Latest Posts

THY Pilot Fazlasını TSK’ya Yönlendirecek

Türk Hava Yolları, ”havacılık endüstrisinin pandemi öncesi operasyon seviyelerine dönmesini beklediği 2020 yılı sonuna kadar herhangi bir işten çıkarmaya karşı koyacağını ve nitelikli işçilerini koruyacaklarını” açıkladı.

Korona virüsü pandemisinin ortasında; havayolları, filo boyutlarını azaltmak ve yaşlanan uçakları ekonomik verimliliği artırmak için daha verimli ve yeni uçaklarla değiştirmek için incelemeler yapıyorlar. Southwest Airlines ve United Airlines gibi bazı şirketler, gelirlerini arttırmak için bazı uçaklarını satıyor ve geri kiralıyor. Türk Hava Yolları, sermayeyi artırmak için etkili bir yöntem olduğunu belirlediği için ‘satış ve geri kiralama sözleşmeleri’ yapmayı da düşünmektedir.

Krizle mücadele amacıyla, THY uçak siparişlerini de azaltıyor. THY 77 adet Airbus A321neo, 25 adet Airbus A350-900 XWB, 55 adet Boeing 737 MAX ve 14 adet te Boeing 787 Dreamliner için siparişleri şimdilik askıya almayı düşünüyor;

Uçak siparişlerini yeniden değerlendirmesi, maliyetleri yönetmek için uyguladığı önlemlerden sadece biri olarak görülüyor.

THY ayrıca, kısa ve orta vadede sermaye harcamalarını en aza indirgemek ve nakit tasarrufu sağlamak için yedek motorlarını satma ve geri kiralama planları hazırlıyor. Ayrıca; dünyanın dört bir yanından gelen birçok devlet, havayollarının yakın tarihin en büyük havacılık kriziyle savaşmasına yardımcı olmak için kurtarma hizmetleri duyurduğu bir zamanda, THY’nin, henüz bir hükümet kurtarma paketi almamış olması da dikkat çekicidir.

THY yönetim kurulu başkanı İlker Aycı; konuyla alakalı olarak, “2020 ve 2021 yıllarını kârlılık değil, yıllarca sürecek bir istihdam koruması olarak görüyorum. İstihdamı 2021 yılı sonuna kadar korumayı hedefliyoruz. İşimiz, işten çıkarmalara karşı olabildiğince direnmek. Havacılık endüstrisi, vasıflı profesyonel sıkıntısıyla karşı karşıyadır ve kalifiye iş gücümüzü de mümkün olduğunca bünyemizde tutmak bu dönemde birinci önceliğimizdir” dedi.

Ayrıca; Türk Hava Yolları için çalışan bazı pilotların; hava yolculuğuna talebin talebinin korona virüsü öncesi seviyelere dönene kadar, geçici olarak Türk Hava Kuvvetleri’nde görevlendirilmesi düşünülmekte denmekte

CEO İlker Aycı; “Savaş uçağı pilotu veya eğitmen pilotu olarak görev yapabilir ve yeni pilotlar yetiştirebilirler. Bu bağlamda, onlar için bir fırsat olduğuna inanıyorum ”dedi.

Havayolu aynı zamanda, finansal performansı iyileştirmek ve kriz koşullarına yanıt vermek için uçuş ağında bir azaltıma gitmeyi düşünüyor. THY Uçuşları azaltacak veya korona virüs pandemisinden en fazla etkilenen ve karlı olmayan rotalardan çekilecektir.

Türk Hava Yolları; 5.432 pilot ve 12.052 kabin ekibi istihdam ediyor.Bunun yanı sıra, tüm iş birimleri ve iştiraklerinde 46.482 personele sahip ve bu da onu Avrupa havayolları arasında en büyük işverenlerden biri haline getiriyor. Avrupa’nın üçüncü büyük havayolu şirketi olarak filosunda da 360 uçak bulunuyor.

Kaynak:Airlinehaber

thy ilker aycı

Latest Posts

POPULER