japonya’nın Osaka şehrinden Atatürk Havalimanı’na geldiği, aynı firmaya ait başka bir uçakla da ülkesi Lübnan’a kaçırıldığı iddiasıyla ilgili paylaşımı üzerine soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

İddianamede, özel kargo firmasının genel müdürü Can Şaşmaz “müşteki”, şirketin ticaret müdürü Okan Kösemen, özel bir hava yolu şirketinde görevli pilotlar Noyan Pasin, Özgü Bilge Bayram, Bahri Kutlu Sömek ve Serhat Kahvecioğlu ile hostesler Nesrin Altunalan ve Serpil Kurnaz Kuyumcu “sanık” olarak yer aldı.

İddianamede, tutuklu sanıklar Okan Kösemen, Bahri Kutlu Sömek, Noyan Pasin, Özgü Bilge Bayram ve Serhat Kahvecioğlu’nun “iştirak halinde göçmen kaçakçılığı” suçundan 3’er yıldan 8’er yıla, tutuksuz sanıklar Nesrin Altunalan ve Serpil Kurnaz Kuyumcu’nun ise “suçu bildirmeme” suçundan 1’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

nissan ceo1

Latest Posts

POPULER