Hava Kargo Hakkında Herşey
HavaalanıHavaalanı işletmecileriHavacılıkTAV HaberleriTeknoloji

TAV Havalimanları Holding’in gelirlerinin yüzde 8.5’inin TAV Teknoloji’den

84 / 100

TAV Havalimanları Holding’in gelirlerinin yüzde 8.5’inin TAV Teknoloji’den

 

TAV Teknoloji Genel Müdürü Kerem Öztürk, TAV Havalimanları Holding’in gelirlerinin yüzde 8.5’inin TAV Teknoloji’den geldiğini açıkladı. Şirket, ilk çeyrekte 75 milyon yolcuya hizmet verdi. Şirket, gelecek ay teknoloji altyapısını kurdukları Meksika ve Endonezya havalimanlarının açılışını gerçekleştirecek. Havalimanı teknolojileri ihracatında dördüncü sıraya kadar yükselen TAV Teknoloji, cirosunun yüzde 11’ini AR-GE ve teknoloji yatırımlarına aktarıyor.

Yurt içi ve yurtdışında dünyanın önde gelen havalimanlarının işletmeciliğini yapan, TAV Havalimanları Holding’in iştiraki TAV Teknoloji, cirosunun yüzde 11’ini AR-GE ve teknoloji yatırımlarına ayırıyor.

Bloomberg HT’de Gündem Teknoloji programına konuk olan TAV Teknoloji Genel Müdürü Kerem Öztürk, üretken yapay zeka, görüntüleme ve güvenlik teknolojileri konusunda çalışmalarını ve yatırım planlarını “TAV Havalimanları Holding’in gelirlerinin yüzde 8,5’ini bugün TAV Teknoloji gerçekleştiriyor. Şirket gelirlerinin yüzde 65’i yurtdışı pazarlardan geliyor. Teknoloji ihracatında Türkiye genelinde dördüncü sıraya kadar yükseldik. Teknoloji şirketi olarak ilk çeyrekte 75 milyon yolcuya hizmet verdik ve gelecek ay teknoloji altyapısını baştan başa kurduğumuz Meksika Tulum Havalimanının ve Endonezya havalimanlarının açılışını gerçekleştireceğiz” dedi.

TAV
TAV Havalimanları Holding’in gelirlerinin yüzde 8.5’inin TAV Teknoloji’den

TAV Teknoloji, 22 ülkede 52 havalimanının teknoloji altyapısını kurdu

TAV Teknoloji Genel Müdürü Kerem Öztürk, 22 ülkede 52 havalimanına hizmet götürdüklerini söyledi. Öztürk “Kuruluşu 2005 yılından bugüne sürekli yazılım teknolojilerinde ürünler geliştiren bir şirketiz. 2019 yılında 9,2 milyar yolcu trafiği pandemi döneminde 3 milyar yolcuya gerilemişti. TAV Havalimanları Holding bu dönemde teknolojiye yatırım yaptı. Bugün dünya genelinde yolcu trafiğinin yüzde 90’ı geri geldi. TAV Havalimanları Holding 2019 trafik rakamlarına göre yüzde 104 artış içerisinde. 2023 ilk 3. çeyreğinde 75 milyon yolcuya hizmet verdik. Teknolojiye doğru yatırım yapmamış şirketler bu kriz dönemlerinde kırılganlıkları ortaya çıktı. Bugün 22 ülkede 52 havalimanına teknoloji altyapısını kurup, teknoloji hizmeti götürüyoruz” diye konuştu.

“Teknoloji yatırımlarına harcanan tutar, her yıl yüzde 3,5 artıyor”

Havacılık sektöründe ki yatırımlara dair TAV Teknoloji Genel Müdürü, “2024 yılında hava trafiği 19 milyar yolcuya çıkacak. Yani büyük kapasite artışına gidilmesi gerekiyor. 2040 yılına kadar 2,4 trilyon dolarlık yatırım bekleniyor. Havalimanlarının teknolojiye ayırdıkları harcama her yıl yüzde 3,5 artıyor. 2030 yılında 10 milyar dolarlık hacme kavuşması bekleniyor. Afrika, Güney Amerika, Asya Ortadoğu pazarlarında büyük yatırımlarda artış, gelişme potansiyeli barındırıyor. Radarımızda olan bölgeler gelişmekte olan bölgeler. Devam eden projelerimizde Meksika’da Tulum havalimanın 1 Aralık’ta açılışını gerçekleştireceğiz. Havalimanın tüm teknoloji altyapısını kurduk. 15 Aralık’ta da Endonezya’da havalimanını açacağız. Diğer yanda üretken yapay zekaya yatırımlarımız devam ediyor” dedi.

Kaynak:https://www.bloomberght.com/

 

Zeynep Kali

İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu