Latest Posts

THY’nin BELLİ OLAN DIŞ HAT UÇUŞLARI

Türk Hava Yolları, Kovid-19 yüzünden durdurduğu dış hat uçuşlarına kademeli olarak başlıyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, normalleşme adımları çerçevesinde haziranda kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını, bu kapsamda uçuşların karşılıklı açılması için 15 ülke ile ön mutabakat yapıldığını belirtti.

Seferlere başlanması için mutabakat sağlanan ülkeler arasında Rusya bulunmuyor. Rus tarafı, tüm yurtdışı uçuşlarını durdurduğu, sınırları kapattığı ve “yakın zamanda açmayı düşünmediğini” ilan ettiği için, THY Moskova’dan gelecek ilk olumlu sinyaller seferlere başlamak için hazır bekliyor. Bu dönemde sadece Türk vatandaşlarının Rusya’dan tahliyesi amaçlı özel seferler düzenleniyor. Bu seferlerin devamı, 10 Haziran’da iki uçakla yapılacak.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu,  ilk aşamada dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili mutabakat sağlanan ülkeleri şöyle açıkladı:KKTCAvusturyaLitvanyaSırbistanKazakistanArnavutlukBeyaz Rusya (Belarus)Birleşik Arap Emirlikleri Moldova Özbekistan Ukrayna Fas Ürdün Sudan İtalya Karaismailoğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Mayıs tarihinde alınan karar çerçevesinde salgın kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının, havalimanlarında yapılan muayeneleri sonrasında kendi evlerinde yapılacağını belirtti.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, haziran ayında kademeli olarak başlatılacak dış hat uçuşları şu şekilde:

10 Haziran: KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan

15 Haziran: Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çekya, Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan

20 Haziran: Hollanda, Kazakistan

22 Haziran: Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya

25 Haziran: Belçika

thy uçuş 1

Latest Posts

POPULER