Hava Kargo Hakkında Herşey
Havacılık

THY’den görme engelli yolcular için benzersiz bir uygulama

 

Geliştirdiği yeni uygulamalar ile yolcularının seyahat deneyimlerini kolaylaştıran Türk Hava Yolları, Braille alfabesiyle hazırlanmış kabartmalı biniş kartlarını görme engelli yolcularına sunmaya başladı.

 

Yolcularının tüm ihtiyaçlarını ve beklentilerini hassasiyetle takip ederek ürün ve hizmetlerine yenilikler katan Türk Hava Yolları, bu kez de görme engelli yolcularının hayatını kolaylaştıracak bir seyahat süreci tasarladı. Küresel taşıyıcı, İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar gidiş terminalinde bulunan Özel Hizmet Check-in kontuarında, görme engelli yolcularının Braille alfabesi ile hazırlanmış özel bir biniş kartı alabilecekleri yeni hizmetini hayata geçirdi.

Uygulamanın araştırma ve geliştirme sürecinde görme engelli çalışanlarını da projeye dahil eden bayrak taşıyıcı, engelli yolcularının tüm ihtiyaçlarını doğru iç görü ile tespit ederek kabartmalı kart tasarımını oluşturdu. Özel biniş kartlarında, seyahat sürecinde en çok ihtiyaç duyulan; rezervasyon kodu, uçuş numarası, uçuş tarihi ve saati, kalkış ve varış noktaları, uçuş kapı numarası ve koltuk numarası gibi bilgiler Braille alfabesi ile kabartmalı olarak biniş kartına aktarıldı. Atatürk Havalimanı’nın pilot bölge seçildiği uygulamanın yakın zamanda diğer havalimanlarında da görme engelli yolcuların hizmetine sunulması planlanıyor.

 

 

Türk Hava Yolları’nın  engelli yolcuları için hayata geçirdiği ‘engelsiz seyahat deneyimi’ uygulamaları bununla da sınırlı değil.  Bayrak taşıyıcı havayolu daha önce de görme engelli yolcuları için sesli betimlemeli film seçeneklerini ve engelsiz emniyet bilgilendirmelerini uçak içi eğlence sistemlerine dâhil etmişti. Bunlara ek olarak, Türk Hava Yolları ile seyahat eden işitme engelli yolcuların seyahatlerini kolaylaştırmak için, 100’ü aşkın kabin memuru ve yer personeli işaret dili eğitimi alarak işitme engelli yolcuların seyahatlerinde görev almaya başlamıştı.

Otomatik alternatif metin yok.Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişiGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazıGörüntünün olası içeriği: 1 kişi

Görme Engelliler
Türk Hava Yolları, Braille alfabesiyle hazırlanmış kabartmalı biniş kartlarını görme engelli yolcularına sunmaya başladı.

Mehmet Kali

Hello everyone. My name is Mehmet Kali. In the industry, I am known as "Kali". I graduated from the first civil aviation training school in Turkey, which was known as the Civil Aviation School at the time and is now Eskişehir Technical University, in 1991. As I graduated from the Business Administration department, it was a bit challenging for me to integrate into the industry. I have worked for companies such as SultanAir, DHMI, Havaş, and Swissair, and currently, I provide services and consultancy in air cargo transportation. I have experience in dispatching, air traffic control, passenger services, and aircraft coordination. During my time at Swissair, I had the opportunity to experience aviation training in many countries. Since 2012, I have been focusing on air cargo transportation. For three years, I taught courses on air cargo at Nişantaşı University. I still hold valid IATA certifications related to both passenger and cargo operations. For over ten years, I have been managing aeroportist.com, a news website related to aviation, which initially started as a hobby. I enjoy building aviation networks and sharing knowledge. If there is anything I can contribute to, I am here. Best regards "kali"

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu